Teh 6 nevarnih predmetov zdravniki ne bi imeli nikoli v otroški sobi
S prihodom otroka je treba poskrbeti za varnost doma, pri tem pa ne smemo pozabiti, da so nekateri predmeti lahko nevarni tudi za starejše otroke.
Starši pogosto prilagodijo okolje dojenčkom, da se tako izognejo nekaterim neprijetnim in nevarnim situacijam. Vendar pa je treba na to pomisliti tudi pri nekoliko večjih otrocih. Pediatri, ki delajo na urgenci, izpostavljajo, katerih predmetov sami ne bi hranili v sobah svojih otrok.
Nezavarovane omare, police in ogledala
“Nekatere najhujše poškodbe pri otrocih povzročijo komode ali knjižne police, ki padejo nanje, ker niso pritrjene,” pravi zdravnica pediatrične intenzivne nege dr. Anita Patel.
Specialist urgentne pediatrije dr. Brad Sobolewski je opozoril, da morajo biti police, omare in drugi predmeti, na katere lahko otrok pleza, pritrjeni na steno. Posvaril pa je tudi pred velikimi samostoječimi ogledali, prek katerih bi malčki lahko padli.
Škatle za igrače s težkimi pokrovi
Čeprav so različne škatle, tabureji in zaboji odličen prostor za shranjevanje igrač, so nekateri od teh kosov pohištva lahko nevarni. “Škatle za igrače se zdijo neškodljive, toda tiste s težkimi pokrovi so lahko nevarne, saj lahko padejo in poškodujejo otrokove prste ali glavo. Prav tako se lahko otroci zagozdijo notri, kar pomeni, da pride do nevarnosti zadušitve,” je opozoril dr. Sobolewski.
Namesto tega je bolje uporabiti zaboje ali škatle z lahkimi pokrovi, z drsnimi pokrovi, takšne, pri katerih so pokrovi popolnoma snemljivi ali pa jih sploh ni.
Dolge vrvi
“Na žalost pogosto pride do zadušitev z vrvicami iz žaluzij in zaves. Zaradi tega smo iz otroških sob odstranili vse žaluzije, ki imajo te obešalnike, ali pa vrvice zavarovali tako, da so izven dosega otrok,” pravi dr. Patel.
Pogradi
Čeprav so te postelje praktične z vidika izrabe prostora in so zato pogoste v otroških sobah, se zdi, da niso preveč varne. “Pogradi so odgovorni za številne poškodbe zaradi padcev. Ograje včasih niso dovolj visoke, da bi preprečile padce, plezanje po lestvah pa je lahko nevarno,” pravi dr. Sobolewski.
Po nasvetu Ameriške akademije za pediatrijo naj otroci, mlajši od šest let, ne spijo na pogradu. Dr. Sobolewski svetuje, da pograd, če ga uporabljate, postavite v kot, tako da je stena ob dveh straneh pograda. Na preostali dve steni pa je treba postaviti primerno zaščitno ograjo. V bližini lestve je priporočljivo postaviti tudi nočno svetilko.
Električni grelci
V zimskih mesecih marsikdo uporablja električne grelce v otroških sobah, vendar se je treba zavedati nevarnosti požara. “Otroci lahko nehote postavijo vnetljive predmete, kot so odeje, blizu grelnikov, kar lahko zaneti požar,” je za huffpost.com povedal dr. Sobolewski. Otroci, mlajši od šest let, pogosteje po nesreči prevrnejo predmete, kot so električni grelniki, vendar tudi starejši otroci nimajo vsega potrebnega znanja za varno uporabo teh naprav.
Namesto električnih grelnikov dr. Sobolewski svetuje uporabo dodatnih odej ali spalne vreče, da bo malčkom prijetno toplo.
Talne svetilke
Ko je v prostoru potrebna dodatna osvetlitev, je pogosta rešitev talna svetilka, ki pa za otroško sobo ni najbolj varna. “Te svetilke je enostavno prevrniti, še posebej, ko otroci tekajo naokoli in plezajo. Poleg tega se lahko žarnice toliko segrejejo, da povzročijo opekline na otroški koži,” pravi dr. Sobolewski.
Stropna razsvetljava, namizna ali stenska svetila so varnejša alternativa za otroške sobe, pa tudi LED sijalke, ki se ne segrevajo in zato ne morejo povzročiti opeklin.
Zdravniki svetujejo, da občasno pregledate otroško sobo z vidika varnosti in poskrbite, da je v njej čim manj nevarnih predmetov. “Ko otroci rastejo, se vrste nevarnosti, s katerimi se soočajo, spreminjajo. Vedno je dobro, da občasno preverite, kako varna je njihova soba,” zaključuje dr. Sobolewski.