fbpx
Najstniki

Ne boste verjeli, za kaj slovenske najstnice uporabljajo Facebook

Objavljeno: 13. oktobra, 2024 Avtor: A. Š.
Mladi so zelo dovzetni za socialna omrežja. Foto: Profimedia
Mladi so zelo dovzetni za socialna omrežja. Foto: Profimedia

Najstniki so zvesti uporabniki socialnih omrežij, v Sloveniji sta se množično pojavili dve novi omrežji …

Zaživeli so težko pričakovani podkasti v produkciji Safe.si, ki je točka osveščanja o varni rabi interneta in mobilnih naprav za otroke, najstnike, starše in učitelje. V prvem Podkastu je spregovoril  predstavnik omenjene točke – raziskovalec Marko Puschner, ki je spregovoril tudi o trendih med mladimi v Sloveniji.

Na samem vrhu uporabe je med slovenskimi mladostniki Snapchat, ki ga uporabljajo za komuniciranje, sledi mu YouTube, ki ga uporabljajo za zabavo. Podatke o najpogosteje uporabljenih socialnih omrežjih med mladimi v Sloveniji na Safe.si pridobijo na številnih delavnicah, ki jih izvajajo med otroki in mladostniki. Takoj za Snapchatom in YouTubom so Tik Tok, Viber in Instagram.

Facebook je posebno socialno omrežje

Puschner je izpostavil, da so mladi že pred leti pobegnili s Facebooka, ker so se nanj preselili starši. Opažajo pa zanimiv trend, ki se dogaja na Facebooku: “Dekleta, najstnice uporabljajo Facebook zato, da sledijo družini fanta, ki jim je všeč. Fante pa “stalkajo” z lažnimi profili na drugih socialnih omrežjih, kot je denimo Snapchat. Ne pozabiti, tudi zalezovanje, tudi tu gre za obliko spletnega nasilja in je lahko zelo problematično.”

Ves čas se pojavljajo tudi nova socialna omrežja, med njimi je Puschner izpostavil BeReal, ki se je pojavil lansko šolsko leto: “Nekako smo pričakovali, da ne bo toliko uspešen. Smisel je, da se, ko te aplikacija na to opozori, v času dveh minut slikaš,” pojasnjuje. Aplikacija slika tako okolico uporabnika kot njega samega ne glede na to, ali je na toaleti, na igrišču ali doma. Če uporabniki zamudijo slikanje v roku dveh minut, aplikacija na to opozori in ima tudi nekakšne “posledice.”

Pri srednješolcih pa med novejšimi omrežji opažajo uporabo Discorda.

Obenem v podkastu opozarja, kako nevarna so lahko socialna omrežja za otroke in da jih mlajši otroci preprosto ne bi smeli uporabljati. V ozadju so namreč komercialna podjetja, katerih namen je dobiček in ne zaščita otroka.

Podkasti so na voljo na kanalu YouTube, pri ponudniku Spotify in v Apple podcasts.

Kaj je Discord?

Kot pojasnjujejo pri Safe.si, je Discord aplikacija, ki omogoča klepet, namenjena pa je predvsem igralcem video iger. Omogoča jim glasovno komunikacijo in komunikacijo prek sporočil. Aplikacija je preprosta za uporabo, uporabljamo jo lahko na telefonih in na računalnikih, naložiti pa si jo je mogoče brezplačno. Zaradi teh in drugih prednosti je ne uporabljajo le igralci video iger, ampak tudi drugi.

Discord je spletna storitev za VoIP klice oziroma telefonijo preko interneta. Aplikacija ponuja klepet preko sporočil ali preko glasovne komunikacije, zlahka pa je mogoče deliti slike, videoposnetke in video v živo.

Aplikacija je brezplačna, primerna za uporabo na telefonu in računalniku, privlačna na pogled in enostavna za uporabo. Opozarjajo, da ima Discord določeno tudi minimalno starost za uporabnike, in sicer 13 let.

“Na Discordu so se že pojavili primeri zlorabe. Zaradi visoke stopnje anonimnosti in zasebnosti ter možnosti ustvarjanja skupin, so se pojavile zlorabe pri klepetu, širjenje rasističnih in žaljivih vsebin in pornografije ter različne oblike nasilja,” opozarjajo pri Safe.si.

Najstnica na Snapchatu. Foto: Profimedia
Najstnica na Snapchatu. Foto: Profimedia

Vsakršno širjenje neprimernih vsebin, nadlegovanje in ustrahovanje je v skladu s pravili uporabe prepovedano. V primeru kršitve teh pravil, lahko storilca blokiramo in prijavimo platformi. Ker je Discord aplikacija, pri kateri komunikacija poteka v glavnem prek zasebnih sporočil in skupin, se lahko pred tveganji zavarujemo tudi tako, da izberemo kdo nam lahko pošilja sporočila, kdo nas lahko doda kot prijatelja, kdo se nam lahko pridruži v skupini in koga želimo blokirati.

Za bolj varno uporabo Snapchata

V začetku poletja je Snapchat dodal kar nekaj novih funkcionalnosti za varno uporabo aplikacije, od podrobnih opozoril do novih pristopov za blokiranje uporabnikov, sporočajo na spletni strani Safe.si.

Snapchat želi, da se njihovi uporabniki kar v največji meri izognejo neželenim stikom z neznanci in sami izbirajo, s kom se bodo pogovarjali. Že od jeseni 2023 uporabniki prejmejo opozorilo, če jih kontaktira nekdo, s katerim nimajo nobenih skupnih prijateljev, zdaj pa lahko podobna opozorila vidimo tudi za osebe, ki so jih drugi uporabniki blokirali, in osebe, ki se ne nahajajo v naši regiji. V obeh primerih gre namreč za znak, da imamo morda opravka s spletnim prevarantom.

Med novimi varnostnimi merili je tudi popolna blokada prošenj za prijateljstvo med mladoletnimi uporabniki in osebami, ki so že kdaj uporabljale aplikacijo na območjih, kjer pogosto prihaja do spletnih prevar. Snapchat tako najstnikom še dodatno pomaga, da v aplikaciji ne naletijo na prevarante ali škodljive vsebine.

Dodali so tudi bolj pogoste opomnike o nastavitvah deljenja lokacije, da vsak uporabnik zmeraj točno ve, s katerimi prijatelji trenutno deli svojo lokacijo. Deljenje lokacije je seveda še vedno privzeto izklopljeno, poenostavili pa so tudi nastavitve, s katerimi izbiramo, s kom želimo deliti svojo lokacijo oz. kdaj želimo odstraniti svojo pozicijo na SnapMap zemljevidu.

Nova pa je tudi zanimiva posodobitev funkcije za blokiranje uporabnikov: se ti je že kdaj zgodilo, da si blokiral določenega uporabnika, ta pa si je potem ustvaril nov račun in te spet kontaktiral? Nič več! Zdaj blokiranje enega uporabnika avtomatsko blokira tudi vse nove račune, ki so ustvarjeni na isti napravi. Za podrobnejše informacije preglejte natančnejša navodila s foto materialom TUKAJ.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Mama.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Registracija

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Mama.Over.Net