Telefoni v slovenskih šolah: na vidiku spremembe
Tudi v Sloveniji se obetajo spremembe glede uporabe mobilnih telefonov v šolah, so nam potrdili na ministrstvu. Strokovnjaki pri Safe.si imajo o tem jasno mnenje.
Na Calvin College v Amsterdamu učenci začnejo dan tako, da svoje pametne telefone spravijo v omarice. Na tej šoli mobilni telefoni niso dovoljeni že šest let. Ideja nizozemskega inštituta se je razširila po vsej državi in se postopoma širi po Evropi.
Stotine šol po Bruslju in južni regiji Valoniji prepovedujejo uporabo telefonov, potem ko je belgijska vlada to poletje objavila načrt za njihovo prepoved v šolah. Tudi Irska in Francija razmišljata o uvedbi strogih pravil glede uporabe pametnih telefonov v razredih.
Pariz testira prepoved v skoraj 200 šolah. Poskus tako imenovane “digitalne pavze” zajema več kot 50.000 učencev in predstavlja pilotni projekt, ki bo podlaga za odločitev o uvedbi takšnega sistema po vsej državi prihodnje leto.
V Španiji, kjer so prepovedi in omejitve mobilnih telefonov v šolah že uvedle nekatere avtonomne skupnosti, je državni šolski svet za to šolsko leto odobril prepoved uporabe mobilnih telefonov v osnovnih šolah ter omejitve v srednjih šolah, tako da šole ukrepe uvajajo tudi drugod po državi. V Grčiji morajo učenci med poukom mobilne telefone ves čas hraniti v šolskih torbah, podobni premiki pa se dogajajo tudi v sosednji Italiji. Več o spremembah v Italiji TUKAJ.
V Sloveniji odločitev v rokah šol in staršev
Slovenija še vedno nima enotnega pristopa glede uporabe mobilnih telefonov v osnovnih in srednjih šolah. “Na roditeljskem sestanku sem bila zgrožena, ko so starši izglasovali, da bodo otroci na šolo v naravi v petem razredu lahko vzeli telefone. Sama temu ostro nasprotujem, vendar se na šoli dobesedno bojijo nekaterih staršev, zato prepuščajo odločitve njim. Tako bodo otroci na šoli v naravi ves prosti čas preživeli na telefonih,” nam je pisala ogorčena mamica, ki ni želela biti imenovana. Tako bo njen otrok, ki telefona ne bo vzel, “visel” na mobilnem telefonu pri prijatelju.
Uporaba mobilnih naprav v osnovnih in srednjih šolah je v Sloveniji prepuščena posameznim šolam. Te področje urejajo s pravili šolskega reda, hišnim redom in vzgojnimi načrti.
“Pri nas se šole o tem odločajo same, oziroma v dogovoru s starši. Naša praksa kaže, da ima večina osnovnih šol v Sloveniji telefone med poukom prepovedane. Dejansko jih ne smejo uporabljati, razen če gre za šolsko delo,” je v nedavnem podkastu Safe.si povedal predstavnik te organizacije, raziskovalec Marko Puschner.
Dodaja pa, da je v srednjih šolah to drugače: “Tam tega ni, redkokatera ima prepovedi. Nekatere osnovne in srednje šole imajo telefone prepovedane tudi med odmori, druge ne. Politike se med šolami razlikujejo.”
“Vsekakor bi bilo zelo koristno, če bi bilo to sistemsko urejeno in enotno za vse šole,” pojasnjuje in poudarja, da na Safe.si zagovarjajo prepoved uporabe telefonov v osnovnih in srednjih šolah, razen kadar jih učenci potrebujejo za šolsko delo.
Za sistemsko prepoved v osnovnih in srednjih šolah se strokovnjaki pri Safe.si zavzemajo, ker so otroci in mladostniki že v prostem času veliko pred zasloni: “Zakaj bi morali biti pred zasloni še v šoli?”
Ob tem je opozoril, da uporaba telefonov ne spodbuja razvoja digitalnih veščin: “Telefoni so narejeni tako enostavno, da skoraj ne potrebuješ nobenih digitalnih veščin, da jih znaš uporabljati.” Celoten podkast za starše lahko poslušate TUKAJ.
Na ministrstvu so nam potrdili, da načrtujejo spremembe
Za odgovore o morebitni sistemski prepovedi smo se obrnili na Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, kjer so pojasnili: “Na ministrstvu načrtujemo spremembe, ki bi na sistemski ravni definirale pravila in načine uporabe pametnih telefonov v šolah. Trenutno lahko šole to opredelijo avtonomno, z internimi pravili šolskega reda.” Dodatnih informacij nam zaenkrat še niso podali.