Postopki oploditve z biomedicinsko pomočjo za samske: Kaj se dogaja?

Referendum o noveli zakona o zdravljenju neplodnosti po odločitvi DZ ni dopusten.
DZ je danes sklenil, da razpis zakonodajnega referenduma o noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo ni dopusten.
Za takšen sklep, ki ga je predlagala koalicija, je glasovalo 51 poslancev, proti pa 33.
Novela zakona sledi odločitvi ustavnega sodišča, da je ureditev, po kateri so do postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo upravičeni samo poročeni moški in ženske, diskriminatorna in v neskladju s 14. členom ustave.
V koaliciji so po tej ustavni odločitvi začeli pripravljati zakonske spremembe, s katerimi bi dostop do postopka omogočili tudi samskim ženskam in ženskam v istospolnih zvezah.
Koalicija Za otroke gre želela referendum
DZ je novelo zakona s to vsebino sprejel 18. junija, koalicija Za otroke gre pa je v DZ vložila podpise za začetek postopka za razpis zakonodajnega referenduma o noveli.
V koaliciji so zato proti koncu junija v DZ vložili predlog, po katerem razpis referenduma v tem primeru ni dopusten. Gre namreč za novelo zakona, ki odpravlja protiustavnost na področju človekovih pravic in temeljnih svoboščin, 90. člen ustave pa referenduma na takšne zakone ne dopušča, so poudarili.
Pri današnji predstavitvi stališč poslanskih skupin so v koaliciji napovedali podporo sklepu, ki ga še zlasti zaradi omenjene ustavne odločitve vidijo kot nujnega. V Svobodi in Levici so posebej poudarili, da je ustava v 90. členu popolnoma jasna in ne dopušča referendumov na zakone, ki odpravljajo neustavnost. Po opozorilu SD pa ima vsaka ženska pravico do zasebnih odločitev in do telesne avtonomije.
Nasprotno so v opozicijskih SDS in NSi izražali nasprotovanje noveli. Nova pravica do otroka, ki jo predvideva, po mnenju SDS postavlja otroka na raven objekta. Po oceni NSi pa ustavno sodišče pri svoji odločitvi ni sledilo otrokovi največji koristi, ki je osrednje vodilo pravnega urejanja na področjih glede otrok.