Stres pri otrocih: Kakšni so znaki in kako jim lahko pomagate?

Šola, prijatelji, družinske spremembe … vse to so situacije, ki lahko pri otrocih povzročijo stres in tesnobo. Kako jim lahko pomagamo?
Po mnenju strokovnjakov Ameriške akademije za otroško in mladostniško psihiatrijo in Nacionalnega inštituta za zdravje so nekateri znaki, da se otrok morda sooča s stresom in tesnobo, bolj očitni kot drugi. Kot starši si vsi želimo isto – da bi bili naši otroci srečni, zdravi in da bi rasli v ljubečem okolju. Toda življenje, tudi v zgodnjih letih, je lahko izziv. Šola, prijatelji, družinske spremembe … Vse to so situacije, ki lahko pri otrocih povzročijo stres in tesnobo – občutke, s katerimi se, resnici na ljubo, tudi odrasli pogosto težko spopadamo.
Včasih bo otrok povedal, da ga nekaj muči, pogosteje pa se bo nelagodje “prikradlo” tiho in prikrito. Pokazalo se bo kot spremembe v vedenju, telesu in navadah. Pomembno je, da znamo prepoznati znake, ki jih otroci morda ne poznajo ali nam jih ne morejo neposredno povedati.
Najpogostejši znaki stresa in tesnobe pri otrocih
Vedenjske spremembe
Lahko postanejo bolj zaprti, pogosteje se “upirajo” brez očitnega razloga in se nenavadno navežejo na vas. Otroci pod stresom so lahko razdražljivi, živčni ali si preprosto niso podobni.
Težave s spanjem
Če otrok težko zaspi, se ponoči zbuja ali se zjutraj zbudi utrujen in brezvoljen, je to lahko znak, da se v njegovi glavi odvija čustveni boj.
Bolečine v trebuhu
Stres pri otrocih se pogosto manifestira predvsem s trebušnimi težavami, kot so bolečine, slabost ali driska. Če zdravniki ne najdejo fizičnega vzroka, je vredno razmisliti o čustvenem.
Padec šolske uspešnosti
Za nekatere otroke je šola velik vir pritiska. Če opazite, da imajo težave s koncentracijo, domačimi nalogami ali ocenami, to morda ni lenoba, ampak znak, da so preobremenjeni.
Umik iz družbe
Če se otrok umakne iz igre, se izogiba prijateljem ali dejavnostim, v katerih je prej užival, se morda počuti negotovega, preobremenjenega ali preprosto žalostnega.

Znaki, ki jih je enostavno spregledati, a jih je vredno poznati
Spremembe apetita
Nekateri otroci izgubijo apetit zaradi stresa, drugi pa se zatečejo k hrani kot tolažbi. Če opazite velike spremembe v načinu prehranjevanja vašega otroka, bodite pozorni.
Pogostejša obolenja
Kronični stres oslabi imunski sistem. Če vaš otrok pogosto zboli in v okolici ne najdete “krivca”, je morda čas, da pogledate širšo sliko.
Težave s koncentracijo
Pozabljivost, neorganiziranost, “tavanje misli” – vse to so lahko znaki, da so otrokovi možgani okupirani z nečim, kar ga skrbi.
Telesni simptomi brez jasnega vzroka
Glavoboli, mišična napetost, celo bolečine v prsih so lahko povezani s čustvenim stanjem. Otroci tega pogosto ne morejo verbalizirati, ampak namesto njih “govori” njihovo telo.
Perfekcionizem
Otroci, ki stremijo k popolnosti, so morda pod pritiskom, da morajo biti vedno najboljši. To ni vedno zdravo. Včasih je to globoko zakoreninjen strah pred neuspehom ali razočaranjem.

Kako lahko pomagate?
Pogovarjajte se
Vprašajte jih, kako so. Vendar res poslušajte! Pokažite jim, da so občutki normalni in da ni nobene težave, ki bi bila “prevelika”. Izogibajte se stavkom, kot sta “Nisi za to” ali “To ni nič”.
Ustvarite varno okolje
Otrok, čigar dom je varen pristan, se bo lažje spopadal z zunanjimi stresorji. Rutina, skupni čas in manjša izpostavljenost negativnim vsebinam veliko pomenijo.
Pomagajte jim razviti strategije za spopadanje s stresom
Tehnike, kot so dihanje, hoja, risanje, pisanje dnevnika … Vse to so načini, kako se lahko otrok nauči obvladovati čustva.
Po potrebi poiščite strokovno pomoč
Včasih je najboljši korak poiskati pomoč pri otroškem psihologu. To ni znak šibkosti – ampak ljubezni in skrbi.