Kaj se dogaja? Te strupene kemikalije v igračah še kar dovoljene
Bisfenoli: odkrili so jih v urinu otrok po vsej Evropi. Ker gre za hormonske motilce, lahko povzročajo razvojne težave, debelost in raka.
“Pri Zvezi potrošnikov Slovenije, mednarodnem programu Ekošola, Sekciji za primarno pediatrijo pri Združenju za pediatrijo in Združenju za pediatrijo pri Slovenskem zdravniškem društvu z zaskrbljenostjo spremljamo trenutna pogajanja med Svetom, Parlamentom in Komisijo o reviziji zakonodaje o varnosti igrač, ki so za varnost otrok ključnega pomena,” sporočajo z Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS).
Kot pojasnjujejo, so pogajanja glede spremembe Direktive o varnosti igrač v polnem teku, predlog Sveta EU in Evropske Komisije pa žal ni tako ambiciozen kot predlog Evropskega parlamenta, ki so ga poslanci lani potrdili z veliko večino: “V omenjenem predlogu ni popolne prepovedi PFAS, bisfenolov kot skupine in nevarnih kemikalij v celoti. Nov predlog tudi ne predvideva popolne transparentnosti pri potrjevanju izjem, na primer, ko podjetje zaprosi za izjemo, da lahko določeno potrjeno nevarno kemikalijo še vedno uporablja.”
Pri ZPS ponovno poudarjajo, da so otroci še posebej občutljivi na nevarne kemikalije, saj se njihovo telo še razvija – njihovi možgani, imunski in hormonski sistem so zelo občutljivi in že majhna izpostavljenost škodljivim kemikalijam lahko povzroči zdravstvene težave: “Evropska zakonodaja ni dovolj dosledna pri omejevanju nevarnih kemikalij v vseh vrstah izdelkov. To se mora spremeniti,” pravijo in pozivajo k podpori mednarodne kampanje za zaostritev evropske zakonodaje na področju kemikalij. TUKAJ lahko oddate podpis podpore.
Popolna prepoved PFAS, “večnih kemikalij”
“Države članice EU, ki aktivno delajo na zaščiti državljanov pred nevarnimi kemikalijami, že sprejemajo zakonodajo, ki prepoveduje PFAS v določenih skupinah izdelkov. Tudi v nekaterih zveznih državah ZDA so že na poti popolne prepovedi PFAS v igračah. Veseli nas tudi dejstvo, da vse več podjetij proizvaja izdelke brez PFAS,” pojasnjujejo pri ZPS.
Lani so se evropski zakonodajalci že odločili prepovedati PFAS v embalaži živil v okviru uredbe o embalaži in odpadni embalaži: “Zahtevamo, da enak pristop uporabite tudi za uredbo o varnosti igrač. Ni razloga, zakaj naj bi bile kemikalije iz skupine PFAS prepovedane v embalaži za živila, v igračah, ki jih otroci uporabljajo v najbolj ranljivem obdobju, jih nosijo v usta, stiskajo k sebi ipd. pa ne.”
Kot opisujejo, je v skupini bisfenolov približno 150 kemikalij, nekatere med njimi so odkrili tudi v igračah. Testi potrošniških organizacij so pokazali, da je lahko v eni sami igrači do šest različnih bisfenolov: “Bisfenole so odkrili v urinu otrok po vsej Evropi, ker gre za hormonske motilce, lahko povzročajo razvojne težave, debelost in raka.”
Obstajata dva pomembna razloga, zakaj moramo po njihovih navedbah te kemikalije prepovedati kot skupino: “Prvič, da bi pospešili ukrepanje, saj bi Evropska unija potrebovala desetletja, da bi jih omejila posamično. Drugič, da bi se izognili “obžalovanja vrednemu nadomeščanju”. Postopku, pri katerem industrija en škodljiv bisfenol nadomesti z drugim, enako škodljivim.”
Se v prihodnjih letih sploh ne bo ukrepalo?
“Nekateri deležniki trdijo, da je splošna uredba REACH primernejša za zaščito otrok pred bisfenoli v igračah. Vendar je realnost drugačna, saj trenutno sploh ni jasno, kdaj bodo v okviru te uredbe sprejeti nadaljnji ukrepi v zvezi z omejevanjem in prepovedjo bisfenolov,” pojasnjujejo pri Zvezi potrošnikov Slovenije.
Spomnili so na izjavo Evropske komisije, da bo morebitno omejitev bisfenolov, ki vplivajo na zdravje ljudi, preučila glede na izid nemškega predloga za omejitev nekaterih bisfenolov: “Vendar je bil nemški predlog za omejitev umaknjen, kar pomeni, da se v prihodnjih letih ne bo ukrepalo.”
Medtem že vedo, da bo morda treba omejiti vsaj 34 bisfenolov zaradi njihovega negativnega vpliva na hormonski sistem in reprodukcijo, kot je poudarjeno v poročilu Evropske agencije za kemikalije.
“V igračah je treba omejiti uporabo vseh najbolj škodljivih kemikalij, vključno s petimi skupinami nevarnosti (PBT, PMT, vPvB in vPvM), ki jih Evropska komisija ali Svet nista vključila: kemikalije, ki so obstojne, se kopičijo v organizmih, so mobilne in strupene, ter endokrine motilce okolja. Vse te kemikalije so v dokumentih Komisije opredeljene kot „najbolj škodljive kemikalije“, zato zanje ni prostora v igračah,” so jasni.
Svet EU se je v sklepih strinjal z izjavo Komisije, da v izdelkih široke potrošnje, vključno z igračami, ne bi smelo biti obstojnih, bioakumulativnih in strupenih kemikalij (PBT). Zato so pri ZPS presenečeni, da pogajalski mandat Sveta v uredbi o varnosti igrač ne sledi tej usmeritvi.
Preberite še: Nosečnice, pozor! Te kemikalije so lahko za vas škodljive.