fbpx
Srečna mama

Kako se spopasti z novim telesom po porodu?

Objavljeno: 23. novembra, 2024 Avtor: Špela Vehar
mama in otrok v kuhinji kuhata
Zdravo prehranjevanje po porodu? Mame vedo, da ni tako enostavno! Foto: Profimedia

Spodnji zapis je namenjen mamicam, ki se po porodu bojujete s prekomerno telesno težo in tistim mamicam, ki bi srčno rade (spet) jedle zdravo, pa se vam zdi, da tega ob otročičku, ki vas konstantno potrebuje, in ob drugih gospodinjskih, po možnosti še službenih opravilih, enostavno ne zmorete.

Moja zgodba …

Naj se najprej predstavim. Moje ime je Špela Vehar in sem prehranska svetovalka. Zanimivo je, da besedilo pišem kot oseba, ki po poklicu ženskam pomaga, da lahkotno izgubljajo kilograme in z užitkom jejo veliko bolj zdravo, kot so to počele v preteklosti.

Prehranska svetovalka Špela Vehar. FOTO: Osebni arhiv

Pred porodom bi svojo prehrano lahko opisala kot vzorno. Jedla sem veliko svežih solat, pila sveže stisnjene sadne sokove. Pojedla sem tudi veliko sadja, moje kuhane jedi pa so bile sestavljene iz polnovrednih sestavin. Na tržnici v Afriki sem kupovala kokos, krompir in žita ter vse pripravljala sproti.

Imela sem čas. Sedaj razumem, da je bil to luksuz, ki ga sedaj nimam več. Po rojstvu mojega sina Lea se mi je življenje obrnilo na glavo. Prej sem imela čas za zdravo kuhanje, šport in nego svojega telesa, potem pa so se dnevi začeli vrteti okoli dojenja, plenic in utrujenosti.

Ti je to kaj poznano?

Hrana? Karkoli, kar je bilo hitro in enostavno: kruh, veganske paštete, nutella. V tistih trenutkih nisem razmišljala o sebi – šlo je za preživetje dneva. Nisem se redila. K sreči sem v zadnjih letih tako dobro preučila fizične in psihične razloge za povišano telesno težo in kljub sladoledom burekom in paštetam nisem “eksplodirala”.

A moje dnevno počutje mi je hitro pokazalo, da me nova rutina z imenom “jej, kar ti pride pod roko” pelje v smer, ki si je ne želim. Počutila sem se dehidrirano, brez energije in daleč od svoje nekdanje energičnosti. Želela sem si nazaj dobiti tisti dragoceni občutek vitalnosti in moči.

Kako se spopasti z novim telesom po porodu?

Porod je eno najlepših, a tudi najzahtevnejših doživetij za telo. Če imaš za povrh še carski rez, kot sem ga (žal) imela jaz, moraš okrevati še toliko dlje. Pomanjkanje spanca, hormonska nihanja, morebitne bolečine so vse fizični izzivi, ki spremljajo novopečene mame.

Kar pa je bilo meni skoraj najtežje sprejeti, je bila nezmožnost, da bi si vzela čas zase. Kadar je Leo spal, sem spala tudi sama, saj sem hitro ugotovila, da če njegov čas spanja porabim za kuhanje ali pospravljanje, sem potem energijsko popolnoma izpita, ko me otrok potrebuje za dojenje in pestovanje.

Špela Vehar in njen sinček Leo. FOTO: Osebni arhiv

Priprava zdrave hrane je bila zame zadnja na listi prioritet, pa sem po poklicu in duši prehranska svetovalka. Kako mora biti šele tistim mamicam, ki se s tem ne ukvarjate posebej, bi se pa vseeno rade dobro počutile …

Nekatere od vas ste morda nezadovoljne tudi zato, ker se je vaše telo po porodu drastično spremenilo, predvsem razširilo.

Razlogi za porast teže po porodu

Dandanes se veliko mladih mam sooča s povišano težo po porodu, ki se tudi leto ali dve po njem ne normalizira. Razlogov za to je več.

Slabo stanje jeter

Nosečnost in dojenje sta za telo zelo zahtevna procesa, ki potrebujeta veliko hranil in energije. Če so bila vaša jetra – glavni organ prebave in presnove v vašem telesu- že pred nosečnostjo v slabem stanju, potem bosta nosečnost in dojenje poskrbela, da težave, ki prej niso bile vidne navzven, priplavajo na površje. Lena in zamaščena ter preobremenjena jetra so lahko eden od razlogov, da vaše telo ni tako vitko in vitalno, kot je bilo prej.

Kako lahko pomagate svojim jetrom?

