Moderno slovensko ime za punčke, ki ponazarja lepoto
Gre za prelepo slovensko ime, ki zaseda med priljubljenimi imeni za punčke v Sloveniji tretje mesto.
Ko pomislimo na ime Zala, pomislimo na lepoto in milino, kar sovpada s tem pomenom. Ime Zala izhaja iz slovenskega jezika, kjer se povezuje s pridevnikom zala, ki pomeni “lepa”, “privlačna” ali “prijazna”. V slovenskem kontekstu ime izraža nežnost, lepoto in simpatičnost, kar ga naredi posebej priljubljenega med slovenskimi starši.
Ime naj bi izhajalo iz imena Rozalija, njene različice so še Rozalka, Lija, Roza, Zala, Zalika in Zalka. Ime Rozalija izhaja iz italijanskega imena Rosalia, ki jo prav tako kot različico Rosaria razlagajo kot izpeljanko iz latinskega imena Rosa, slovensko Roza in Roža. To povezujejo z latinskim rosa “vrtnica, roža”.
Tuji starševski mediji o imenu Zala pišejo, da je Zala žensko ime, ki je zelo razširjeno v Sloveniji: “Je krajša oblika imena Rozalija, ki je različica imena Rosalia. Rosalia, pozno latinsko ime, izvira iz izraza rosa, kar pomeni “vrtnica”. Zala je prav tako žensko ime v paštunskem jeziku, kjer pomeni “sijaj”. Nekateri viri prav tako navajajo, da ima Zala etiopske korenine in se uporablja za označevanje “ljudi iz jugozahodne Etiopije”.”
Nekateri raziskovalci menijo, da bi ime Zala lahko izhajalo tudi iz germanskega imena Salome (zlasti iz judovsko-hebrejskega ozadja), ki pomeni “mir” ali “miroljubna”.
Zala izvira pod Vidovsko planoto
Zala je tudi čudovta reka. Na straneh Notranjskega parka so se razpisali o dveh rekah: Zali in Iški.
“Kristalno čisti rečici Iška in Zala sta svoji strugi vklesali v slikoviti soteski na skrajnem severnem delu Notranjskega parka in s svojim značajem na Notranjsko vnesli pridih alpskega sveta,” opisujejo.
Zala izvira pod Vidovsko planoto. Na svoji poti proti Iški, s katero se združi v Vrbici, je ustvarila slikovito dolino z značajem soteske, kjer številne brzice, slapišča in slapovi mrzlo rečico polnijo s kisikom in otežujejo prehodnost doline: “Rečici z alpskim značajem, nad katerima se dvigajo prepadne karbonatne stene z značilnim rastjem, sta zaradi neokrnjenosti in naravovarstvenega pomena del Natura 2000 območja.”
Ime Zala je pripadalo lepotici iz slovenske nanizanke “Ena Žlahtna štorija”, pa tudi lepotici iz knjige Miklova Zala Jakoba Sketa.
Katera so najbolj pogosta imena za novorojenčke?
V letu 2023 je bilo po podatkih Statističnega urada RS (Surs) v Sloveniji najpogostejše ime za novorojene deklice Ema, ki ga je dobilo 180 deklic. Sledi ime Hana s 179 deklicami, kar kaže, da je zelo priljubljeno in skoraj enako pogosto kot Ema. Na tretjem mestu je Zala s 177 deklicami, ki ostaja klasična izbira med slovenskimi starši. Četrto mesto zaseda Mia (156), ki s svojo preprostostjo pritegne številne starše. Na petem mestu najdemo ime Julija, ki je bilo izbrano za 147 deklic, sledijo pa mu Sofija (144), Ela (134), Ajda (125), Vita (123) in Mila (118).
Med dečki je v letu 2023 prvo mesto zasedlo ime Luka s 198 novorojenčki. Na drugem mestu je Nik (195), sledijo pa mu Filip (185) na tretjem mestu in Jakob (175) na četrtem. Mark je s 173 novorojenčki na petem mestu, sledi mu Lovro (145). Liam (134) in Tim (132) sta na sedmem in osmem mestu, deveto mesto pa si delita Lan in Oskar z enakim številom – 129 novorojenčkov.
V Sloveniji ima po podatkih Sursa ime Zala 5.483 prebivalk, kar ga po pogostosti uvršča na 43. mesto med ženskimi imeni in na 94. mesto med vsemi imeni. Največ žensk z imenom Zala (1.618) živi v osrednjeslovenski regiji. Po pogostosti pa je ime Zala najvišje uvrščeno v koroški regiji, kjer zaseda 26. mesto in ga nosi 244 prebivalk.