fbpx
Zdravje

Pri odraslih kot navaden prehlad, pri otrocih pa …

Objavljeno: 8. januarja, 2025 Avtor: A. Š.
Dojenček joka, mamica ga tolaži. Foto: Profimedia
Dojenček joka, mamica ga tolaži. Foto: Profimedia

Pojavlja se v zimskem času, cepivo ne obstaja, prav tako ni priporočeno protivirusno zdravljenje …

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) opozarjajo pred Humanim metapneumovirusom (hMPV), ki je eden od respiratornih virusov, ki se pojavlja v zimskem času in povzroča okužbe dihal.

“Pri odraslih sicer zdravih osebah okužba s hMPV poteka kot navaden prehlad, je pa lahko za majhne otroke in starejše odrasle precej bolj obremenjujoča,” opozarjajo.

Kašelj, zamašen nos in vročina

Kot pojasnjujejo na NIJZ, okužba s hMPV običajno poteka blago in lahko povzroči simptome, značilne za okužbe dihal – kašelj, zamašen noč in vročina: “Glede na simptome pogosto klinično težko ločiti okužbo s hMPV od okužb z drugimi pogostimi respiratornimi virusi, kot sta gripa in respiratorni sincicijski virus (RSV).”

Opozarjajo, da se lahko okužba z metapnevmovirusom se lahko razvije tudi v bronhiolitis in pljučnico. Tveganje za takšne zaplete je večje pri majhnih otrocih, starejših odraslih in ljudeh z oslabljenim imunskim sistemom.

Humani metapneumovirus: identificirali leta 2001

Kot pomemben povzročitelj respiratornih bolezni je bil hMPV prepoznan zaradi širše uporabe molekularnih diagnostičnih testov. Laboratorijsko so ga identificirali leta 2001, a serološki podatki kažejo na to, da je bil virus široko razširjen že vsaj od leta 1958.  hMPV spada v družino Pneumoviridae, skupaj z RSV in je prisoten skozi vse leto, a so okužbe pogostejše v hladnejši polovici leta, opisujejo na NIJZ.

Okužbe s hMPV se širijo prek izločkov ob kašljanju in kihanju, tesnih osebnih stikov in prek okuženih površin: “Inkubacijska doba – torej čas od okužbe do prvih znakov bolezni – znaša od 3 do 6 dni. Bolezen pa je odvisna od poteka in resnosti, a je podobna drugim respiratornim okužbam.”

Cepivo proti hMPV ne obstaja, prav tako ni priporočeno protivirusno zdravljenje. Lahko pa pripomoremo pri preprečevanju širjenja hMPV in drugih respiratornih virusov z naslednjimi ukrepi:

  • pogosto umivanje rok z milom in vodo,
  • izogibanje dotikanju oči, nosu ali ust z neumitimi rokami,
  • izogibanje tesnim stikom z osebami, ki kažejo znake respiratorne okužbe.

Osebe, ki imajo znake prehladnega obolenja, naj:

  • pri kašljanju in kihanju pokrijejo usta in nos
  • pogosto in pravilno umivajo roke,
  • ne delijo kozarcev in pribora,
  • se vzdržijo poljubljanja drugih,
  • ostanejo doma, ko so bolni.

Preberite še: Pet navad otrok, ki niso nikoli bolni.

dezurni@styria-media.si

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Mama.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Registracija

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Mama.Over.Net