Spremembe v prehrani bi lahko zmanjšale te bolečine

Nova študija kaže, da bi lahko spremembe v prehrani zmanjšale bolečine zaradi endometrioze pri polovici žensk, ki živijo s to boleznijo.
Največja mednarodna raziskava o prehrani in endometriozi, v kateri je sodelovalo 2.599 žensk, je pokazala, da je 45 odstotkov tistih, ki so prenehale uživati gluten, in 45 odstotkov tistih, ki so se odpovedale mlečnim izdelkom, poročalo o zmanjšanju bolečine.
Ko so ženske zmanjšale količino kave ali drugega kofeina v prehrani, jih je 43 odstotkov navedlo, da se jim je bolečina zmanjšala. O enakem učinku je poročalo 53 odstotkov žensk, ki so zmanjšale količino alkohola.
Philippa Saunders, glavna avtorica študije in profesorica reproduktivnih steroidov na Univerzi v Edinburgu, je dejala: “Zdi se, da smo na pragu nečesa zelo velikega pri razumevanju vpliva prehrane na simptome endometrioze. Za ženske je zelo pomembno, da čutijo, da lahko same naredijo nekaj za odpravo bolečin pri endometriozi – to jim daje ogromno moči.“
Endometrioza se pojavi, ko se celice, podobne tistim v maternični sluznici, razrastejo v drugih delih telesa. V Združenem kraljestvu prizadene eno od desetih žensk v reproduktivni starosti.
Vendar pa je zelo malo raziskav o vzrokih bolezni ali načinih zdravljenja. Operacija je pogosto le kratkoročna rešitev. Obvladovanja simptomov s hormonskimi kontracepcijskimi sredstvi, kot so tabletke, pa številne ženske ne marajo zaradi stranskih učinkov. Zaradi premajhne ozaveščenosti o endometriozi ženske v povprečju potrebujejo skoraj sedem let, da dobijo diagnozo endometrioze.
Endometrioza in prehrana
V novi študiji, ki jo je vodila Univerza v Edinburgu in je bila objavljena konec marca, so sodelujoče spraševali o spremembah njihove prehrane in o prehranskih dopolnilih, s katerimi so poskušale izboljšati svoje simptome. Raziskovalci menijo, da so se pri ženskah, ki so se odrekle glutenu ali mlečnim izdelkom in poročale o manjših bolečinah, morda spremenile črevesne bakterije.
Zmanjšanje količine kofeina bi lahko delovalo, ker lahko vpliva na spanje, bolečina pa je pogosto hujša, ko so ljudje utrujeni. Zmanjšanje uživanja alkoholnih pijač je potencialno učinkovito, saj ima alkohol podoben učinek na celice kot estrogen, ki spodbuja endometriozo.
Endometrioza večinoma povzroča bolečine v predelu medenice, ki so pogosto močnejše med menstruacijo. Veliko obolelih poroča o bolečinah v dimljah, druge o bolečinah v prsih ali gripi podobnih bolečinah v sklepih, ki prizadenejo celotno telo.
Maternici podobno tkivo endometrioze je sposobno gojiti nove živčne celice, ki prenašajo občutke bolečine, in povečati aktivnost obstoječih živčnih celic. Bolečinski signali, ki jih ti pošiljajo v možgane, se zaradi vnetja še povečajo. Strokovnjaki menijo, da bi se s spremembami v prehrani lahko spopadli prav s tem vnetjem.
Iz prehrane izključevali različna živila
Z zmanjšanjem uživanja nekaterih živil bi lahko zmanjšali število bakterij v črevesju, ki spodbujajo vnetja. Študija je pokazala, da je skoraj 40 odstotkov vprašanih poročalo o zmanjšanju bolečin zaradi endometrioze, potem ko so se odrekli predelani hrani, kot so pripravljeni obroki, sladoled in sladkarije. Za ta živila je znano, da spreminjajo črevesne bakterije.
Skoraj tretjina žensk je povedala, da se jim je bolečina izboljšala po izločitvi česna in čebule, kar bi lahko ublažilo tako imenovani “endo trebuh” – neprijetno napihnjenost, ki jo lahko občutijo oboleli.
Strokovnjaki pravijo, da se morajo ljudje pred spremembo prehrane posvetovati s svojim zdravnikom. Za pridobitev prepričljivih dokazov o vplivu prehrane na endometriozo so potrebne nadaljnje študije. V njihovem okviru bi ženskam naključno določili različne diete ter merili vnetje in bolečino.
Edinburška študija je temeljila na podatkih o stopnji bolečine, ki so jih podale udeleženke same. V študijo so bile vključene ženske iz 51 držav.
Vloga črevesnih bakterij
Francesca Hearn-Yeates z Univerze v Edinburgu, ki je vodila študijo, je povedala: “V raziskavi so sodelovali tudi predstavniki drugih držav, ki so se ukvarjali z zdravljenjem endometrične bolezni. Ženske potrebujejo vse, kar lahko pomaga pri bolečinah zaradi endometrioze. Ta bolezen je tako slabo raziskana in veliko moramo še odkriti. Vendar je vse več dokazov, da bi črevesne bakterije lahko imele vlogo pri simptomih. To pojasnjuje, zakaj je veliko žensk poskusilo s spremembo prehrane in zakaj smo ugotovili, da se zdi, da to pri mnogih deluje.“
Jo Hanley, strokovna svetovalka za endometriozo, je povedala, da so bakterije v prehrani zelo pomembne. Z zanimanjem spremljajo študije o možnem vplivu in vlogi prehrane in prehranjevanja pri zdravljenju endometrioze. “Potrebnih je več visokokakovostnih dokazov, vendar sem slišala že veliko zgodb o uspehu posameznic, pri katerih so spremembe v prehrani privedle do izboljšanja bolečin, čeprav druge žal niso poročali o nobenem izboljšanju.“
“Protivnetna prehrana lahko pomaga zmanjšati vnetni odziv telesa. Med protivnetna živila spadajo sadje, zelenjava, fižol, čičerika, polnozrnata žita, oreščki, semena in oljčno olje ter nekaj rib in perutnine. Živila, ki vsebujejo rafinirane sladkorje, ogljikove hidrate, nezdrave maščobe, mlečni izdelki, rdeče in predelano meso … lahko povzročijo vnetje v telesu. Svetujem, da vodite dnevnik hrane in simptomov, ki vam bo pomagal ugotoviti morebitne sprožilce hrane, ki bi lahko poslabšali simptome, kot sta zaprtje in napihnjenost, zaradi katerih so bolečine še hujše,” je za The Guardian dejala Hanley.
Potrebne so nadaljnje raziskave
Ying Cheong, profesorica reproduktivne medicine na Univerzi v Southamptonu, meni, da so koristi, o katerih govori študija obetavne. Vendar bodo potrebne nadaljnje klinične raziskave, da bi potrdili dejanski učinek posebnih sprememb v prehrani.
Dr. Nilufer Rahmioglu, višja raziskovalka na oddelku Nuffield za žensko in reproduktivno zdravje Univerze v Oxfordu, meni, da študija nudi dragocen vpogled v življenjske izkušnje posameznic z endometriozo. “Čeprav ne moremo oceniti vzročnosti, ugotovitve poudarjajo potrebo po nadaljnjih natančnih raziskavah teh potencialnih nehormonskih strategij,” je prepričana.