Najstniki

Andrej Motl: To so aplikacije, ki jih uporabljajo spolni plenilci

Objavljeno: 24. marca, 2025 Avtor: K. Ž.
Aplikacije družbena omrežja
Aplikacije na mobilnem telefonu. Foto: Profimedia

Spolni plenilci imajo običajno dobre razvite metode, kako pridobiti zaupanje otroka. 

V podkastu safe.si, točki osveščanja o varni rabi interneta in mobilnih naprav za otroke, najstnike, starše in učitelje, je spregovoril koordinator prijavne točke Spletno oko Andrej Motl.

Čeprav je splet del našega vsakdana, je lahko za otroke nevaren. S sodobnimi spletnimi orodji se lahko spolni plenilec namreč izjemno prepričljivo izdaja za mlajšo osebo, vrstnika ali predstavnika modne agencije, zato je za varnost mladih na spletu izjemno pomembno, da se o teh temah z njimi pogovarjamo. 

V prijavni točki Spletno oko so v letu 2023 prejeli 404 prijave, do novembra 2024 pa 317, je pojasnil Motl. Izpostavil je, da imajo spolni plenilci običajno dobro razvite metode, da vzpostavijo stik z otrokom in pridobijo njegovo zaupanje.

Spolni plenilci imajo običajno dodelan načrt

Najprej poskušajo vzpostaviti stik z otrokom na način, da se pretvarjajo, da so bistveno mlajši, kot so,” je naštel. Plenilci lahko uporabljajo tudi določene filtre, s katerimi se lahko preko videoklica predstavijo kot mlajši. Pretvarjajo se tudi, da imajo iste hobije, pri čemer si pomagajo tudi z umetno inteligenco. 

Nato od otroka pridobijo zaupanje tako, da mu posveča veliko pozornosti, mu pomaga pri težavah ter mu je v oporo. Da bi se izognili morebitnemu kazenskem pregonu, predlagajo selitev na šifrirane klepetalnice. “V naslednji fazi skuša plenilec ločiti samega sebe od vseh ostalih. Otroku na primer pove, da ima samo z njim ta odnos,” je nadaljeval Motl.

Otrok spletno nasilje zaslon
Otrok strmi v zaslon. Foto: Profimedia

V naslednji fazi že odpre temo o spolnosti ter ga začne poučevati o spolnosti ali pa mu pošlje fotografijo. Namen tega je, da normalizira spolnost. “To je zadnja faza pred spolno zlorabo,” je opozoril. 

Motl je pojasnil, da plenilci velikokrat uporabljajo aplikacije za komunikacijo, kot so WhatsApp, Messenger, med družbenimi omrežji pa Instagram. “Starši pa niso tako pozorni na igralne platforme. Malo kdo ve, kakšna je povprečna starost igralcev platforme. Ta je povprečno 35 let,” je opozoril. 

Motl svetuje, da se starši čim prej pogovorijo s svojim otrokom o takšnih temah, da preprečijo morebitne posledice. Pomembno je, da si starši vzamejo čas in premislijo, kako se lotiti pogovora. Pogovor lahko tudi nanesejo na kakšen dogodek, ki se je zgodil v Sloveniji, ter tako počasi odprejo dotično temo. Več o tem si lahko pogledate v spodnjem posnetku. 

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Mama.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Registracija

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Mama.Over.Net