S tem je treba začeti, preden otroci pridobijo slabe navade
Premalo se zavedamo, kako pomembna je redna skrb za zobe in dlesni. Začeti je treba že v otroštvu.
“Ustno zdravje je temelj splošnega zdravja in dobrega počutja, vendar se pogosto premalo zavedamo, kako pomembno je redno skrbeti za zobe in dlesni. Pravilna ustna higiena pri otrocih ne preprečuje le zobnih bolezni, temveč tudi spodbuja pozitivne navade, ki jih bodo spremljale vse življenje,” o pomenu ustne higiene pravijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.
Pomembno je, da začnemo že pri otrocih. Prikaz in učenje o pomenu umivanja zob ter drugih ukrepov je najbolj učinkovit, če s tem začnemo preden otroci pridobijo slabe navade. Otroci se morajo o tem poučiti tako doma kot v vrtcu in šoli.
Ključna je dosledna skrb za ustno zdravje. Do desetega leta starosti morajo za ustno higieno skrbeti starši. Starši morajo otrokom pomagati pri izvajanju ustne higiene, jih nadzirati in jih pri skrbi za ustno zdravje spodbujati. Na ta način lahko otroci zdrave navade vzdržujejo tudi v domačem okolju.
- Preberite tudi: Tako pomagajte otroku, če si poškoduje zob
Priporočila za dobro ustno zdravje
Nacionalni inštitut za javno zdravje podaja več priporočil, pomembnih za ohranjanje in krepitev ustnega zdravja:
– čiščenje zob vsaj dvakrat dnevno;
– uporaba mehke zobne ščetke, ki jo je treba zamenjati, ko so ščetine razpršene ali obrabljene;
– uporaba zobne paste, ki vsebuje fluoride v ustrezni količini in koncentraciji glede na starost (do 2. leta = za riževo zrno zobne paste s 1000 ppmF; od 2. do 6. leta = za grahovo zrno zobne paste s 1000 ppmF; od 6. leta naprej = od 1 do 2 centimetra zobne paste s 1450 ppmF);
– po čiščenju zob brez spiranja ustne votline z vodo;
– uporaba pripomočkov za čiščenje medzobnih prostorov (zobna nitka in/ali medzobna ščetka) vsaj enkrat dnevno;
– 30 do 60 minut po uživanju kisle hrane in/ali pijače se izogibajte čiščenju zob.
Ko otroku izraste prvi mlečni zob, je treba začeti takoj izvajati ustno higieno. Starši naj bodo tisti, ki pomahajo pri čiščenju zob in nadzoru nad ustno higieno, vsaj do 6. leta, ko začnejo izraščati prvi stalni kočniki. Priporočljivo pa je, da starši bdijo nad tem do otrokovega 10. leta.
Starši morajo poskrbeti tudi za ustrezno prehrano otrok. Izogibati se je treba sladkarijam, sladkim pijačam in prigrizkom med obroki. Namesto predelanega sadja NIJZ priporoča uživanje celega sadja.
Za vse je priporočljivo, da gredo najmanj enkrat letno k zobozdravniku, tudi če ni težav.