Kar 173 učencev se je letos vrnilo v šolo
V zadnjih dveh šolskih letih v osnovnih šolah beležijo manj tistih, ki se šolajo na domu.
V šolskem letu 2024/25 se na domu šola 696 osnovnošolcev. Največ je prvošolcev, in sicer 112, nato pa njihovo število pada. Na domu se šolata 102 drugošolca, tretješolcev je že manj kot sto, še večji pa je padec ob prehodu na predmetno stopnjo. Na domu se šol 64 šestošolcev, 62 sedmošolcev, 45 osmošolcev in 58 devetošolcev.
V primerjavi s šolskim letom 2023/24 se letos na domu šola 173 učencev manj. Največji porast šolanja na domu smo sicer beležili v času epidemije covida-19. V šolskem letu 2021/22 se je doma šolalo kar 1.608 učencev, leto kasneje pa 1.138. Če primerjamo podatke iz šolskega leta 2022/23 s podatki za šolsko leto 2023/24, vidimo, da se je število doma šolajočih znižalo s 1.138 na 869. Še večji je osip, če v primerjavo vzamemo letošnje šolsko leto in šolsko leto 2021/22. V tem primeru vidimo, da se je število praktično več kot prepolovilo - s 1608 na 696. Vendar moramo pri tem, kot že omenjeno, upoštevati, da je bilo šolsko leto 2021/22 posebno zaradi epidemije covida-19.
Spremenili pravila glede izobraževanja na domu
Novela zakona o osnovni šoli je prinesla večje spremembe na področju izobraževanja na domu. "Učenec, ki se izobražuje na domu, mora pridobiti vsaj enakovreden izobrazbeni standard, kot ga zagotavlja obvezni program javne osnovne šole, zato novela uvaja ocenjevanje znanja iz vseh predmetov posameznega razreda," eno ključnih sprememb izpostavljajo na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje. Pred tem se je preverjalo le znanje pri določenih predmetih po posameznih razredih.
Znanje učenca oceni izpitna komisija. V primeru, da minimalni standardi niso doseženi, ima učenec, ki se izobražuje na domu, pravico ponovnega ocenjevanja pred začetkom novega šolskega leta. Če je tudi takrat neuspešen, mora šolanje v naslednjem šolskem letu nadaljevati v javni ali zasebni šoli. V tem primeru v naslednjih razredih pravice do izobraževanja na domu ni mogoče več uveljavljati.
"Novela Zakona o osnovni šoli uvaja tudi možnost prekinitve izobraževanja na domu med šolskim letom (in s tem vključitev učenca v izobraževanje na šoli). Trenutno pa težko napovemo, ali bo med šolskim letom prišlo do prekinitev izobraževanja na domu. Kot je razvidno iz zgornjih podatkov, število otrok, ki se izobražuje na domu, zadnja leta pada," pravijo na ministrstvu.