Nosečka

Nizek AMH in želja po zanositvi: Ali obstaja upanje brez umetne oploditve?

Objavljeno: 18. julija, 2025 Avtor: A. Š.
Bralka bi rada zanosila, a jo nekaj skrbi ... Foto: Profimedia
Bralka bi rada zanosila, a jo nekaj skrbi ... Foto: Profimedia

Ženska se je obrnila na forum s skrbjo, povezano z nizkim AMH … Kako to vpliva na plodnost in zdravljenje?

Na forumu ABC ginekologije in porodništva se je na strokovnjakinjo obrnila bralka z vprašanjem o možnosti zanositve ob nizki vrednosti AMH. Zanimalo jo je, ali je edina rešitev umetna oploditev in kako se ugotavlja, ali jajčniki delujejo.

“Spoštovani, zanima me, kakšen je postopek zdravljenja pri nizkem AMH in želji po zanositvi? Pridejo v poštev še kakšna zdravila oziroma postopki ali samo obmp? Se nedelujoče jajčnike vidi na UZ? Kako se prepozna to stanje? Hvala in lep pozdrav,” je zapisala uporabnica foruma, ki ga lahko obiščete TUKAJ.

Možna je spontana zanositev

Odgovorila ji je moderatorka doc. dr. Tanja Burnik Papler, dr. med., vodja Centra za zdravljenje neplodnosti v Bolnišnici Postojna: “Pozdravljeni, ženske z nizkim AMH imajo enako verjetnost za zanositev v enem mesecu, kot njihove enako stare sovrstnice z normalno vrednostjo AMH. Razlika med njima je le v tem, da ima tista z nižjim AMH nižjo zalogo jajčnikov in bo zaradi tega zaloga jajčnih celic izčrpana hitreje. Torej, zdravljenje ni nujno IVF; ženske z nizkim AMH lahko tudi spontano zanosijo. V kolikor pa ne zanosijo in ugotovimo, da je AMH nizek, pa je metoda izbora IVF. Namreč, zdravil za izboljšanje vrednosti AMH nimamo. Ženske se rodimo z dokončno zalogo jajčnih celic.

Če jajčniki ne delujejo, se to kaže z motnjami v menstruaciji. Na ultrazvoku pa lahko vidimo, da imajo jajčniki nižjo zalogo.”

anja.scuka@styria-media.si

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Mama.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Registracija

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Mama.Over.Net