Jetra v sebi združujejo tako hranilne snovi kot tudi nevarne snovi, viruse in patogene organizme. So kot velika institucija, ki vaše telo ščiti pred vdori vsiljivcev, hkrati pa v njih potekajo procesi ustvarjanja in preoblikovanja hranil, ki jih vnašate s prehrano.

Da si boste lažje predstavljale mogočno vlogo jeter, jih lahko primerjamo s služkinjo Mario, ki je polno zaposlena na južnoameriškem posestvu. Maria skrbi za to, da so sobe ogromne hiše, za katero skrbi, ves čas čiste in urejene, in da v hišo ne pridejo nepridipravi in tatovi, ter svojim stanovalcem pripravlja okusne obroke.

Maria torej predstavlja vaša jetra, ki čistijo, ščitijo, oskrbujejo posestvo = vaše telo. Mariji lahko vi – Zavest, ki upravlja telo – pomagate, ali pa jo sabotirate. Lahko ji priskrbite vodo in čistilna sredstva za hišo, lahko ji kupite kvalitetne sestavine za obroke, ali pa ji priskrbite orožje, da brani vašo hišo pred napadalci.

Po drugi strani lahko Mariji (seveda nehote in ne vede) nagajate. Lahko ji konstantno smetite hišo, vanjo vabite tatove, po hiši puščate ostanke hrane in s tem poskrbite, da se v njej naselijo podgane.

Večina ljudi je SLABIH GOSPODARJEV lastnih teles in jetra sabotirajo, namesto, da bi jim pomagali. Kako je to videti v primeru Marie?

Marija dela cel dan in zaspi okoli 10. ure, ponovno pa se zbudi ob 3. ali 4. uri zjutraj, da bi hišo pospravila za gospodarje. Maria za čiščenje potrebuje vodo in čistilno sredstvo. Predstavljajte si situacijo: Maria vneto čisti, gospodar, ki se zbudi ob 7-ih, pa ji v vedro vode zlije olje, poleg tega pa ji v pijačo podtakne drogo.

Prevod: Zjutraj se zbudite, pojeste ocvrta jajca s slanino in spijete kavo. Vaša jetra si želijo, da bi jih zjutraj RAZBREMENILI, ne pa obremenili in “zadrogirali”. Želijo si svežine, ki jo prinašajo sadeži in sveži sokovi, ter energije, ki jo nosijo polnovredna žita.

Obstajajo živila, ki bi se jim morali, in to ne samo pri zajtrku, izogibati. To so predelana živila, kot so dodani sladkorji v vseh oblikah, umetna sladila, nekakovostne maščobe in pregreta olja, bela moka in izdelki iz nje, ojačevalci okusa in predelane mesnine. FOTO: Profimedia.


Tako kot Maria ne more čistiti s polnim vedrom maščobe, tudi jetra težko delajo pod bremenom maščob in brez energije. Če torej želite pomagati jetrom, lahko zjutraj, vsaj do 10. ali 12. ure zaužijete hrano in
pijačo, ki ni mastna, vsebuje pa veliko vodo. Predlagala bi vodo z limono, sadje ali sadni sok, smuti.

To je za jetra odličen začetek dneva, saj hkrati dobijo energijo, vodo, dragocena mikrohranila in jih ne obtežimo jih z maščobo. Tako lahko svoje delo čistilca in oskrbnika začnejo opravljati vsak dan bolje, vam pa se to začne poznati na izgubljanju telesnih maščobnih oblog.

Čustveno hranjenje

Naslednji razlog za povečano težo po porodu je čustveno hranjenje. Po porodu smo ženske bolj ranljive. Zaradi hormonskih sprememb smo bolj čustvene, jokave, razdražljive, hkrati pa smo tudi telesno šibkejše in bolj iztrošene.

Če nimamo ustrezne pomoči s strani domačih ali partnerja, če se morda z novo situacijo pojavijo tudi prepiri in nesoglasja ali občutki, da novega življenja ne moremo obvladovati, se nam še prehitro zgodi, da hormone sreče, ki so se nam prej proizvajali ob sproščujočih aktivnostih, kot sta branje knjig ali šport, sedaj iščemo v kalorični hrani.

Veliko mamic se, ker nimajo drugih virov užitka, zato zateka k hrani. Žal sem kot svetovalka za zdravo izgubo teže spoznala, da kadar jemo hrano iz dušnih in ne iz telesnih potreb, naše telo nanjo ni pripravljeno. Naši prebavni sokovi niso povišani, naša jetra niso pripravljena in zato se taka hrana, s katero smo želeli udušiti negativne emocije ali priklicati pozitivne, začne kazati kot odvečna maščoba na
našem telesu.

