Ideje

Kartonska škatla je boljša od drugih igrač za razvoj otroka

Objavljeno: 12. februarja, 2025 Avtor: Mama.Over.Net
otroka se igrata s kartonskima škatlama
Kartonske škatle lahko otroci uporabijo na nešteto načinov. Foto: Profimedia

Preproste igrače so lahko zelo uporabne, že običajna kartonska škatla lahko spodbudi ustvarjalnost, pravijo strokovnjaki.

Ali bi morali oceniti vpliv igrače na otroka po ceni, ki jo plačate? “Enostavnejše, bolj praktične igrače, s katerimi se lahko otroci in starši igrajo, so boljše za otrokov razvoj,” pravi dr. Alan Mendelsohn, soavtor novega poročila Ameriškega združenja pediatrov (AAP). Klasične igrače, kot so kocke ali sestavljanke, pomagajo malim možgančkom reševati uganke ter razvijati domišljijo in ustvarjalnost.

Tudi kartonska škatla ima veliko vrednost. “Najboljše igrače so tiste, ki podpirajo interakcijo med otroki in starši. Kartonsko škatlo lahko uporabite za plazenje ali gradnjo hiše. Seveda ne boste imeli enake koristi od tablice ali zaslona. Ko se otroci igrajo s starši, se zgodi prava čarovnija, ne glede na to, ali se igrajo s pravimi igračami ali gradbenimi kockami,” je za Time pojasnil Mendelsohn.

Poročilo nakazuje, da stalna uporaba elektronike ovira razvoj govora pri otrocih, nadomešča pomembno igro s starši in vodi v debelost. Ameriška akademija za pediatrijo priporoča, da dojenčki, mlajši od 18 mesecev, niso pred zasloni, otroci, stari od 2 do 5 let, pa naj bodo omejeni na največ eno uro.

Več kot vemo o zgodnjem razvoju možganov, bolje razumemo potrebo po igri kot temelju človeške interakcije. Noben zaslon, video igrica ali aplikacija ne more nadomestiti povezav, vzpostavljenih med igranjem z igračami,” pojasnjuje dr. Aleeya Healey, glavna avtorica poročila.

Priporočila Ameriške akademije za pediatrijo

Treba je prepoznati najpomembnejšo vlogo igre v otroštvu, to je razvijanje toplih odnosov, polnih razumevanja in interakcije.

Najbolj poučna igrača je tista, ki spodbuja interakcijo med starši in otrokom v brezpogojni igri.

Izbirajte igrače, ki otroka ne stimulirajo preveč, spodbujajo pa razvoj domišljije

Uporabite otroške knjige za razvoj novih idej.

Bodite pozorni na igračo in stereotipe, ki jih spodbuja.

Omejite igranje video iger za majhne otroke. Skupni čas pred zaslonom, vključno s televizijo in uporabo računalnika, bi moral biti krajši od ene ure za otroke, stare dve leti. Pri mlajših otrocih bi se morali temu popolnoma izogibati. Otroci, mlajši od pet let, se smejo igrati z računalniki ali video igricami le, če je vsebina zanje primerna in pod nadzorom odrasle osebe.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Mama.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Registracija

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Mama.Over.Net