Nosečka

Tragedija: mati vrgla sedemmesečno deklico z balkona

Objavljeno: 1. maja, 2025 Avtor: A. Š.
Preiskava v Italiji, fotografija je simbolična. Foto: Profimedia
Preiskava v Italiji, fotografija je simbolična. Foto: Profimedia

Niso uspeli preprečiti tragedije, očka potreboval zdravniško pomoč.

V mestu Misterbianco, ki leži v bližini Catanie na Siciliji, se je v četrtek zgodila tragična smrt sedemmesečne deklice, potem ko jo je mati vrgla z balkona tretjega nadstropja stanovanjske stavbe.

Deklica je utrpela hude poškodbe in umrla med prevozom v bolnišnico. Njena 40-letna mati je bila aretirana zaradi suma storitve hudega kaznivega dejanja umora.​

Poporodna depresija, niso je puščali same

Ženska je bila po poročanju medijev že pred tragičnim dogodkom zdravljena zaradi duševnih težav in je bila v preteklosti hospitalizirana zaradi duševnih težav. V trenutku tragedije je bila pod nadzorom skrbnika, imenovanega s strani sodišča v Cataniji.

Ob tragediji so bili v stanovanju prisotni tudi njen partner, njun sedemletni sin, tašča in svakinja, ki žal niso uspeli preprečiti grozljivega dejanja.​

Deklica je bila drugi otrok v družini in je sta zanjo večinoma skrbela njena babica in oče, saj naj bi mati kazala znake zavračanja do nje, medtem ko je bila do starejšega sina ljubeča. Po dejanju naj bi mati ostala na balkonu in opazovala dogajanje spodaj. Oče deklice, ki je bil v času dogodka doma, je doživel hud šok in je bil prav tako prepeljan v bolnišnico, še pišejo mediji.

“Bolezen, ki je ne moreš zanemariti”

V oddaji Pomeriggio Cinque sta o dogodku spregovorili dve sorodnici očeta. Ena od njiju je povedala, da je mati trpela za poporodno depresijo, za katero meni, da je bila ključni sprožilec tragedije: “To je bolezen, ki je ne moreš zanemariti, sicer pride do takšnih skrajnosti. Te ljudi je treba pomagati, ne pa jih pustiti same.”

Dodala je, da ni bila mati nikoli sama z otrokom, živela je skupaj s taščo in svakinjo, ki sta ji ves čas pomagali. Domneva, da so bili za trenutek nepozorni in je prišlo hitro do tragedije.

Poporodno depresijo je treba jemati zelo resno. Foto: Profimedia
Poporodno depresijo je treba jemati zelo resno. Foto: Profimedia

Po njenih besedah je ženska nosečnost doživljala pozitivno, bolezen pa se je začela pojavljati šele po porodu. Druga sorodnica je povedala, da mati deklice hčerke ni sprejela, da je bila pogosto napeta, veliko doma in da si nihče v družini ni mogel predstavljati, da bi lahko prišlo do tako tragičnega dogodka.

Primer obravnava tožilstvo v Cataniji, preiskava še poteka. Župan Misterbianca Marco Corsaro je za medije dejal, da je v šoku, ter poudaril, da je šlo za družino, ki je bila v skupnosti znana in spoštovana.

Poporodna depresija: zelo pogosta in uničujoča

“Velika depresivna motnja oziroma klasična depresija je najpogostejša duševna motnja, ki se lahko pojavi v zelo raznolikih življenjskih okoliščinah, med drugim tudi po porodu. Marsikdo meni, da se poporodna depresija pojavi le pri ženskah, ki si otrok niso želele ali pa so nenamerno zanosile, a temu ni tako,” pojasnjujejo na spletni strani programa OMRA.

Poporodna depresija je po njihovih navedbah zelo pogosta, saj se pojavi pri približno 15 odstotkih žensk po porodu.

Pojavi pa se lahko tudi pri ženski, ki si je celo življenje želela postati mama. Znanost ne zna točno pojasniti, zakaj se v poporodnem stanju poveča verjetnost za pojav depresije, vsekakor pa pri tem sodeluje več različnih dejavnikov: “Porod je izredno naporen in pogosto dolgotrajen dogodek, ki ga spremljajo številne hormonske spremembe, izčrpanost in pomanjkanje spanca. Sam porod lahko ženska doživi kot močan stresor, obenem pa je za par lahko stresen tudi prehod v vlogo starševstva, ki s seboj prinaša kopico novosti, negotovosti in potrebe po življenjskih prilagoditvah.

Poporodna otožnost, kar 80 odstotkov mamic!

“Poporodna otožnost je izredno pogosto in kratko trajajoče stanje potrtosti, ki se pojavi pri približno 80 odstotkih mladih mam. To prehodno stanje simptomov blage depresije je povsem običajen odziv na stres in spremembe, ki jih prinese porod, in praviloma izzveni v roku dveh ali treh tednov,” še opisujejo na spletni strani programa.

Dodajajo, da je za poporodno depresijo značilna huda žalost, poporodno otožnost pa pogosto spremlja razpoloženje, ki niha od žalosti do intenzivnega veselja: “Če simptomi vztrajajo dlje oz. se še stopnjujejo, je nujno potreben obisk pri zdravniku, ki lahko preveri, če gre slučajno za poporodno depresijo in ne le za otožnost.”

“Pri postavljanju diagnoze so zdravniki in psihologi zelo previdni, saj poznamo tudi druga poporodna stanja, ki zahtevajo drugačno obravnavo, kot je npr. poporodna psihoza,” opozarjajo. V tem primeru je prav tako lahko prisotna depresivnost, hkrati pa jo spremljajo še hitro nihanje razpoloženja, halucinacije, bizarna prepričanja in paranoja: “To stanje je lahko izredno nevarno tako za mamo kot otroka, je pa na srečo redkejše kot poporodna depresija, saj prizadene le 0,2 odstotka mladih mam.”

Preberite še: Tjaša Hrovat: “Takšno vedenje staršev je nesprejemljivo”

dezurni@styria-media.si

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Mama.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Registracija

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Mama.Over.Net