fbpx
Dojenček

Kdaj je treba cepiti otroke v Sloveniji?

Objavljeno: 25. novembra, 2024 Avtor: A. Š.
Cepljenje je v Sloveniji obvezno - preverite, za katere bolezni. Foto: Profimedia
Cepljenje je v Sloveniji obvezno - preverite, za katere bolezni. Foto: Profimedia

Koledar cepljenj za otroke v Sloveniji – katera so nujna cepljenja pred vstopom v vrtec?

“Otroke cepimo zato, da jih zaščitimo pred nekaterimi nevarnimi boleznimi, tudi takimi, za katere ni ustreznih načinov zdravljenja ali pa zdravljenje z antibiotiki zaradi odpornosti bakterij ni več tako uspešno kot nekoč,” pojasnjujejo na nacionalnem inštitutu za Javno zdravje (NIJZ).

Nekatere nalezljive bolezni, ki jih preprečujemo s cepljenjem, še posebej ogrožajo dojenčke in majhne otroke, zato je po njihovih navedbah zelo pomembno, da jih čim prej zaščitimo. Otroci namreč do 3. meseca starosti izgubijo večino zaščite, ki so jo prejeli od matere. 

Na NIJZ so pripravili priročno knjižico o cepljenju otrok, ki jo lahko naložite TUKAJ.

Kdaj cepimo otroke v Sloveniji?

Osnovno cepljenje proti davici, tetanusu, oslovskemu kašlju, otroški paralizi, okužbam s hemofilusom influence tipa b (Hib) in hepatitisu B se opravi z dvema odmerkoma cepiva pri 3. in 5. mesecu starosti, za okrepitev in podaljšanje imunosti pa je med 11. in 18. mesecem starosti potrebno ponovno cepljenje.

Proti davici, tetanusu in oslovskemu kašlju so kasneje v šoli potrebna še dodatna cepljenja (revakcinacije).

Cepljenje proti pnevmokoknim okužbam se opravi s tremi odmerki cepiva. Prva dva odmerka otrok prejme pri 3. in 5. mesecu starosti, tretjega pa med 11. in 18. mesecem starosti.

Osnovno cepljenje proti ošpicam, mumpsu in rdečkam se opravi z dvema odmerkoma cepiva. Prvega otrok prejme med 11. in 18. mesecem starosti, ponovno cepljenje pa opravi pred vstopom v osnovno šolo.

Cepljenje proti okužbi s humanimi papilomavirusi (HPV) se opravi z dvema odmerkoma cepiva v 6. razredu osnovne šole ter s tremi odmerki cepiva pri fantih v 1. in 3. letniku srednje šole. S tremi odmerki se cepi tudi zamudnice po 15. letu starosti.

Osnovno cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu se opravi s tremi odmerki cepiva. Za dolgotrajno zaščito so kasneje potrebni še poživitveni odmerki. Cepljenje proti gripi se opravi z enim ali dvema odmerkoma cepiva pred sezono gripe.

Katera cepljenja so v Sloveniji obvezna?

Kot pojasnjujejo na portalu Cepljenje.info, je po Zakonu o nalezljivih boleznih pri nas obvezno cepljenje proti devetim nalezljivim boleznim. To so hemofilus influence b, davica, tetanus, oslovski kašelj, otroška paraliza, ošpice, mumps, rdečke in hepatitis B.

Ob epidemiji lahko minister za zdravje po predlogu Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) določi še obvezna cepljenja proti steklini, rumeni mrzlici, trebušnemu tifusu, klopnemu meningoencefalitusu, gripi, tuberkulozi in proti drugim nalezljivim boleznim.

Za vpis v javni ali zasebni vrtec morajo otroci obvezno biti cepljeni proti mumpsu, ošpicam in rdečkam. Če v potrdilu pediatra o zdravstvenem stanju otroka to cepljenje ni vpisano, se vpis v vrtec zavrne. To določa Zakon o nalezljivih boleznih v členu 51a. Seveda pa se v vrtec lahko vpišejo otroci, ki se cepiti niso smeli iz medicinskih razlogov ali ki so še v postopku pridobivanja odločbe o opustitvi cepljenja iz medicinskih razlogov.

Mladi, ki se vpisujejo v srednjo ali visoko šolo ali na fakulteto, kjer se bodo izobraževali na področju zdravstva, vzgoje in izobraževanja ali sociale, morajo ob vpisu imeti opravljeno cepljenje v skladu z veljavnim Programom cepljenja in zaščite z zdravili. Tudi tu velja, da se v omenjene izobraževalne programe lahko vpišejo mladi, ki niso smeli bili cepljeni iz medicinskih razlogov.

