Ti otroci so običajno spregledani
Bralci lahko sodelujete pri obdarovanju in s pozornostjo razveselite tiste otroke in najstnike, ki so tega najbolj potrebni.
Najstniki ne verjamejo več v božička in Dedka Mraza in so zaradi tega pogosto izločeni iz obdarovanja. Ker prav oni najbolj potrebujejo drobno pozornost, letos zanje zbiramo predvsem darilne kartice za lažjo vključitev v družbo sovrstnikov.
Letos obdarujemo tudi najstnike, lahko se pridružite
Bralci Žurnala24.si in Mama.Over.Net ste se znova izredno izkazali in se javili za vseh 90 personaliziranih darilc za otroke iz socialnega dna. Članek z njihovimi željami lahko najdete TUKAJ, na obdarovanje pa čaka še ogromno otrok, ki niso imeli možnosti napisati pisma božičku ali Dedku Mrazu in ogromno najstnikov iz socialnega dna.
V sklopu dobrodelne akcije Zveze Anite Ogulin in ZPM obdarujemo tudi najstnike iz mladinske skupnosti, ki zaradi težkih razmer ne živijo doma, nekateri so brez staršev. Gre za najstnike stare 12 let in več, ki ne verjamejo več v dobre može, a bi bili res veseli, če bi se nekdo spomnil nanje in jim podaril kanček sreče.
Ti najstniki imajo najraje hoodije, darilne kartice za higienske pripomočke, za športno opremo, darilne kartice za obutev ali oblačila, nahrbtnike za izlete, flaške za vodo (ne steklene). Tudi oni imajo radi dobre sladkarije, pa tudi zdrave prigrizke, kot so oreščki ali suho sadje.
V kolikor bi želeli najstnikom podariti darilo ali darilno kartico, pišite vašo namero na elektronski anja.darila@gmail.com in boste prejeli natančna navodila za obdarovanje.
V kolikor nimate časa za nakup, lahko nakažete poljubno vsoto na spodnji transakcijski račun, ki je namenjen izključno decembrskemu obdarovanju otrok in najstnikov iz socialnega dna, ki so vključeni v programe Zveze Anite Ogulin.
Zveza Anita Ogulin in ZPM,
Proletarska cesta 1,
1000 Ljubljana
IBAN: SI56 3300 0000 1303 865
BIC: HAABSI22
Namen: obdarovanje otrok Žurnal
Koda namena: CHAR
Sklic/referenca: SI00 670
Želijo pripadati sovrstnikom, zanje zbiramo darilne kartice
“Najstniki iz naše akcije so otroci, ki so vključeni v naše humanitarne programe. Gre za najstnike, ki imajo lahko tudi mlajše sorojence, ki bodo tudi pisali pisma Božičku, za kar pa so najstniki že preveliki, in bodo tako edini, ki personaliziranega darila ne bodo dobili,” nam je pojasnila Nina Balent Čekon, Vodja počitniških programov pri Zvezi Anite Ogulin.
“V naših humanitarnih programih so seveda vključenih tudi mladostniki iz mladinskih domov, vzgojnih zavodov in podobnih ustanov. Gre za otroke, kateri so ostali brez staršev, ali le-ti niso zmožni skrbeti zanje. Ti otroci običajno dobivajo podarjene rabljene oblačila, katerih so seveda vendarle zelo veseli, kdaj pa bi si vseeno želeli tudi sami kupiti kaj novega. Sploh če so vključeni v redno šolanje, kar je tudi pogoj za vključitev v naše programe kot je Botrstvo v Sloveniji, torej še ne morajo delati, da bi si zaslužili za take “bombončke”,” je dodala.
Iz izkušenj in premnogih pogovorov z najstniki zatrjuje, da bodo ti za darilo res do neba veseli za kakšno darilno kartico, da si lahko kot sovrstniki sami izberejo lepe čevlje, majico ali pripomočke za higieno.
Sama svetuje darilne kartice za trgovine z oblekami, za trgovine z obutvijo in za drogerije, kjer si lahko kupijo šampon, dezodorant ali kakšne druge izdelke po svojem okusu. Na ta način bodo odšli po nakupih s svojimi sošolkami ali sošolci, kar je zanje posebno doživetje. Otroci in najstniki so iz cele Slovenije, zato priporoča darilne bone za trgovine, ki jih najdemo po celi državi, kot so denimo boni za SUPERNOVO, DM, Muller, INTERSPORT …
Najstniki so le večji otroci, ki prav tako kot najmlajši potrebujejo decembrski čudež
“Obdarovanje najstnikov je zelo pomembno, ker so pogosto spregledana skupina. Gre namreč za specifično za obdobje, v najstništvu se prioritete prestavijo iz družine na sovrstnike,” opozarja Neža Janež, koordinator Dobro sem.
