fbpx
Aktualno

Novorojenček rojen 3. oktobra umrl v bolnišnici

Objavljeno: 31. oktobra, 2024 Avtor: A. Š.
Novorojenček. Foto: Profimedia- fotografija je simbolična
Novorojenček. Foto: Profimedia- fotografija je simbolična

Otrok, ki je bil rojen 3. oktobra, je že od prvih dni življenja kašljal, za kar se je kasneje izkazalo, da gre za okužbo z bakterijo oslovskega kašlja, ki je postala usodna.

Dojenček, star le 24 dni, je umrl zaradi oslovskega kašlja v bolnišnici v Padovi, pišejo italijanski mediji. Italijansko združenje pediatrov (SIP) opozarja, da je bilo v Italiji od januarja do maja pri dojenčkih zabeleženih že 110 primerov oslovskega kašlja, pri čemer je več kot 15 dojenčkov potrebovalo intenzivno nego, trije dojenčki pa so umrli.

Porast primerov oslovskega kašlja

“Priča smo bili 800-odstotnemu porastu hospitalizacij zaradi oslovskega kašlja v primerjavi z letoma 2022 in 2023. Večina primerov je prizadela necepljene dojenčke, mlajše od štirih mesecev,” navaja italijansko združenje pediatrov za časnik La Repubblica: “95 % mater teh otrok ni bilo cepljenih, 80 % pa ni prejelo nobenih informacij o možnosti prenatalnega cepljenja.”

Priporočeno cepljenje nosečnic

Cepivo proti oslovskemu kašlju se otrokom v Sloveniji daje pri treh mesecih starosti. Zaradi tega so mlajši otroci, ki še niso cepljeni, izpostavljeni tveganju. Pediatri zato priporočajo nosečnicam, naj se cepijo proti oslovskemu kašlju. “Umrljivost med novorojenčki znaša od 1 do 1,5 %. To posebej ranljivo skupino lahko zaščitimo z imunizacijo matere med drugim in tretjim trimesečjem nosečnosti, kar je zelo varno in učinkovito pri zaščiti otrok,” pravi predsednica italijanskega SIP Annamaria Staiano.

Kot smo pisali, je oslovski kašelj lahko vzrok smrti pri dojenčkih, mlajših od 6 mesecev. Najpogostejša od zapletov je bakterijska pljučnica, ki ima tudi najvišjo smrtnost. Od ostalih zapletov so možni še vročinski krči, prenehanje dihanja, izguba apetita, vnetje srednjega ušesa, dehidracija in nevrološke posledice (možganske krvavitve) zaradi zmanjšanega dotoka kisika v možgane.

BUM tudi v Sloveniji

Kot navajajo na Cepljenje.info letos v Sloveniji beležimo velik porast števila primerov oslovskega kašlja, ki najbolj ogroža dojenčke in majhne otroke. Do zadnje tretjine junija je zbolelo že več kot 1500 ljudi, v preteklih desetih letih pa se je število primerov gibalo od 6 do največ 214 na leto. V maju so s strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje pospešeno nagovarjali nosečnice in jih opozarjali pred nevarnostjo te bolezni, ki je doživela takšen izbruh v Sloveniji in številnih drugih evropskih državah.

“Takšnemu izbruhu botruje več razlogov. Vse bolj prihaja v ospredje imunski dolg. Pandemija covida in restriktivni ukrepi – nedruženje, socialna izolacija – so onemogočili kroženje raznih povzročiteljev nalezljivih bolezni, ki vzpodbujajo naš imunski sistem k tvorbi zaščitnih protiteles. Poleg tega cepljenje proti oslovskemu kašlju ne predstavlja doživljenjske zaščite in odpornost proti bolezni začne po nekaj letih usihati. Začela pa se je tudi spreminjati sama bakterija, ki povzroča oslovski kašelj. Zaporedje oz. seštevek vseh teh dogodkov rezultira v večji pojavnosti te bolezni,” je maja pojasnila epidemiologinja prim. doc. dr. Alenka Trop Skaza, dr. med., ki je predstojnica območne enote NIJZ Celje. Poleg tega se oslovski kašelj po navedbah prim. doc. dr. Trop Skaze ciklično pojavlja v zagonih, kot tudi ostale nalezljive bolezni – na tri do pet let.

“Oslovski kašelj (pertussis) je zelo nalezljiva bakterijska okužba dihal, ki povzroča hude napade kašlja. Najbolj prizadene dojenčke do šestega meseca starosti. Ob tem je potrebno vedeti, da mnogi dojenčki z oslovskim kašljem sploh ne kašljajo, ampak lahko samo prenehajo dihati in pomodrijo,” opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Dodajajo, da imajo majhni dojenčki največje tveganje za resne zaplete kot so pljučnica, vročinski krči, možganske krvavitve, težave z dihanjem in večkrat potrebujejo bolnišnično zdravljenje, lahko pa zaradi oslovskega kašlja celo umrejo. 

Kdaj naj se nosečka cepi?

Cepljenje nosečnic proti oslovskemu kašlju pred boleznijo zaščiti otroka v prvih tednih življenja, preden pridobi lastno zaščito s cepljenjem, ki se v Sloveniji začne v starosti 3 mesecev. “Poleg tega cepljenje pred boleznijo zaščiti tudi nosečnico, ki bi po rojstvu bolezen lahko prenesla na svojega otroka,” pojasnjujejo na NIJZ in dodajajo, da se cepljenje nosečnic priporočljivo čim prej po 24. tednu nosečnosti in sicer v vsaki nosečnosti. Cepljenje je priporočljivo kljub temu, da ste bili cepljeni v preteklosti ali ste celo preboleli oslovski kašelj, ker zaščita ni trajna. 

“Zakaj tako priporočamo cepljenje nosečnic proti oslovskemu kašlju? Nosečnica tvori specifično zaščito proti oslovskemu kašlju, ta zaščita v obliki protiteles prehaja preko posteljice v krvni obtok nerojenega otroka. Ko se bo otrok rodil, bo imel na račun t. i. materinih protiteles zelo dobro zaščito, če bo prišel v stik z bakterijo v teh najbolj ranljivih tednih in mesecih, ko sam proti oslovskemu kašlju sploh še ne more biti cepljen – torej če je mlajši od treh mesecev. Materina protitelesa ga bodo varovala pred to okužbo,” je ob majskem pozivu nosečnicam dejala prim. doc. dr. Alenka Trop Skaza, dr. med.

anja.scuka@styria-media.si

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Mama.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Registracija

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Mama.Over.Net