Študija potrdila: Moški je bolj zdrav v takšnem zakonu
Študija je pokazala, da imajo moški, ki so v “slabem” zakonu, manjše tveganje za sladkorno bolezen kot moški, ki so v srečnem zakonu.
Sociologi z univerze Michigan State in Univerze v Chicagu so predstavili rezultate dveh velikih študij, ki sta temeljili na nekoliko starejših zakonskih parih. V anketi je sodelovalo 1228 parov. Sodelovali so poročene ženske in moški, stari med 57 in 84 let. Prvič so na vprašanja odgovarjali leta 2005, drugič pa leta 2010. Obakrat so udeležencem zastavljali vprašanja o njihovem zakonu in odnosu z zakoncem. Poleg tega so jim odvzeli laboratorijske vzorce.
Včasih je godrnjanje koristno
Pri analizi pridobljenih podatkov so raziskovalci ugotovili, da dober ali slab zakon vpliva na zdravje zakoncev. Predvsem na njuno možnost, da zbolita za sladkorno boleznijo. Ženske, ki so pet let po prvem testu izjavile, da so v boljšem zakonu, so imele manjše tveganje za sladkorno bolezen tipa 2.
Zanimivo je, da se je pri moških zgodilo ravno nasprotno. Tisti, ki so pet let po prvem testu rekli, da se je njihov zakon poslabšal in da jim žene pogosto ugovarjajo, so imeli zelo majhno tveganje za sladkorno bolezen tipa 2. “Študija izpodbija tradicionalno domnevo, da negativna zakonska kakovost vedno škodi zdravju,” je povedal Hui Liu, izredni profesor sociologije na MSU in glavni raziskovalec. “Včasih je godrnjanje koristno.”
Podoben pojav tudi pri srčno-žilnem sistemu
Raziskovalce je to dejstvo zmedlo. Ni bilo povsem jasno, zakaj je tveganje za sladkorno bolezen pri moških in ženskah različno glede na kakovost njihovega zakona. Liu je odkril podoben pojav, povezan s srčno-žilnim sistemom.
Poleg tega je študija iz leta 2011, ki je analizirala 90 študij o zakonu in zdravju, pokazala, da imajo samski moški in ženske v povprečju krajšo pričakovano življenjsko dobo kot poročeni ljudje.