fbpx
Malček

Otroška psihologinja: Zato je treba otrokom “stokrat” ponoviti navodilo

Objavljeno: 13. decembra, 2024 Avtor: B. P.
deklica sedi na tleh med igračami
Otroci zelo radi "ne slišijo", ko se jim naroči, da je treba pospraviti igrače. Foto: Profimedia

Otroška psihologinja pojasnjuje, zakaj se zdi, da je treba otrokom neštetokrat reči, preden naredijo, kar se od njih zahteva. 

Dr. Jazmine, otroška psihologinja in mama treh otrok, poudarja, da bi staršem razumevanje tega pojava lahko olajšalo vsakodnevne izzive. Vsi poznamo primere, ko otroku rečete, naj nekaj naredi, pa se ne zgodi nič. Tako morate še enkrat ponoviti navodilo … in spet nič. Včasih je potrebnih več ponovitev, preden se kaj zgodi. Takšne situacije se ponavljajo vsak dan in to večkrat – “obuj copate, ugasni televizijo, pospravi torbo“. Kot bi bili v začaranem krogu. 

Čeprav je to lahko zelo frustrirajoče, obstaja znanstvena razlaga, ki kaže, da otroci pravzaprav ne ignorirajo svojih staršev, čeprav se zdi tako. Dr. Jazmine ponuja zanimiv pogled na takšne primere. 

Opisala je situacijo, ki jo poznajo vsi starši: “Vaš otrok se igra in rečete, da je čas, da gremo. Kar naenkrat vas popolnoma ignorira, skoraj kot da vas ne sliši.” Po mnenju dr. Jazmine otroci svojih staršev ne ignorirajo ali se jim namerno upirajo. Ko slišijo naš poziv, se v njihovih glavah v resnici dogaja naslednje: 

1. Predelovanje izgube trenutne aktivnosti – Otroci morajo miselno predelati dejstvo, da prenehajo početi tisto, kar se jim zdi zanimivo.

2. Obvladovanje prehodnega stresa – Vsaka sprememba ali prehod, na primer prehod od igranja do oblačenja, aktivira stresni odziv v možganih.

3. Iskanje povezave, da bi se počutili varne – Otroci pogosto potrebujejo dodatno čustveno podporo, da se prilagodijo spremembam.

Včasih potrebujejo fizično bližino

Spremembe in prehodi aktivirajo stresni sistem v otrokovih možganih, zaradi česar “možgani preidejo v način brez povezave” in otežijo obdelavo vaših navodil, pojasnjuje dr. Jazmine. Zato se morda zdi, da otroci včasih brezhibno sledijo navodilom, drugič pa se zdi, da so pozabili na osnovne rutine. Včasih besede niso dovolj – potrebujejo fizično bližino ali dodatno pomiritev, da lahko nadaljujejo z naslednjo dejavnostjo.

Ugotavlja, da težava ni v neposlušnosti ali slabšem sluhu, temveč v tem, da otrokovi možgani pošiljajo pomembne signale o potrebah v tistem trenutku. Ključno je, da jim zagotovimo podporo, da bo njihov prehod lažji in varnejši.

Vas skrbi, da vašemu novorojenčku, dojenčku ali malčku ob nesreči ali bolezni ne bi znali nuditi prve pomoči? Lahko se prijavite v brezplačen program za starše, ki so ga s strokovnjaki pripravili pri Zavarovalnici Generali. Več o programu “Za srečen začetek” in kje se lahko prijavite najdete TUKAJ.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Mama.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Registracija

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Mama.Over.Net