Kako dolgo lahko materino mleko ostane na sobni temperaturi?

Strokovnjaki odgovarjajo na najbolj pereča vprašanja staršev o shranjevanju materinega mleka.
Eno najpogostejših vprašanj novih (in bodočih) staršev je, kako dolgo lahko materino mleko ostane zunaj oziroma ali je varno shranjevati materino mleko pri sobni temperaturi?
Dr. Jessica Madden, pediatrinja, neonatologinja, svetovalka za laktacijo in ena vodilnih pri podjetju Aeroflow Breastpumps, odgovarja pritrdilno. “Izčrpano materino mleko lahko pred zaužitjem ali hlajenjem nekaj časa pustimo na sobni temperaturi,” pojasnjuje za Parents.
Vendar pa obstaja nekaj zadržkov. Najprej se morate prepričati, da za shranjevanje uporabljate ustrezno posodo. “Materino mleko je treba vedno shranjevati v posodah, ki so bile pred uporabo temeljito očiščene s toplo milnico in posušene,” pravi dr. Madden. Posode za shranjevanje so lahko steklene ali plastične.
In kaj točno pomeni “sobna temperatura”?
Sobna temperatura na splošno pomeni 25 stopinj Celzija. To vrednost izpostavlja tudi Center za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC), ko govori o shranjevanju materinega mleka pri sobni temperaturi. Akademija za medicino dojenja (Academy of Breastfeeding Medicine, ABM) opozarja, da je za varno shranjevanje materinega mleka sobna temperatura lahko od 10 do 29,4 stopinje Celzija.
Dr. Jenelle Ferry, neonatologinja in direktorica oddelka za hranjenje, prehrano in razvoj dojenčkov pri Pediatrix Neonatology of Florida, opozarja, da se temperatura v vašem domu lahko razlikuje glede na lokacijo, zato je to treba upoštevati, ko puščate materino mleko na sobni temperaturi. Dr. Ferry svetuje, da materinega mleka pri sobni temperaturi ne shranjujete ob oknu. V primeru, da je zunaj sonce, je lahko zaradi sončnih žarkov temperatura ob oknu višja.

Kako dolgo lahko materino mleko ostane zunaj?
CDC svetuje, da lahko materino mleko štiri ure ostane na pultu pri sobni temperaturi, ABM pa pravi, da se lahko čas, ko lahko materino mleko ostane zunaj, nekoliko razlikuje, vendar je to odvisno od okoliščin. Materino mleko lahko ostane zunaj približno štiri ure pri temperaturah med 26,6 in 29,4 stopinje Celzija. Če je sobna temperatura nižja in je mleko shranjeno v zelo čisti posodi, je lahko varno tudi od šest do osem ur.
Kaj se zgodi, če materino mleko pustite na sobni temperaturi štiri ure ali več?
Večina staršev je previdna in se drži pravila CDC o štirih urah. Dr. Madden pravi, da je to, koliko časa lahko mleko pustite zunaj, odvisno tudi od zdravja vašega otroka. “Običajno priporočam, da se materino mleko zavrže, če je bilo na sobni temperaturi več kot šest do osem ur, in da se zdravim dojenčkom, ki so se rodili, daje le mleko, ki je bilo zunaj od štiri do osem ur,” pravi. “To pa zato, ker so nedonošenčki zaradi nezrelega imunskega sistema izpostavljeni večjemu tveganju za okužbe.“
Dr. Madden pravi, da je malo zdrave pameti zelo koristno, ne glede na to, koliko ur je bilo vaše mleko zunaj. “Materino mleko je treba zavreči, če ima vonj ali okus po pokvarjenem mleku, ne glede na to, koliko časa je bilo na sobni temperaturi,” pravi.
- Preberite tudi: 14 mitov o dojenju
Dr. Ferry se s tem strinja. “Če ima mleko kisel vonj, se je pokvarilo in ga je vsekakor treba zavreči,” pravi. “Eno od tveganj predolgega hranjenja materinega mleka na sobni temperaturi je rast bakterij, ki jih z vizualnim pregledom ni mogoče odkriti.” Ne obstaja poseben videz ali barva mleka, ki bi označevala, da je “slabo”. Vendar pa lahko mleko, ki ga predolgo puščate na sobni temperaturi, pri otroku povzroči bruhanje ali drisko, dodaja Dr. Ferry.
Leslie Owens, iz Mother Nurture Maternity, priporoča, da se zaradi nevarnosti bakterijske okužbe mleko ne sme hraniti na sobni temperaturi dlje kot štiri ure. Če je mleko predolgo ostalo na sobni temperaturi, priporoča, da ga shranite in uporabite kot dodatek za vodo v otrokovi kopeli. “Mnogi verjamejo, da ima materino mleko veliko koristi za kožo,” pravi.
Kaj pa, če dojenček ne spije cele stekleničke?
Eno od pogostih vprašanj je, kaj storiti z materinim mlekom sobne temperature, ki po hranjenju ostane v steklenički. Dr. Madden se pri odgovoru na to vprašanje sklicuje na protokol ABM za shranjevanje mleka, ki priporoča, da se preostalo mleko, ki je bilo na sobni temperaturi več kot eno do dve uri, zavrže. “Prav tako ostankov mleka nikoli ne smete dati nedonošenčku zaradi večjega tveganja za nastanek okužb,” svetuje.

Kako lahko varno shranjujete materino mleko?
Poleg vprašanj o tem, kako dolgo lahko mleko pustite na sobni temperaturi, se starši pogosto sprašujejo tudi o tem, kako ga shranjevati v hladilniku in zamrzovalniku. Sveže prečrpano materino mleko lahko v hladilniku hranite približno štiri dni, v zamrzovalniku pa od šest do 12 mesecev. Ko mleko vzamete iz zamrzovalnika in ga odmrznete, ga lahko pustite zunaj eno do dve uri. V hladilniku pa ga lahko pustite približno 24 ur. Žal odmrznjenega mleka ne morete ponovno zamrzniti.
Owens priporoča, da ne shranjujete preveč mleka naenkrat, da ne bi šlo v nič. “Starši pogosto sprašujejo tudi, v kakšnih količinah naj shranjujejo mleko. Običajno jim svetujem, naj ga na začetku shranjujejo po 30 do 60 ml naenkrat, kasneje pa od 90 do 120 ml, ko je otrok starejši,” pravi. Za zamrzovanje mleka priporoča uporabo vrečk za shranjevanje mleka in označevanje vsake vrečke z datumom. “Mleko razvrstite od najstarejšega spredaj do najbolj svežega zadaj, da ga ne boste pozabili, preden mu poteče rok trajanja,” pravi.
- Mogoče vas zanima tudi: Kako pogosto moram dojiti?