Družinski odnosi

“Nočem biti več mačeha, počutim se izžeto”

Objavljeno: 6. oktobra, 2024 Avtor: A. Š.
Uporabnica noče biti več v vlogi mačehe. Foto: Profimedia
Uporabnica noče biti več v vlogi mačehe. Foto: Profimedia

Ženska je razkrila, da se počuti izžeto in da ima občutek, da jo pastorka izkorišča.

Uporabnica Reddita je pod uporabniškim imenom @whisperingvelvet33 objavila zapis v temi r/Stepmom, naslovljen “Ne želim biti več mačeha.” Brez dlake na jeziku je opisala, da je v tej vlogi nesrečna in da ne zmore več.

Pastorka nenehno nagaja

Pojasnila je, da je pastorka stara 12 let in da sta se do tega trenutka vedno dobro razumeli. Zdi se ji, da ima pastorka z odraščanjem vedno bolj izražene slabe lastnosti matere, ki vplivajo tudi na njun odnos.

Ženska je pojasnila, da imajo z materjo pastorke deljeno skrbništvo. Več let sta se sicer na sodišču borila, da bi bila pastorka ves čas pri njej in očetu, saj naj bi imela mati doma večkrat neprimerne obiske in odvisnike.

Ženska je zapisala še, da se pastorkina mama zelo trudi, da bi bila z možem v zakonu čim bolj nesrečna. Običajno je to ni motilo, zdaj pa mati po njeni oceni za to uporablja pastorko, ki jima namenoma nagaja.

Pastorka je v zaostanku tudi v šoli

Dodaja, da rada zapravlja denar za svojo pastorko, a se ji zadnje čase zdi, kot da jo ta izkorišča. Počuti se, kot da je dobra samo za to, da pastorko pelje ven, počneta skupaj nekaj zabavnega in ji kupuje lepe stvari.

Do zdaj sta imeli res dober odnos, zadnje čase se pojavljajo težave predvsem tedaj, ko se pastorka vrne od matere. Običajno traja tri dni, da se obnašanje dekleta vrne v “normalno stanje”, nato se postopek ponovi. Ženska priznava, da je psihično izčrpana, saj pastorka zaostaja v šoli in v zrelosti. Skrbi jo, da ima deklica hude težave in sploh ne ve, kje naj začne, da bi lahko pomagala.

Razočarana je, da se mož obnaša, kot da je ona pastorkina mati, saj njena mama ne naredi ničesar zanjo. Večkrat ima občutek, kot da je mati samohranilka za otroka, ki sploh ni njen.

Čeprav se zaveda, da se vse zgodi z razlogom, se počuti utrujeno in izrabljeno. Zaključila je z mislijo, da Bog vsakogar postavi v določeno situacijo z razlogom, in je morda ona tukaj, da pomaga pastorki. Ona je namreč edina, ki za pastorko predstavlja varen prostor, a se obenem boji za lastno duševno zdravje.

“Prosi moža za pomoč”

Uporabniki Reddita so delili številne komentarje, mnogi so avtorici svetovali, naj se pogovori z možem in ga prosi za pomoč.

Ena oseba je zapisala, da je prevelika odgovornost, da bi jo nosila sama, in da mora mož prevzeti starševske dolžnosti.

Drugi je zapisal, da mu je zelo žal, da avtorica preživlja takšno situacijo. Strinja se s predlogi drugih komentatorjev, naj stopi korak nazaj, da bosta oče in mati lahko stopila naprej.

Tretji je svetoval, naj si vzame od vsega odmor in odide za nekaj časa stran.

Številni so sicer mnenja, da mora najprej poskrbeti za lastno zdravje, saj bo le zdrava lahko pomagala tudi dekletu.

V Sloveniji vse več mačeh in očimov

Dandanes je tudi v Sloveniji ogromno razširjenih družin, kjer igrajo mačehe in očimi pomembno vlogo v življenju otrok.

Podatke o vzpostavljenih družinah, tj. družinah, v katerih prebiva vsaj en otrok, ki ni skupen biološki otrok obeh zakoncev oz. zunajzakonskih partnerjev, so na Statističnem uradu RS prvič izpeljali v letu 2011. Po teh podatkih je bilo takrat v Sloveniji 11.500 vzpostavljenih družin ali 4,0 % od vseh dvostarševskih družin. Na začetku leta 2018 jih je bilo že 14.600 (5,2 %) od 281.300 dvostarševskih družin.

Med družinami zunajzakonskih parov je bilo relativno trikrat več vzpostavljenih družin (10,7 %) kot med družinami zakonskih parov (3,6 %). Povprečno število otrok je bilo v vzpostavljenih družinah višje (1,96) kot v vseh dvostarševskih družinah z otroki (1,67). V vzpostavljenih družinah je živelo 28.584 otrok, od katerih je bilo 38 % skupnih otrok ter 53 % otrok, ki so bili biološki otroci samo matere, in 9 % otrok, ki so bili biološki otroci samo očeta.

Po podatkih Sursa so bili neskupni otroci stari povprečno skoraj 22 let oz. so bili še enkrat starejši od skupnih otrok; ti so bili stari povprečno 11 let. V tistih vzpostavljenih družinah, v katerih je vsaj en skupen otrok star 0–4 leta, je bila povprečna starost vseh skupnih otrok 3 leta in pol, povprečna starost neskupnih otrok pa 12 let in 9 mesecev. 

Preberite še intervju s slovensko voditeljico, ki pričakuje svojega drugega otroka. Zaupala nam je, kje bo rodila TUKAJ.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Mama.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Registracija

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Mama.Over.Net