Malček

Kdaj otroku podariti telefon? Ne boste uganili, kaj pravi strokovnjak

Objavljeno: 13. aprila, 2025 Avtor: K. Ž.
Fotografija otrok druzina
Mama fotografija otroka za objavo na družbenem omrežju. Foto: Profimedia

Družinska pogodba za uporabo telefona? Da, res deluje! 

Novopečeni starši se velikokrat soočajo z vprašanjem, kako in kdaj predstaviti otroku digitalni svet, da bo tam varen. Pri tem veliko vlogo igrajo tudi starši, saj se uporaba zaslonov prenese na otroke, zaradi česar morajo pravila o uporabi naprav veljati za vso družino. Otroci pri spoznavanju interneta potrebujejo vodstvo staršev, tako kot ga potrebujejo, ko se učijo hoditi po prometnih cestah.  

Najstnica na telefonu. Foto: Profimedia

Tokratni gost v podkastu safe.si, točki osveščanja o varni uporabi interneta in mobilnih naprav za otroke, je spregovoril Marko Puscher. Slednji opozarja, da otroci od dojenčka pa vse do tretjega razreda osnovne šole zagotovo ne potrebujejo digitalnih naprav, ampak pristen stik s starši in okoljem. 

Da bi otroka priučili zdravega odnosa do digitalnih naprav, je nujno, da se pravil in rutine naučijo tudi starši sami. “Najprej moram to povedati. Vzpostavljanje teh pravil pri 10. letih ali celo v najstniških letih je skoraj nemogoče oziroma zelo težko, saj so določene navade že ukoreninjene. Zato se to začne v tistem trenutku, ko se otrok prvič sreča z zaslonom,” je opozoril Puscher. 

Brez zaslonov pred spanjem

Pravilo, ki je priporočljivo od zgodnjih let in tudi v času najstniška ter za odrasle, je, da dve uri pred spanjem ne uporabljamo naprav z zasloni, predvsem ne mobilnih telefonov in računalnikov. “To lahko izvedemo tako, da si pripravimo kotiček v stanovanju in košarico za mobilne telefone. Ob osmi uri nato vsi člani družine mobilne telefone odložijo v košarico in jih tam pustijo do jutra,” je svetoval. V kolikor otrok to dela že od mladih nog, bo zanj to popolnoma običajno.  

Kadar otroku posodimo telefon, Puscher svetuje sklenitev “pogodbe“. V slednji starši definirajo, kako se bo telefon uporabljal, kdaj se bo uporabljal in da se otrok v primeru težav obrne na starše.

Kadar ima otrok izposojen telefon, je ta vedno vaš in ga lahko tudi vzamete. Otrok bo to drugače dojemal, kot pa da mu vzamete njegov lastni telefon.” Kadar je telefon otrokov, mu odvzemamo lastnino, kar pa ima slabe posledice. Puscher priporoča, da otrok nima svojega telefona vse do 15. ali 16. leta starosti, najbolje pa bi bilo, da ne bi imel svojega telefona vse do polnoletnosti.  

Z objavljanjem fotografij otrok jim škodujemo 

Številni starši na družbenih omrežjih pogosto objavljajo fotografije svojih otrok, kar na otroka na področju uporabe spleta ter zasebnosti negativno vpliva. “Če nekdo objavi nekaj na spletu, s tem avtomatsko odkrije neke podatke,” je posvaril Puscher. V kolikor starši objavijo fotografijo otroka, razkrijejo njegov izgled, “videz pa je oseben podatek“. Tako bo lahko nekdo na ulici prepoznal našega otroka. Čeprav številni fotografije delijo le s svojimi sledilci na družbenih omrežjih, pa ni nujno, da pravzaprav poznajo svoje sledilce.  

stres pri otrocih deček sedi na kavču
Z objavljanjem fotografij otroka ga izpostavljamo možnosti zlorabe. Foto: Profimedia

Pri objavljanju fotografij otrok na družbenem omrežju se gre tudi za spoštovanje otroka. “Zakaj si starši jemljejo pravico, da objavljajo slike svojih otrok in s tem ustvarjajo digitalno odtis otroka?” se sprašuje Puscher. Ko bo otrok sam začel objavljati fotografije, se bo sam odločil, katere fotografije bo delil in bo sam nosil posledice. “Z objavljanjem njihovih fotografij otroku jemljemo to pravico in ga izpostavljamo možnosti, da bo zlorabljen, čeprav sam ni popolnoma nič kriv.

O tem, kako otroka opolnomočiti ter ga naučiti, kako se soočiti s tveganji, ki se pojavljajo na spletu, si lahko pogledate v spodnjem podkastu. 

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Mama.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Registracija

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Mama.Over.Net