Pri sosedih rešili 18-mesečnega otroka, v Sloveniji nimamo take možnosti

V italijanskem mestu Carpi se je 18-mesečni deček začel dušiti s pistacijo, a mu je življenje rešilo hitro in usklajeno posredovanje.
Starša sta poklicala številko za klice v sili in prek videoklica prejela navodila za reševanje, s pomočjo katerih jima je uspelo sprostiti dihalne poti.
Vodili so ju skozi postopek …
Dogodek se je zgodil 12. aprila okoli 14. ure. Ko so na operativnem centru 118 (kot slovenski 112 op. p.) v Bologni prejeli klic, so nemudoma poslali reševalno vozilo Službe za nujno pomoč Modena, ki je krenilo iz bolnišnice v Carpiju. Medtem so zdravstveni delavci starša preko video klica vodili skozi postopek za sproščanje dihalnih poti pri otrocih, saj je v takih primerih vsaka minuta ključna.
S pomočjo pravilne manevrske tehnike se je pistacija dovolj premaknila, da je otrok lahko začel spet dihati. Ko so reševalci prispeli na kraj, so ugotovili, da deček še vedno diha oteženo, zato so ga nemudoma prepeljali na urgentni oddelek bolnišnice Ramazzini v Carpiju. Tam so zdravniki potrdili prisotnost ostankov pistacije v dihalnih poteh.
Hitro so organizirali helikopterski prevoz v bolnišnico IRRCS Sant’Orsola v Bologni, kjer deluje pediatrična intenzivna enota, ki je prav specializirana za odstranjevanje tujkov iz dihalnih poti. Tam je otrok prestal operacijo in je zdaj izven življenjske nevarnosti.
Kot poročajo italijanski mediji, gre za uspešen primer izjemno hitrega in usklajenega delovanja celotne mreže nujne medicinske pomoči, od operativnega centra, do reševalcev, bolnišnic in helikopterske ekipe.
Takšna storitev tehnično neizvedljiva
Tudi pri nas je marca 2023 državljan na portalu predlagam.vladi.si podal pobudo, da bi videoklici postali dostopni tudi na številki 112. V obrazložitvi je zapisal, da lahko nekaj sekund videoposnetka opiše situacijo veliko bolj učinkovito kot razlaganje v šoku, ki pogosto spremlja klice v sili.
Predlog je prejel dovolj glasov za obravnavo, a je Uprava RS za zaščito in reševanje februarja 2024 sporočila, da je takšna storitev trenutno tehnično neizvedljiva. Kot so zapisali, mobilni aparati ne omogočajo vzpostavitve videoklica na številke v sili, saj proizvajalci te funkcionalnosti za številko 112 ne podpirajo. Predlog je dostopen TUKAJ.
Na evropsko številko za klic v sili 112 sicer lahko pokličete kjer koli v EU, kar pomeni, da vam ni treba poznati različnih telefonskih številk po posameznih državah. Številko 112 uporabite tudi denimo v Italiji. Številka 112 edina velja v vseh državah EU in si jo lahko zapomnimo. V nekaterih državah EU, tudi v Sloveniji, je številka 112 glavna številka za klic v sili.
Na številko 112 se lahko 24 ur in sedem dni v tednu obrne vsakdo, ki sporoča potrebo po nujni medicinski pomoči, pomoči gasilcev in drugih reševalnih služb ali policije. Stisko je mogoče sporočiti tudi prek SMS-sporočila, pri čemer je ta možnost namenjena predvsem gluhim in naglušnim. Tem je na voljo tudi aplikacija Wap112.
Preberite še: Rešitev slovenskega vrtca, ki bi si je želeli vsi starši