Ste že slišali za sindrom najstarejše hčere?
Najstarejše hčere se bodo po tej raziskavi končno počutile slišane.
Sindrom najstarejše hčere je že dolgo časa spletni fenomen, o katerem se glasno razpredali milenijci. Dejali so, da so med odraščanjem čutili dodatno odgovornost kot najstarejši bratje ali sestre, nova raziskava pa je zdaj njihove trditve le še potrdila.
Biti otrok v veččlanski družini s seboj prinaša kopico izzivov. Otroci se morajo tako med drugim soočiti z vseprisotnim rivalstvom med brati in sestrami. Sodeč po tej raziskavi, jo najhuje odnesejo prav najstarejši otroci. Starši so namreč dolgo časa naklonjeni srednjemu otroku, dojenček v družini pa je venomer deležen posebne obravnave. Najstarejši otrok se ob tem večinoma počuti pozabljeno.
Kaj je sindrom najstarejše hčere?
Sindrom najstarejše hčere je poimenovanje koncepta, ki pojasnjuje, kako najstarejše hčere običajno hitreje dozorijo kot pa njihovi bratje in sestre. Razlog za to tiči v tem, da pomagajo staršem pri vzgoji mlajših članov, poroča portal GoodToKnow. Do sedaj je sindrom veljal le za spletni fenomen, a nedavna raziskava je to spremenila.
Raziskovalci na Univerzi v Kaliforniji so v 15-letni raziskavi ugotovili, da prvorojenke ne dozorijo hitreje le duševno, ampak tudi telesno. Enakega učinka niso opazili pri hčerah, ki niso bile prvorojenke, ali pri sinovih, ki so bili najstarejši.
Najstarejše hčere namreč dosežejo adrenalno puberteto, zgodnjo obliko pubertete, kadar se njihove mame med nadaljnjo nosečnostjo soočajo z višjo stopnjo preporodnega stresa. “Zgodnja dozoritev lahko prvorojenki omogoči, da pomaga svoji materi uspešno vzgajati druge otroke,” se glasi teorija raziskovalke in antropologinje Molly Fox iz kalifornijske univerze.
“Tako ima mama zagotovljeno pomočnico pri vzgoji in skrbi za otroke,” je dejala Jennifer Hahn-Holbrook, soavtorica študije in docentka psihologije na Univerzi v Kaliforniji. “Tega učinka pa nismo našli pri prvorojencih, saj moški otroci redkeje pomagajo pri varstvu otrok, zato mame ne spodbujajo pospešitve njihovega razvoja.“
Sindrom najstarejše hčere se kaže kot občutek prevelike odgovornosti za dobro počutje lastne družine. A vseeno ni vse samo slabo. Študija iz leta 2014 je pokazala, da so najstarejše hčere najpogosteje najuspešnejše od vseh otrok. Druga študija, ki izvira iz leta 2012, pa je pokazala, da bodo najstarejše hčere večkrat na vodilnih položajih, še poroča omenjeni portal.