Prve slabe ocene: zlata pravila za izboljšanje uspeha
Prva dva meseca šole sta za nami, učenci in dijaki so se lahko sprostili ob prvih počitnicah v tem šolskem letu.
V šoli se je že nabralo veliko snovi, padle so tudi prve ocene, ki niso vedno bleščeče. Italijanska učiteljica, ki je specializirana za inštrukcije Valentina Vollaro, je za TGCOM24 podala preprosta pravila, ki jih je treba upoštevati pri reševanju uspeha.
Slabe ocene naj otroci ne sprejmejo kot poraz
Morda se sliši nenavadno, a so prav neuspehi lahko odlična priložnost, da spoznajo, kateri predmeti bodo od njih zahtevali več pozornosti. Na neuspeh naj gledajo kot na spodbudo, da zavihajo rokave in se izboljšajo.
Zdaj ni čas, da odnehajo
Čeprav so otroci in mladostniki po neuspehu žalostni in malodušni, je prav zdaj čas, da vstanejo in se soočijo z izzivi. To ne velja samo za šolo in ocene, a jim bo takšno obnašanje prišlo prav tudi kasneje v življenju. Čeprav bi si želeli, da pridejo uspehi takoj in brez velikega truda, temu ni tako. Za uspeh je potrebnega veliko dela.
Pogovarjajte se z otrokom in mladostnikom
Pomembno je, da vam otrok zaupa in vas opozori, če ima v šoli težko obdobje. V staršu morajo spoznati priložnost za oporo, ne pa za grajo. Po mnenju strokovnjakinje so starši tisti, ki morajo iskati stik z otrokom, morajo ga razumeti in usmerjati brez kritike. Odkrito reševanje problemov ne omogoča le skupnega iskanja rešitev, ampak se tako izognemo neprijetnim presenečenjem.
Več učenja ni vedno prava rešitev
Češrav bi mnogi mislili, da je več ur učenja prava rešitev, temu ni vedno tako. Zelo pomembna je namreč tudi metoda učenja, saj bo vsakemu učencu ali dijaku pomagala druga “formula”. Če boste šoli posvečali več časa, pa kljub temu ne bo želenih rezultatov, je čas, da spremenite način učenja.
Preverite svojo metodo in jo po potrebi spremenite
Jasen znak, da je z metodo učenja nekaj narobe je, da je otrok kljub uram učenja še vedno negotov in ne verjame v svoje znanje. V tem primeru se je o težavi in o metodi učenja najboljše pogovoriti s sošolci, prijatelji, kolegi, starši, učitelji, saj ima vsak svojo izkušnjo za iskanje primerne metode učenja.
Ne razmišljaj o ocenah drugih ljudi
Šola je naravno tekmovalno okolje, vendar to ne pomeni, da morajo učenci nujno doživljati nepotrebna stanja tesnobe. Najboljši način, da se izognemo tekmovalnosti je, da mislimo le nase in svojo življenjsko pot. Nenehno primerjanje z ocenami drugih povečuje napetost, kar ni v redu. Tudi v življenju ne bomo imeli vedno objektivnih ocen, zato je pomembno, da se takoj usposobite za ocenjevanje sebe, ne da bi na vas vplivali standardi, ki jih vsiljujejo drugi.
Poiščite pomoč, če jo potrebujete
Če ne zmorete sami, prosite za pomoč učitelja, naj se otroci udeležijo dopolnilnega pouka v šoli, naj si pomagajo med sošolci, lahko pa za to zaprosite tudi strokovnjaka.
Katera pa je najbloljša metoda učenja?
Kot smo pred časom že pisali, so strokovnjaki iz Univerze Kent State ugotavljali, katera tehnika učenja je najbolj učinkovita. Analizirali so deset najpogostejših metod in ugotovili, da pogosti metodi ponovnega branja snovi in podčrtovanja pomembnejših dejstev nista prav učinkoviti.
Po njihovih ugotovitvah si snov najbolje zapomnimo, če se sproti po koncu določene snovi oziroma poglavja lotimo tudi testiranja. Se pravi, da sami ponovimo oziroma preverimo naše znanje. Poleg tega je pomembno tudi to, da se ločeno učimo različne snovi in ne vse naenkrat. Je pa res, da so s takšnim načinom učenja slabo seznanjeni tisti, ki se učijo v zadnjem trenutku.
Tako bomo za teste in izpite najbolje pripravljeni, če si bomo učenje porazdelili na več dni, tednov, po končanih poglavjih preverjali svoje znanje, pred samim testom oziroma izpitom pa svoje znanje še utrdili. Da je takšen način najučinkovitejši, so dokazali za različne snovi in za ljudi različnih starosti.
TUKAJ pa lahko preberete kako in koliko pomagati otroku pri učenju. Odlična je denimo ideja koledarja: Skupaj pripravita mesečni koledar, na katerem bosta označila vse teste, napovedana spraševanja in seminarske, ki jih mora v tistem mesecu narediti. Ne pozabite na domača branja. Če imate sina, mu bo verjetno bolj všeč, če boste koledar naredili v elektronski obliki in ga kasneje natisnili, če pa imate hčerko, se lahko z njo zabavate ob ustvarjanju koledarja s svinčnikom, barvicami in flomastri.
V šolsko beležko, ki je razdeljena na dneve in tedne, označite, kakšne so dnevne obveznosti (npr.: domača naloga, dve poglavji knjige, predelano eno poglavje učbenika za zgodovino). Morda se bo vašemu otroku to zdelo veliko, a naučiti ga želite, da je sprotno delo veliko manj stresno kot kampanjsko učenje (učenje velike količine snovi tik pred zdajci). Vsako opravljeno dnevno obveznost naj obkljuka, ko bo opravljena.
Preberite še članek: UČNE VEŠČINE, KI JIH OTROCI MORAJO POZNATI