TOP ideja za čudovit izlet na slovenski Obali
Če zbirate ideje, kako preživeti vikend, ko je napovedano izjemno lepo vreme, smo za vašo družino pripravili zelo mamljiv predlog.
Ob morju so pogoji za pohodništvo in kolesarjenje vse leto idealni, ljubitelje gibanja v naravi pa morje še posebej privlači pozimi in zgodaj spomladi, ko je na celini še mraz, sneg ali megla. Tam jih običajno pričaka toplejše vreme, ki kar kliče po izletu in občudovanju naravnih znamenitosti. Obenem pozimi slovenska Obala še ni tako oblegana in lahko povsem v miru zunaj preživimo kvaliteten čas.
Ena izmed številnih možnosti, kam se v zimskem času z družino odpraviti na morje, je tudi Strunjan. Tam so leta 2015 uredili krožno učno pot z imenom Strunjan v podobah morja, ki predstavlja odličen način, kako najmlajše člane družine prepričati k hoji za uro ali dve.
- Morda bi vas zanimalo še: Aktivni družinski izlet, ki si ga boste zapomnili še dolgo
Šele brez gneče, ki poleti okupira Obalo, lahko vidimo, kako lepo je v resnici slovensko morje z zaledjem in da ga na žalost premalo cenimo.
Strunjanska učna pot
Strunjanska učna pot je dolga približno 5,4 kilometra, sestavlja pa jo 15 vsebinskih točk. Pot razkriva Strunjan v podobah, ki jih je morje ustvarilo in nanje vpliva ter se kažejo v naravnih in kulturnih znamenitostih tega zelo dobro ohranjenega koščka slovenske obale. Predstavljena je z informativnimi tablami in postajališči s klopmi ter vsemi usmeritvami na trasi za njen samostojni ogled.
- Morda bi vas zanimalo še: Aktivni družinski izlet, ki si ga boste zapomnili še dolgo
Začetek in cilj poti je v Centru Krajinskega parka Strunjan na Strunjanskih solinah. Tam si lahko ogledate stalno razstavo s filmom z naslovom Park morja. Razstava v treh jezikih opisuje vse pomembnejše lastnosti parka in pojasnjuje njihovo neločljivo povezanost z morjem. Razporejena je po štirih stenah in opisuje štiri različne obraze parka, predstavljene pod naslovi Kjer se srečujeta kopno in morje, Ščepec solin, Življenja polna morska laguna in Strunjanski klif, živa skulptura morja.
Kot omenjeno, je center za obiskovalce hkrati izhodiščna točka za krožno pot, za katero bomo potrebovali približno uro in pol, če se seveda ne bomo kje dlje zadržali in uživali v prekrasnih razgledih ali posneli skupno fotografijo. Na poti premagamo približno 100 metrov višinske razlike, tako da je primerna za vse, tudi za družine z majhnimi otroki.
Možen tudi virtualni sprehod po poti
Tako kot vsi slovenski krajinski parki je tudi park Strunjan kulturna krajina, ki je edinstvena prav zaradi morske lege. Ugodna morska klima in flišna podlaga sta ustvarili razmere, ki so jih domačini s pridom izkoristili in oblikovali terase za vzgojo zgodnjih kulturnih rastlin.
Posebnost krajinskega parka je Stjuža, edina slovenska morska laguna. V okviru parka je izjemen tudi strunjanski klif, ki ga oblikujejo flišne prepadne stene, najvišje v Jadranu. To je hkrati najdaljši odsek neokrnjene obale na celotni 130-kilometrski obalni liniji med Gradežem v Italiji in Savudrijo na Hrvaškem, s katero je zamejen Tržaški zaliv.
Če vas naš članek ni prepričal, si lahko na spletu ogledate tudi virtualni 360° ogled poti na sami trasi in iz zraka, ki ga je naredilo podjetje foto IZZIV.
V kolikor pa ima rada družine raje večje izzive, se lahko odpravite na 12 kilometrov dolgo Strunjansko pešpot, ki jo boste prehodili v približno treh urah. Pot je krožna.
Svetujemo, da jo začnete v Strunjanu, kjer je blizu morja, med Talasom Strunjan in plažo, veliko parkirišče. Če le niste prezgodnji, si lahko tu za začetek privoščite jutranjo kavico (ob morju, pred barom Cavedin, ali pa na terasi hotela Svoboda), nato se sprehodite po potki ob plaži čez soline in potem zavijete proti Fiesi. Tam vas, pri jezeru, smerokazi usmerijo čez hrib v Portorož in nato ob obali do Avditorija.