Opaža, da se pogosto zapirajo vase, ne znajo izraziti svojih želja in čustev, sploh ne na primeren način: “Soočajo se z vprašanji o lastni identiteti. Telo se jim spreminja in jih tudi to spravlja v stisko. Veliko se jim dogaja na čustvenem področju in iščejo kdo so, kaj počnejo, kaj želijo, bolj se začnejo zavedati pritiska od zunanje družbe, da morajo nekaj postati, doseči.”
“V Vrhniški skupni točki imamo čudovite najstnike in seveda se kdaj pa kdaj ne obnašajo ravno »privlačno«. Vse to je tudi tako smiselno in potrebno za njihov razvoj in seveda organsko, ker iščejo svojo pot in identiteto,” nam je pojasnila Koordinatorka Večgeneracijskega centra Skupna točka Vrhnika Eva Ličof.
Pojasnjuje, da bi jim z obdarovanjem zelo pomagali na njihovi poti: “V večini si želijo biti sprejeti v družbo kar pomeni da si kažejo pripadnost tudi s stilom oblačenja in materialnimi stvarmi. Vedo pa tudi, da so pomembne izkušnje kot so obisk gledališča, baleta in navsezadnje kina in tudi to so njihove želje – druženje s svojimi vrstniki. Imejmo jih radi.“
Ob obdarovanjih se nanje pogosto pozabi
“Najstniki pogosto ne verjamejo več v Dobre može, zato se nanje ob obdarovanjih pogosto pozabi ali pa prejmejo manjšo pozornost. Ko jih vprašamo, kaj si želijo, njihove želje pogosto odražajo drugačne potrebe kot pri mlajših otrocih — pogosto si želijo oblačila, obutev, telefon in podobne stvari, ki pa jih marsikatera družina preprosto ne zmore omogočiti. Zaradi tega so najstniki pogosto prikrajšani za darila, ki bi jim lahko prinesla občutek pripadnosti in veselja,” pa opisuje koordinatorka Večgeneracijskega centra Skupna točka na Zaloški Iza Tajnšek.
Pravi, da so v najstniških letih prijatelji in občutek pripadnosti izjemno pomembni, vendar to včasih zahteva tudi prilagajanje določenim normam, ki vključujejo oblačila, obutev ali prostočasne aktivnosti: “Najstniki se pogosto izražajo tudi skozi svoj stil oblačenja, glasbo in druge interese, kar jim daje občutek identitete in pripadnost. Na žalost pa so tisti, ki izstopajo zaradi finančnih omejitev družine, lahko tarča izločanja ali celo nasilja, bodisi verbalnega bodisi fizičnega.”
Opaža, da so za nekatere družine že osnovni stroški težko dosegljivi, in to pomeni, da otrokom težko omogočijo celo preproste aktivnosti s prijatelji, kot so obisk nakupovalnega centra, kjer obiščejo trgovine, kino, si privoščijo prigrizke, hrano … “Ker so najstniška leta tudi obdobje, ko se mladostniki odločajo o svojih nadaljnjih poteh, je pomembno, da jih podpremo v njihovem osebnem razvoju, tudi s tem, da jih vključimo v obdarovanje in jim polepšamo praznike. Morda se nekateri izmed njih soočajo z izzivi v šoli ali težkim obdobjem, in prav drobne pozornosti ob praznikih jim lahko pomenijo ogromno,” je sklenila.
Splošna darilca za najstnike in mlajše otroke
Lahko se odločite tudi za splošno obdarovanje mlajših otrok v stiski z darilci po svojem izboru (nove obleke, čevlji, odeje, higienski pripomočki, športni pripomočki, nahrbtniki za izlete in šport, igračke, žoge in sladkarije) za otroke v starosti od 2 do 12 let. V tem primeru pošljite mail na anja.darila@gmail.com in javite, da boste poslali ali prinesli splošno darilce. Zaradi same logistike je bilo število pisemc mlajših otrok iz prvega članka omejeno.
Mlajši otroci si po navadi najbolj želijo lepih oblačil in posebnih igračk, v poštev pridejo: dolge majice s kapuco, topli zimski čevlji, trenirke, bundice, pižame, plastenke za vodo, šolske potrebščine (barvice, svinčniki, peresa, peresnice), higienski pripomočki (šampon, milo, zobna ščetka), za fante žoge (nogomet in košarka; naj bo napihnjena, saj mnogi nimajo tlačilke, lahko pa kupite še tlačilko), za dekleta elastike, glavniki, zapestnice, verižice in podobno.
Če bi želeli otrokom pod okriljem Zveze Anite Ogulin in ZPM pomagati kako drugače, pa obiščite njihovo spletno stran: https://www.zveza-anitaogulin.si/ ali jim pišite na: info@zveza-anitaogulin.si.