5 vrst sadja in zelenjave, ki jih čistite narobe
Pravilno čiščenje sadja in zelenjave je pomembno za naše zdravje in zdravje naših otrok.
Sadje in zelenjava sta bistveni del naše prehrane, saj vse leto negujeta naše telo in razveseljujeta naše brbončice. Ker pa so v pridelkih lahko škodljivi patogeni, je treba večino vrst – od glav listnate solate do bleščečih jabolk – pred uživanjem oprati. Vendar je pravilno očistiti sadje in zelenjavo nekaj, kar je lažje reči kot storiti.
Na površinah izdelkov se lahko zadržujejo nezaželeni mikroorganizmi, kot so E.coli, listerija, norovirus, salmonela, ciklospora in kampilobakter. Bakterije in virusi uspevajo v vodi, ki ji je večina sadja in zelenjave izpostavljena, preden pride na naš krožnik. Po besedah Jessice Gavin, strokovnjakinje za prehrano, razvijalke receptov in blogerke lahko zaradi uživanja okuženih pridelkov zbolimo.
“Če so na površini pridelkov prisotne bakterije ali patogeni, se lahko razmnožijo in kasneje, ko jih zaužijemo, povzročijo bolezni, ki se prenašajo s hrano,” je dejala. “In če sta sadje in zelenjava že okužena, ko ju prinesete domov, in ju ne operete ter zaužijete surovo, potem je tveganje, da se okužite, še večje.“
Da bi se izognili uživanju umazane solate – ali še huje, obisku urgence – Gavinova opozarja na sadje in zelenjavo, ki jo pogosto napačno očistimo.
Jagode
Nežno jagodičevje, kot so jagode, maline in borovnice, ima porozno lupino, v kateri se zlahka zadržuje voda, zaradi česar lahko hitro propade. “Če jih ne boste takoj pojedli, je zelo pomembno, da odstranite dodatno vlago na površini, saj voda, ki ostane na površini, sčasoma povzroči nastanek plesni,” poudarja Jessica Gavin. “Plesen obožuje vlažno okolje, zato se bo začela razmnoževati, če bo na sadju ostalo nekaj vlage.“
Če želite jagode pravilno očistiti, jih namočite v hladno vodo, odcedite, nato pa jih nežno obrišite s papirnato brisačo in čim bolje osušite. Gavin priporoča, da jih shranite v dobro prezračevani plastični posodici, v kateri ste jih kupili, ali v pokriti posodi z rahlo odprtim pokrovom v hladilniku. Posodo obvezno obložite s papirnato brisačo.
Melone
Marsikdo ne pomisli, da bi lubenice, melone in drugo podobno sadje očistil, preden ga razreže. Ker ti plodovi rastejo na zemlji, so na njihovi površini razna umazanija in ostanki. Preden jih tako začnete rezati, jih obvezno zdrgnite in sperite. Še posebej melono, ki ima mrežasto zunanjost, v kateri se zelo rade skrivajo bakterije. Preden sadež razrežete, da dobro osušite.
- Preberite tudi: Imate izbirčnega otroka? Ta trik vam lahko pomaga!
Gobe
Na gobah se pogosto zadržuje različna umazanija. Vendar pa zaradi njihove strukture drgnjenje z vlažno papirnato brisačo ali namakanje v vodi nista primerna načina čiščenja. Gobe namesto tega dajte v cedilo in na hitro sperite pod hladno vodo. Takoj za tem jih dobro osušite s papirnato brisačo. Morebitne površinske nečistoče lahko odstranite tudi tako, da olupite vrhnjo plast kože.
Čebula
Potem ko se je čebula pred kratkim znašla na naslovnicah časopisov zaradi povzročanja okužb z bakterijo E. coli in možne okužbe s salmonelo, so se številni spraševali, ali je treba čebulo pred uporabo oprati. Jessica Gavin pravi, da je to odvisno od primera do primera. Če uživate rumeno, belo ali rdečo čebulo, priporoča, da odrežete konce korenin in stebla ter operete nož, da sperete morebitne bakterije. Nato čebulo razpolovite in olupite prvo ali prvi dve plasti lupine. Na tej stopnji jo lahko sperete, vendar to ni potrebno.
Povsem drugače pa je pri poru. Por je treba pred kuhanjem temeljito oprati. Pogosto je med notranjimi plastmi ujeta umazanija. Najbolje je, da por razpolovite, ga narežete na kolobarje, rezine ali na katerega od drugih načinov. Narezan por dajte v skledo s hladno vodo, vse skupaj z rokami pretresite, odcedite in osušite.
Zelenolistna zelenjava
Kopanje zelene zelenjave, kot sta špinača in ohrovt, v vodi ustrezne temperature je ključnega pomena za ohranjanje njene celovitosti. Voda naj ima med 4 in 12 °C. Tako bodo pore zelenjave zaprte in bakterijam boste preprečili vdor.
Ali moram umivati ekološke pridelke?
Da! Izraz “ekološki” se nanaša na način pridelave – na primer z minimalno količino sistemskih pesticidov in/ali z uporabo trajnostnih praks – in ne na to, kako čist ali pripravljen za uživanje je sadež ali zelenjava. Tudi taki pridelki so še vedno lahko izpostavljeni določenim onesnaževalcem iz zemlje, žuželkam in drugim stvarem.
Ne glede na to, kakšno sadje in zelenjavo nameravate pojesti, si pred začetkom priprave obvezno umijte roke. Umijte tudi desko za rezanje, ki naj bo po možnosti neporozna, in nož.