Ti znaki vam bodo še pred testom povedali, da ste noseči
To so prvi znaki nosečnosti poleg izostanka menstruacije in slabosti.
Vsaka nosečnica doživi različne znake nosečnosti. Nekatere jih imajo malo, nekatere skoraj vse, druge pa nobenega. Če sumite, da ste noseči, opravite test nosečnosti. Urinski test merijo raven človeškega horionskega gonadotropina – hCG, hormona, ki se izloča ob nosečnosti. Ker je količina hormona pri posameznicah lahko zelo različna, ti testi niso povsem natančni.
Krvni testi so najnatančnejši in jih je mogoče opraviti sedem do deset dni po ovulaciji. Uporabljajo se lahko tudi za napovedovanje zdravja nosečnosti v različnih fazah, opravlja pa se jih po naročilu ginekologa.
Prvi znaki nosečnosti:
– izostanek menstruacije: Menstrualni cikel je način priprave telesa na morebitno nosečnost. Del tega je zadebelitev sluznice maternice, kamor se na začetku nosečnosti ugnezdi oplojeno jajčece. V primeru odsotnosti nosečnosti se maternica stanjša. Med nosečnostjo ta zadebelitev sluznice ostane na mestu in ni krvavitve, zaradi česar je izostanek menstruacije pogosto prvi simptom nosečnosti.
– rahla krvavitev: Še en zgodnji znak nosečnosti je rahla krvavitev. Ta znak se pojavi pri eni tretjini nosečnic in se imenuje implantacijska krvavitev, saj do nje pride zaradi pritrditve oplojenega jajčeca na sluznico maternice. Rahla krvavitev se običajno pojavi 10 do 14 dni po spočetju, kar je pred ali točno v času menstruacije, zaradi česar se jo pogosto zamenja z menstruacijo. Implantacijska krvavitev je svetlejše barve in se lahko začne in ustavi v nekaj dneh. Večinoma je kri rožnate, rjave ali svetlo rdeče barve.
– bolečine v spodnjem delu trebuha ali krči: Dotične bolečine lahko signalizirajo prihod menstruacije, lahko pa so tudi znak oploditve. Implantacijski krči se lahko pojavijo s krvavitvijo ali brez in imajo drugačen občutek kot menstrualni krči. Nosečnice pogosto poročajo o ostri ali mravljinčasti bolečini, ki izgine v nekaj dneh.
– povišana telesna temperatura: Telesna temperatura se zviša takoj po ovulaciji, med nosečnostjo pa lahko tudi še naprej ostane povišana.
– spremembe v sluzi materničnega vratu: V prvih nekaj tednih nosečnosti se lahko količina izcedka iz maternice poveča, postane bolj lepljiv in ima različne bele odtenke.
– občutljivost in otekanje dojk: Med nosečnostjo gre telo skozi velike hormonske spremembe. Ena je povečanje estrogena in progesterona. Ta sprememba pa lahko vodi v številne znake, kot je tudi povečana občutljivost dojk. Dojke postanejo povečane in otečene nekaj dni pred izostankom menstruacije. Nekatere posameznice se soočajo tudi z bolečimi bradavicami.
Ne spreglejte niti teh znakov:
– utrujenost: Utrujenost je v zgodnji nosečnosti pogosta. Nekatere ženske jo opazijo, še preden vedo, da so noseče. Pojavi se lahko že teden dni po spočetju, kar je posledica nenadne spremembe ravni hormonov, zlasti povečanja progesterona.
– pogosto uriniranje: Pogostejši obiski stranišča v času prihoda naslednje menstruacije je lahko znak nosečnosti. Vaše hidracijske navade pri tem igrajo veliko vlogo, vendar se v času nosečnosti v telesu poveča količina krvi, kar daje ledvicam več tekočine za filtriranje in več odpadkov, ki jih predelajo.
– slabost ali bruhanje: Ta simptom se lahko pojavi že dva tedna po spočetju oziroma v četrtem tednu nosečnosti. Nekatere ženske sicer ne občutijo slabosti in ne bruhajo, jutranja slabost pa se lahko pojavi kadarkoli.
– potemnitev areole: Med nosečnostjo se lahko areole povečajo in potemnijo. Običajno so te spremembe postopne in se nadaljujejo med nosečnostjo.
– napenjanje ali zaprtje: Intenzivna hormonska sprememba upočasni prebavo, kar lahko povzroči kopičenje zraka v črevesju in privede do zaprtja. Oba znaka sta lahko blaga, včasih pa ju spremljajo še drugi znaki.
– občutljivost na vonj: Mnoge ženske v zgodnji nosečnosti postanejo občutljive na vonj, kar dve tretjini žensk namreč izkusi ta znak. Povečana občutljivost na vonj se običajno konča po prvem trimesečju.
– nihanje razpoloženja: Med nosečnostjo je nihanje razpoloženja pogost pojav, kar je posledica nenadnega porast estrogena in progesterona v telesu.
– glavoboli: Ti se lahko pojavijo tudi med nosečnostjo. Takrat se namreč poveča volumen krvi, prav tako pa pride do hormonskih sprememb.
Nekatere te znake lahko opazite že teden dni po spočetju ali nekaj tednov po zadnji menstruaciji.