Test s slamico: Je položaj spanja vašega dojenčka varen?

Na videz neškodljivi spalni položaji so lahko bolj nevarni, kot si mislimo. Na srečo obstaja preprost način, da preverite, ali je vaš dojenček varen. Vse, kar potrebujete, je navadna slamica.
“Industrija izdelkov za spanje dojenčkov je preplavljena s stvarmi, ki dejansko niso varne za uporabo. Nekateri svoje izdelke celo oglašujejo s fotografijami dojenčkov v nevarnem položaju, z brado na prsih!” je opozorila irska pediatrinja dr. Niamh Lynch.
Zakaj je položaj glave pomemben?
Glavna težava nekaterih nosilk za dojenčke, blazin in “gnezd za spanje” je, da lahko dojenčka postavijo v položaj, kjer je brada spuščena proti prsim. Ta položaj lahko privede do tako imenovane pozicijske asfiksije, stanja, pri katerem dihanje postane oteženo zaradi kolapsa dihalnih poti.
“Predstavljajte si slamico kot dojenčkovo sapnico. Ko je glava v nevtralnem položaju, kar pomeni, da ni niti upognjena naprej niti nazaj, lahko zrak prosto prehaja skoznjo. Ko pa je dojenček v položaju ‘brada ob prsih’, se ta ‘slamica’ upogne, zrak težje prehaja skoznjo in v najslabšem primeru lahko pride do zadušitve,” je pojasnila v videoposnetku.
Kako izvesti test s slamico?
Zelo preprosto. Vzemite navadno slamico in jo zasukajte, kot bi se zasukala dojenčkova glava, ko pade naprej. Videli boste, kako se slamica upogne in zrak ne more več prosto prehajati skoznjo. Prav to se lahko zgodi dojenčku, če spi v napačnem položaju, zato je pomembno, da to prepoznamo.
Kaj lahko storijo starši?
Dr. Lynch staršem svetuje, naj se izogibajo izdelkom, ki dojenčka postavljajo v polsedeči ali sedeči položaj. Starši naj vedno upoštevajo osnovna varnostna navodila:
– dojenček naj spi na trdi, ravni površini;
– glava naj bo v nevtralnem položaju;
– otroka vedno položite na hrbet, nikoli na trebuh;
– noge se morajo dotikati roba posteljice.
Po priporočilih naj bi dojenčki vedno spali na hrbtu, tako podnevi kot ponoči. Položaj na trebuhu, čeprav je za mnoge dojenčke med igro naraven, povečuje tveganje za sindrom nenadne smrti dojenčka (SIDS).
- Mogoče vas zanima tudi: To so najvarnejši položaji za spanje med nosečnostjo