Te poškodbe so pri otrocih trenutno najpogostejše
Trenutno pri mladostnikih najpogosteje obravnavajo poškodbe, povezane z aktivnostmi v naravi, športnimi aktivnostmi ter poškodbe pri vsakodnevnih opravilih.
Pred kratkim smo pisali o nevarnem izzivu, ki se je širil po družbenih omrežjih. Določene primere t. i. Superman izziva smo zaznali tudi pri nas. “Na naši osnovni šoli se je zaradi TikTok izziva Superman v prejšnjem tednu zgodila kar huda nesreča, kjer je moral posredovati rešilec, zato bi bilo potrebno o tem obvestiti tako starše kot učitelje. Izziv so pred nesrečo na naši šoli izvajali tako učenci nižjih razredov kot tudi starejši otroci, celo osmošolci,” nam je povedala zaskrbljena mama s Primorske. Na nevarnost je opozarjalo tudi več osnovnih šol.
Zanimalo nas je, kaj opažajo na urgencah pri nas. “Glede Superman izziva v našem urgentnem kirurškem bloku še nismo zasledili specifičnih poškodb oziroma nismo obravnavali pacientov, ki bi izpostavili, da se je poškodba zgodila pri snemanju omenjenega posnetka,” nam je povedal Uroš Tominc, dr. med., vodja Urgentnega kirurškega bloka v UKC Ljubljana.
“Iz anamnestičnih podatkov, dostopnih v našem bolnišničnem informacijskem sistemu, poškodb, ki bi bile posledica tovrstnih izzivov, ne moremo z gotovostjo potrditi,” pa so nam odgovorili iz Splošne bolnišnice dr. Franca Derganca Nova Gorica.
Poškodbe lahko nosijo tudi trajne posledice
“Poškodbe, ki bi lahko nastale pri snemanju takšnega odziva, kot jih omenjate, npr. odprti zlomi rok lahko nosijo tudi trajne posledice,” opozarja Tominc. “V večini primerov pa gre zdravljenje, ki traja 2 do 6 mesecev. Občasno je potreben tudi operativni poseg ali pa vsaj naravnava zloma v splošni repoziciji in zamavčenje poškodovanega uda.“
“Odprti prelomi lahko povzročajo okužbe, podaljšano zaraščanje prelomov, potrebo po operacijskem posegu ter morebitne poškodbe mehkih tkiv, tudi žil in živcev,” dodajajo v šempetrski bolnišnici.
To so zadnje čas najpogostejše poškodbe
V ljubljanskem urgentnem kirurškem bloku trenutno najpogosteje pri mladostnikih obravnavajo poškodbe, povezane z aktivnostmi v naravi, športnimi aktivnostmi ter poškodbe pri vsakodnevnih opravilih.
V zadnjih treh mesecih so v šempetrski bolnišnici pri otrocih in mladostniki najpogosteje obravnavali naslednje poškodbe: udarnina prsta, zvin in nateg skočnega sklepa, zvin in nateg okončin, udarnina kolena ter udarnina zapestja.
V tujini prepovedi, kaj pa pri nas?
TikTok in tudi druga družbena omrežja so se v zadnjem obdobju znašli pod drobnogledom v več državah po svetu. Nekatere razmišljajo oziroma napovedujejo različne prepovedi.
Albanija bo z novim letom za eno leto prepovedala družbeno omrežje TikTok. Po tem času bodo odločali o morebitnem podaljšanju ali umiku prepovedi. Za prepoved so se odločili, ker jih skrbi za otroke in negativen vpliv, ki ga ima TikTok nanje. Za to so se odločili, ko je bil zaradi spora, ki se je začel na družbenih omrežjih, ubit 14-letni deček. Še en otrok je bil ranjen.
TikTok se je znašel tudi pod drobnogledom EU zaradi trditev, da naj bi vplival na romunske predsedniške volitve. O prepovedi bodo januarja odločali tudi v ZDA. Avstralija je medtem sprejela zakon, s katerim prepoveduje dostop do družbenih omrežij mlajšim od 16 let.
Zanimalo nas je, kako na to gledajo pristojni v Sloveniji. “Na Ministrstvu za digitalno preobrazbo smo seznanjeni s ključnimi izzivi uporabe družbenih omrežij. Verjamemo, da jih je mogoče najučinkoviteje nasloviti z izobraževanji za krepitev digitalnih kompetenc in ozaveščanjem o načinu delovanja družbenih omrežij,” pravijo na pristojnem ministrstvu.
“Menimo, da so zakonske prepovedi uporabe skrajen ukrep, ki ga je smiselno uvesti šele, ko vsi drugi pristopi ne prinesejo želenih rezultatov. Hkrati je pomembno poudariti, da družbena omrežja že zdaj uvajajo starostne omejitve za uporabo: večinoma je ta omejitev 13 let, pri določenih platformah pa tudi 18 let. Veliko lahko prispevajo tudi posamezniki sami, če spoštujejo obstoječe starostne omejitve. Glede na navedeno v Sloveniji zaenkrat ne razmišljamo o uzakonitvi prepovedi uporabe določenih družbenih omrežij ali prepovedi uporabe vseh družbenih omrežij za mlajše od 16 let.”