Ključna hrana za možgane, ki jo potrebujejo vsi otroci
Prvih 1000 dni življenja je ključnih za razvoj možganov, pri čemer ima hrana pomembno vlogo.
Način, kako se možgani razvijajo med nosečnostjo in v prvih dveh letih življenja, določa, kako bodo možgani delovali do konca človekovega življenja. Živci rastejo, se povezujejo in prekrivajo z mielinom ter ustvarjajo sisteme, ki odločajo o tem, kako bo otrok – in kasneje kot odrasla oseba – razmišljal in čutil. Te povezave in spremembe vplivajo na senzorične sisteme, učenje, spomin, pozornost, hitrost procesiranja, sposobnost nadzora impulzov in razpoloženja ter celo na sposobnost opravljanja več nalog ali načrtovanja, pojasnjuje dr. Claire McCarthy.
Teh povezav in sprememb ni mogoče odpraviti. Za te povezave in spremembe je ključno okolje, v katerem otrok živi in tudi kako je ljubljen in negovan. Dojenje je pomembno ne le zato, ker je materino mleko popolna prva hrana, temveč tudi zaradi tesnega stika z materjo, ki je del dojenja.
Za zdrav razvoj možganov pa so potrebna tudi nekatera hranila. Ta hranila vključujejo:
Beljakovine
Beljakovine so v mesu, perutnini, morskih sadežih, fižolu in grahu, jajcih, sojinih izdelkih, oreščkih in semenih ter mlečnih izdelkih.
Cink
Zanimivo je, da je največ cinka v ostrigah, vendar ga najdemo tudi v številnih vrstah mesa, rib, mlečnih izdelkih in oreščkih.
Železo
Med najboljšimi viri železa so meso, fižol in leča, obogatena žita in kruh, temna listnata zelenjava in pečen krompir.
Holin
Meso, mlečni izdelki in jajca vsebujejo veliko holina, pa tudi veliko zelenjave in drugih živil.
Folati
To hranilo, ki je še posebej pomembno za nosečnice, najdemo v jetrih, špinači, obogatenih žitih in kruhu ter drugih živilih.
Jod
Morske alge so odličen vir joda, dobimo pa ga tudi iz jodirane soli, morske hrane, mlečnih izdelkov in obogatenega žita.
Vitamin A
Poleg jeter so dobri viri tega vitamina tudi korenje, sladki krompir in špinača.
Vitamin D
To je »sončni vitamin«, ki ga najbolje dobimo, če se gibljemo na prostem. Vsebuje ga meso mastnih rib, kot je losos, olje ribjih jeter in z njim obogateni izdelki, kot je obogateno mleko.
Vitamin B6
Najboljši viri vitamina B6 so jetra in drugi organi, ribe, krompir in druga škrobnata zelenjava ter sadje (ne citrusi).
Vitamin B12
Vitamin B12 je naravno prisoten v živalskih proizvodih, kot so meso, ribe, jajca in mlečni izdelki.
Dolgoverižne polinenasičene maščobne kisline
Primer so maščobne kisline omega-3. Te kisline najlažje najdemo v mastnih ribah in ribjem olju, vendar jih najdemo tudi v nekaterih drugih oljih, prav tako pa so z njimi obogatena številna živila.