Če se ujamete, da jeste, ker ste žalostne ali nemirne, vam priporočam, da si najdete ustrezno pomoč, kjer boste čustva predelovale, ne pa bežale pred njimi s prekomernim hranjenjem. V ta namen sem izdelala zelo podroben in dovršen spletni tečaj z naslovom Ljubezniva preobrazba, ki vas bo naučil ustreznega prepoznavanja razlike med pravo in čustveno lakoto ter vam bo asistiral na poti iz odvisnosti.

Pomanjkanje časa in zatekanje k vnaprej pripravljeni hrani

Kar se ob materinstvu pogosto zgodi in kar se je zgodilo tudi meni, pa je, da enostavno doživimo “šok” ob novih življenjskih okoliščinah, ki skrčijo čas v dnevu na zelo majhne časovne odseke, ko otrok spi ali je miren in imaš ti energijo.

Pripravljanje obrokov kot rešitev

Žal so dnevi zelo nepredvidljivi in težko vnaprej vemo, kdaj in kako bo naš otročiček spal jutri. Življenje si lahko zelo olajšamo z vnaprejšnjo pripravo obrokov. “Meal prep” je ena najboljših “iznajdb”, ki sem jih naredila med materinstvom.

Iskreno, ideja o pripravi hrane vnaprej mi sprva ni bila ravno všeč. V moji glavi je to pomenilo dolgočasne in monotone obroke, ki jih jedo fitnes navdušenci. Potem pa sem se spomnila svoje mame, ki je vsak dan po prihodu iz službe hitela v trgovino in pripravo hrane, samo zato, da smo mi na mizi imeli topel obrok.

Ideja za “meal prep”. FOTO: Špela Vehar

Porabila je uro in pol in večkrat je bila prav izmučena, najbolj pa jo je motilo to, da so jo možgani zaradi
vsega stresa pustili na cedilu in nas je obupano vprašala: “Oh, kaj naj danes skuham?”

Tega si RES nisem želela zase, hotela pa sem nazaj svoje solate, smutije, sokove in zdrave in okusne tople obroke. Meal prep se je tako zdel vreden preizkusa. Danes vem, da je bila to ena najboljših odločitev, kar sem jih sprejela.

Dobila sem točno tisto, kar sem potrebovala:
Več časa za svojega sina in zase. V 3 urah pripravim obroke za cel teden, kar mi prihrani ure vsakodnevnega kuhanja.
Energijo, ki sem jo prej pogrešala. Z jedmi, bogatimi s hranili, se počutim polno energije in bolj vitalno kot kadarkoli prej.
Kontrolo nad tem, kaj jem. Ne zanašam se več na hitre rešitve iz trgovine – moje jedi so sveže, raznolike in pripravljene z ljubeznijo.

Praktična rešitev za vsako mamo

Spoznala sem, da meal prep ni le način kuhanja, temveč je način, kako povrniti nadzor nad svojim telesom in časom. Zdaj se počutim veliko bolje v svojem telesu in vem, da s svojimi odločitvami postavljam pozitiven zgled svojemu sinu. In v ponedeljek zjutraj sem popolnoma mirna, ker tudi če nimam mame ali očeta, da bi mi skuhala, če bi Leo potreboval konstantno pestovanje, imam svoje obroke.

Ideja za meal prep. FOTO: Špela Vehar

Morda tudi ti stojiš pred podobnim izzivom. Morda se po porodu počutiš, da si izgubila stik s svojim telesom, ali da preprosto nimaš časa skrbeti zase. Ampak obstaja način, da si povrneš energijo in poskrbiš za svoje zdravje. To je meal prep, ki ti pri tem lahko pomaga.

Svoje znanje ob dveh mesecih preizkušanja meal prepa in pogovore s profesionalnim kuharjem, ki mi je zaupal, kako hrano vnaprej pripravijo v restavracijah, sem združila v spletnem tečaju “Skuhaj vnaprej – končno zdravo jej”, kjer s tabo delim vse svoje izkušnje in trike:

  • Kako pripraviti obroke za ves teden v samo nekaj urah.
  • Kako poskrbeti, da hrana ostane sveža in okusna.
  • Kako prihraniti čas in denar, ne da bi se odpovedala okusnim jedem.

Meal prep ni samo rešitev za zdravo prehranjevanje – je tudi korak k temu, da se kot mama počutiš bolj organizirano, vitalno in zadovoljno. Pa še denar prihraniš, ker kupiš tisto, kar boš kuhala, ne tisto, kar te v trgovini “pokliče” ko si lačna, nervozna in utrujena.

Naj ti povem: če sem jaz zmogla najti pot do ravnovesja po porodu, jo lahko tudi ti. Vse, kar potrebuješ, je dober sistem – in jaz ti ga z veseljem pokažem.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Mama.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Registracija

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Mama.Over.Net