Zdravje

Mamica videla, da je hči vdihnila iglo. To je sledilo

Objavljeno: 15. marca, 2025 Avtor: A. Š.
Malčki dajejo radi predmete v usta, kar je lahko nevarno. Fotografija je simbolična. Foto: Profimedia
Malčki dajejo radi predmete v usta, kar je lahko nevarno. Fotografija je simbolična. Foto: Profimedia

Leto in pol stara deklica je dala v usta nevarno iglo. Ko jo je mati videla, je bilo prepozno.

Malčica iz Trsta je našla pet centimetrov dolgo iglo in jo iz radovednosti dala v usta. To je videla zgrožena mamica, ki je želela iglo previdno odstraniti. Pri tem je malčica nenamenoma vdihnila iglo in tvegala zadušitev.

Deklico je uspešno rešila zdravstvena ekipa iz pediatrične bolnišnice Burlo Garofolo v Trstu.

Vdihnila iglo, ki bi lahko poškodovala srce

Zdravstveno osebje je ob pregledu malčice ugotovilo, da se je tujek vrinil v dihalne poti, kjer je iz sapnika zdrsnil v bronhije, pri čemer je deklica tvegala zelo hude zdravstvene posledice, piše italijanska tiskovna agencija Ansa. Deklica je namreč tvegala, da igla poškoduje dihala, pa tudi bližnje organe, kot je srce.

Primera se je lotila multidisciplinarna ekipa iz pediatrične bolnišnice v Trstu, v kateri so sodelovali otorinolaringologi, kirurgi, anestezisti in specializirani zdravstveni tehniki. Opravili so bronhoskopijo in pri tem bili zelo previdni, saj bi se lahko organi poškodovali tudi pri odstranitvi.

Iz bolnišnice so sporočili, da je bil postopek odstranitve uspešen in brez zapletov, deklica pa je bila naslednje jutro odpuščena v zelo dobrem zdravstvenem stanju.

Pogosteje, kot si mislite

Domenico Leonardo Grasso, specialist otorinolaringologije, ki je izvedel poseg, je pojasnil, da je za njihovo ekipo odstranjevanje tujih predmetov iz dihalnih poti otrok relativno rutinsko opravilo. Tokratni poseg je bil še posebej občutljiv, saj lahko vdih igle, torej ostrega predmeta, povzroči resne in potencialno usodne poškodbe celo med samim postopkom odstranitve.

Grasso je opozoril, da so primeri, kot je ta, pogostejši, kot bi si mislili, in da je ključnega pomena ozaveščati starše o pomenu preventivnih ukrepov.

Podobni incidenti so sicer vse bolj pogosti po celem svetu. Od leta 1990 so se skoraj podvojili, ugotavlja študija, ki je bila pred leti objavljena v znanstveni reviji Pediatrics. Statistika iz leta 2019 kaže, da zaradi zaužitja tujka zdravnika obišče 18 od 10.000 otrok. Najbolj pogosti predmeti, ki jih otroci ponesreči pogoltnejo oziroma vdihnejo, so igrače in kovanci. Med najbolj nevarnimi pa so gumbne baterije in ostri predmeti, na primer žeblji.

Preberite še, kaj morate storiti, če otrok pogoltne baterijo TUKAJ.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Mama.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Registracija

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Mama.Over.Net