Po Švedski in Norveški zdaj med TOP imeni za fantke tudi pri nas
Pojavlja se skozi celo stoletje, v zadnjem desetletju pa pravi poskok!
Deseto na lestvici najbolj priljubljenih imen za novorojenčke fantke je v Sloveniji čudovito ime Oskar. Ime Oskar izhaja iz dveh germanskih korenov: “os”, kar pomeni “bog”, in “gar”, kar pomeni “kopje”. Torej naj bi ime Oskar pomenilo “božje kopje” ali “božji vojak”.
Druga interpretacija o pomenu imena je povezana s keltskim izvorom. V irski mitologiji ime pomeni “prijatelj jelena”. Ta pomen se nanaša na staro keltsko besedo “os”, ki pomeni jelen, in “cara”, ki pomeni prijatelj.
Ime je še posebej priljubljeno na Švedskem in Norveškem, kjer je Oskar že več desetletij med najpogostejšimi moškimi imeni. V angleško govorečih državah, kot sta ZDA in Velika Britanija, se pogosteje uporablja oblika Oscar, ki je precej priljubljena, zlasti v zadnjih desetletjih. Ime je pogosto na seznamu top 100 imen v mnogih anglosaških državah.
Po podatkih Statističnega urada RS živi v Sloveniji 2.142 prebivalcev z imenom Oskar. Med moškimi imeni je to ime na 110. mestu po pogostnosti, med vsemi imeni pa na 234. mestu.
Največ prebivalcev (685) z imenom Oskar živi v statistični regiji osrednjeslovenska. Statistična regija kjer je ime Oskar po pogostnosti rangirano najvišje (85. mesto), je gorenjska (289).
Med imeni s to obliko je v Sloveniji seveda najbolj pogosto ime Oskar, se je pa v zadnjih letih nekajkrat pojavilo tudi ime Oscar, ki ga ima po zadnjih podatkih Sursa 37 oseb. Med imeni na Statističnem uradu najdemo tudi kombinacijo dveh imen: Oskar Lev in Oskar Maj, ki jih je v Sloveniji le nekaj. Kako se je priljubljenost imena večala, lahko pogledate v spodnjem grafu.
Prestižna filmska nagrada
Ime Oskar je tudi sinonim za najprestižnejšo filmsko nagrado Oscar, ki jo podeljuje Ameriška filmska akademija. Zakaj je nagrada dobila takšno ime, ni povsem jasno. Najbolj razširjena zgodba pravi, da je kipcu ime nadela Margaret Herrick, nekdanja knjižničarka in pozneje izvršna direktorica Akademije. Ko je prvič videla kipec, naj bi pripomnila, da jo spominja na strica Oscarja. Vzdevek je akademija uradno sprejela šele leta 1939.