Obvezna so tudi nekatera cepljenja v povezavi s poklicem, ki ga opravljamo, in cepljenja, povezana s potovanjem v določene države. 

TUKAJ preberite, za katera cepljenja naj se po priporočilih stroke odločijo nosečke. Tako boste zaščitile svojega novorojenčka.

Kaj pa ostala cepljenja za otroke?

Meningokokni meningitis povzroča bakterija, ki po okužbi s kužnimi kapljicami po zraku ali preko predmetov, vdre v možganske ovojnice in povzroči hudo vnetje. Zaradi težke klinične slike, pogostih trajnih posledic in velike smrtnosti, je to zelo nevarna bolezen, treba hitro ugotoviti in čimprej začeti z antibiotičnim zdravljenjem, pojasnjujejo na NIJZ.

Meningokokni meningitis lahko preprečujemo s cepljenjem, ki je zlasti priporočljivo za otroke s pomanjkanjem komplementa ali brez vranice. Cepljenje je smiselno tudi pred potovanjem na območja, kjer je ta bolezen zelo pogosta in je plačljivo. Po ceniku storitev ambulante za cepljenja in potovalno medicino NIJZ je cena cepljenja:

  • Serogrupe ACWY: Cena enega odmerka je 46 evrov.
  • Serogrupe B: Cena enega odmerka je 96 evrov; odvisno od starosti otroka so potrebni 2 ali 3 odmerki.

Norice so zelo pogosta otroška virusna bolezen, ki je običajno mila in mine brez posledic. Lahko se pojavijo zapleti, kot so hude okužbe kože, brazgotine, poškodba možganov in celo smrt. Cepljenje je priporočljivo za vse otroke, starejše od 12 mesecev, ki še niso preboleli noric, še posebej pa za otroke z zdravstvenimi indikacijami in otroke, katerih družinski člani imajo bolezenska stanja z okrnjeno imunsko. Cepljenje proti noricam stane po zgoraj omenjenem ceniku 51,00 evra na odmerek; potrebna sta dva odmerka.

Rotavirusi so med najpogostejšimi povzročitelji hude driske pri dojenčkih in majhnih otrocih. S cepljenjem proti rotavirusnim okužbam lahko zelo učinkovito zaščitimo otroke pred hudo drisko, vročino in bruhanjem, povzročeni z rotavirusi. Cepljenje je namenjeno otrokom od 6. tedna starosti dalje, zaključeno pa mora biti (glede na izbrano cepivo) najkasneje do 24. oziroma 32. tedna starosti. Cepivo proti rotavirusnim okužbam se nakapa v usta. Na spletni strani Zdravstvenega doma Krško piše, da stane cepivo proti rota virusom (rotarix) 76 evrov na odmerek, cepivo proti rota virusom (rotateq) pa 62 evrov na odmerek.

Tuberkuloza je resna nalezljiva bolezen, ki se širi s kužnimi kapljicami preko bližnjega stika z okuženo osebo. V Sloveniji število bolnikov s tuberkulozo že vrsto let upada, pri otrocih pa je v zadnjih letih sploh ne beležimo. Cepljenje je obvezno le za novorojenčke iz družin, ki so se v zadnjih petih letih pred rojstvom novorojenčka preselili iz držav, kjer je tuberkuloza pogosta, pojavlja pa se tudi za otroke, katerih matere se zdravijo zaradi tuberkuloze.

Cepljenja proti nekaterim boleznim

Cepljenja proti nekaterim boleznim, ki niso del rednega programa cepljenja otrok

Bolezen Za koga je cepljenje priporočljivo Shema cepljenja
Rotavirusne okužbe Za otroke od 6. tedna starosti, cepljenje mora biti zaključeno (glede na izbrano cepivo) do 24. oz. 32. tedna starosti. Dva oz. trije odmerki (glede na izbrano cepivo) z najmanj 4 tedenskimi presledki.
Norice Za osebe od 12. meseca starosti, ki še niso prebolele noric, še posebej za osebe z zdravstvenimi indikacijami in osebe, ki imajo družinske člane z okrnjeno imunostjo. Dva odmerka v razmaku 6 tednov ali več (ne manj kot 4 tedne).
Meningokokne okužbe Cepivo proti meningokokom skupin A, C, W-135 in Y: za osebe od 6. tedna starosti z zdravstvenimi indikacijami ali če potujejo na območja, kjer je bolezen zelo pogosta.
Cepivo proti meningokoku skupine B: za osebe, stare 2 meseca in več z zdravstvenimi indikacijami.
Cepljenje se opravi z ustreznim številom odmerkov glede na starost otroka.
VIR: NIJZ

anja.scuka@styria-media.si

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Mama.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Registracija

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Mama.Over.Net