fbpx
Nosečka

Nosečnice, pozor! Te kemikalije v vsakdanjih izdelkih so škodljive za plod

Objavljeno: 19. marca, 2024 Avtor: Mama.Over.Net
nosečnica pripravlja piškote
Proizvajalce spodbujajo, naj poiščejo alternativne kemikalije, ki bi nadomestile DHEP, ftalat, ki se običajno uporablja za prožnost plastike. Foto: Profimedia

Kemikalije v vsakdanjih izdelkih so lahko škodljive za nosečnice, te kemikalije najdemo celo v otroških igračah.

Nedavna študija razkriva, da nekatere kemikalije, ki jih običajno najdemo v vsakodnevnih plastičnih predmetih, kot so posode za hrano in kozmetična embalaža, povezujejo s prezgodnjim porodom.

Ameriški raziskovalci so med raziskavo pregledali urin približno 5000 nosečnic, da bi odkrili prisotnost kemikalij, znanih kot ftalati. Ftalati lahko motijo delovanje hormonov, kar lahko vpliva na različne telesne procese, poroča dnevnik.hr.

Študija je bila objavljena v medicinski reviji The Lancet Planetary Health in pravi, da lahko izpostavljenost določenim ftalatom poveča tveganje za prezgodnji porod, kar lahko prispeva h kar 56.595 prezgodnjim porodom na leto.

Ftalati so škodljivi

Avtorji študije izrecno spodbujajo proizvajalce, naj poiščejo alternativne kemikalije, ki bi nadomestile DHEP, ftalat, ki se običajno uporablja za prožnost plastike. DHEP najdemo v številnih izdelkih. Prisoten je tako na primer v oblazinjenem pohištvu, vrtnih ceveh, izdelkih za dojenčke ter igračah.

hrana v plastičnih posodah
Nekatere kemikalije, ki jih običajno najdemo v vsakodnevnih plastičnih predmetih, kot so posode za hrano in kozmetična embalaža, povezujejo s prezgodnjih porodom. Foto: Profimedia

Glavni avtor študije in pediater na NYU Langone Health dr. Leonardo Trasande je poudaril, da prezgodnji porodi, povezani s ftalati, s seboj prinesejo velika zdravstvena in finančna bremena. Ravno zato predlaga uporabo varnejših plastičnih materialov ali zmanjšanje uporabe plastike, kadar je to mogoče.

Zapleti v nosečnosti

V študiji je tudi izpostavljeno, da ima približno osem odstotkov otrok, rojenih v ZDA, nizko porodno težo, medtem ko jih je približno 10 odstotkov prezgodaj rojenih. V obeh primerih pa so možne kasnejše zdravstvene težave.

V raziskavi so poudarili pomen razumevanja možnih povezav med ftalati in nezaželenim zgodnjim porodom. Ftalati lahko povzročajo vnetje, oksidativni stres ter endokrine motnje, kar lahko med nosečnostjo povzroči zaplete ter vpliva na zdravje posteljice.

Raziskovalci so poudarili, da je treba regulirati kemikalije, ki imajo podobne lastnosti kot ftalat DHEP. Še posebej, ker imajo nekatere alternativne kemikalije enako škodljive učinke.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Mama.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Registracija

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Mama.Over.Net