Slovenskih otrok vse manj: najpogostejša so ta imena

V sredo obeležujemo njihov dan – v Sloveniji jih je kar za petino manj!
“Svetovni dan otrok zaznamujemo vsako leto 20. novembra. Na ta dan leta 1959 je Generalna skupščina Združenih narodov sprejela Deklaracijo o pravicah otroka in leta 1989 Konvencijo o otrokovih pravicah,” pojasnjujejo na Statističnem uradu RS (Surs).
Dodajajo, da letošnji svetovni dan poziva odrasle, naj prisluhnejo prihodnosti: “Z upoštevanjem otrokovih mnenj lahko uresničimo njihovo pravico do izražanja, razumemo njihove zamisli za boljši svet in upoštevamo njihove poglede pri današnjih odločitvah.”
Otrok čedalje manj
Na začetku letošnjega leta so po podatkih Sursa v Sloveniji živeli 377.804 otroci (0–17 let), od tega 183.260 deklic in 194.544 dečkov, kar je predstavljalo 18 % prebivalstva. Najpogostejše ime dečkov te starosti je bilo Luka, sledila sta Nik in Jakob. Med deklicami so bila najpogostejša imena Eva, Ema in Zala. V zadnjih 30 letih se je število otrok (0–17 let) zmanjšalo za petino.
Januarja 2023 sta med članicami EU največji delež otrok, mlajših od 18 let, imeli Irska (23 %) in Francija (21 %), najmanjšega pa Malta in Italija (po 15 %).
Manj otrok v družinah
“V letu 2021 so družine z otroki predstavljale 70 % vseh družin v Sloveniji. Polovica otrok, mlajših od 18 let, je živela skupaj s starši, ki so bili poročeni. Vsak četrti otrok v tej starosti je živel skupaj s starši, ki so živeli v zunajzakonski skupnosti. 23 % otrok je živelo le z enim od staršev, najpogosteje z mamo,” ugotavljajo na statističnem uradu.
Od leta 1981 se je v Sloveniji zmanjšal delež družin z dvema ali več otroki in povečal delež družin brez otrok (z 21 % na 30 %). V preteklosti je dva otroka imela vsaka tretja družina, danes vsaka četrta.
“Delež velikih družin, kamor v Sloveniji štejemo družine s tremi ali več otroki, se je prav tako zmanjšal (z 10 % na 6 %), delež družin z enim otrokom pa je ostal približno enak (37 % v 1981, 39 % v 2021). Povprečno število otrok v družinah z otroki se je zmanjšalo z 1,70 na 1,56,” dodajajo.
V članicah EU med gospodinjstvi z otroki, mlajšimi od 18 let, prav tako prevladujejo gospodinjstva z enim otrokom: “Lani je skoraj polovica gospodinjstev z otroki imela enega otroka (49 %), 38 % dva otroka, 13 % pa tri ali več otrok. Med gospodinjstvi z otroki so v vseh državah EU prevladovala tista z enim otrokom, razen na Irskem in Nizozemskem, kjer je bil delež gospodinjstev z dvema otrokoma višji.”
Kot opisujejo na Sursu, je bilo gospodinjstev s tremi ali več otroki po državah najmanj: “Njihov delež v gospodinjstvih z otroki je na Irskem obsegal 23 %, na Finskem 19 %, na Švedskem 18 %, v Bolgariji, na Portugalskem, v Italiji in Litvi pa pod 10 %.”