Vaš otrok rad odlaša s stvarmi? Tako mu lahko pomagate
Odlašanje z nalogami, ki jih moramo opraviti, nas lahko spravi v težave. Kako pomagati otroku, ki je nagnjen k odlašanju.
Ljudje smo si med seboj različni. Nekateri se stvari lotimo zadnjo minuto, drugi takoj, ko nam je naloga predana. Prvi način lahko povzroči veliko stresa, tesnobe in utrujenosti. Otroci niso nobena izjema.
Če imate otroka, ki čaka do zadnjega trenutka, da opravi naloge, lahko poskusite z idejami, kako ga motivirati. Naslednje ideje so osnovane na podlagi petih najpogostejših razlogov, zaradi katerih otroci odlašajo z delom.
Perfekcionizem in strah pred neuspehom
Nekateri se težko spravijo k stvari, ker mislijo, da ne morejo začeti, dokler ne bodo vedeli, kako to nekaj narediti popolno. Strah pred tem, da bodo nekaj naredili narobe, jih premaga. Za perfekcionistične otroke je odlašanje odločitev, da ne bodo ukrepali. Na ta način se poskušajo izogniti stresu zaradi napačne odločitve in morebitnega neuspeha.
Stvari mu predstavite drugače. Motiviratje ga tako, da se osredotočite na proces in ne le na rezultat. Naj postane pot do rezultata tisto, kar je bolj pomembno, ne pa popoln rezultat.
Strah pred kritiko
Študija, ki so jo opravili na univerzi DePaul, je pokazal, da je eden od razlogov, zakaj študenti odlašajo z delom, strah pred kritiko. Ne želijo slišati ničesar kritičnega o lastnem delu, zato z njim odlašajo. Če so odlašali z začetkom naloge in jim ni uspelo, so lahko za neuspeh okrivili časovno stisko in ne svojih sposbnosti.
Če je odlašanje vašega otroka posledica strahu pred kritiko, ga morate spodbujati. Naj od vas čim večkrat sliši besede spodbude.
Pomanjkanje discipline
Delo, ki nam ni ljubo, običajno puščamo za na konec. Z opravljanjem težke naloge raje počakamo, dokler se ne začne nevarno približevati rok. Ko vemo, kaj moramo storiti, a se ne moremo k temu prisiliti, gre za vrzel med namero in dejanjem.
V takem primeru pomislite, kako bi nalogo lahko naredili bolj zabavno. Lahko poskrbite za zabavno glasbeno podlago, postavite zabaven izziv, okrasite delovni kotiček … Možnosti je neskončno.
Nerazumevanje
Kot razlog za odlašanje nekateri navajajo nerazumevanje. Dr. Devon Price, avtor knjige Lenoba ne obstaja, poudarja, da bo otrok, ki mu ni vseeno, a ne vem, kako narediti prve korake pri reševanju problema, odlašal z začetkom.
Če vidite, da je težava v tem, poskusite podati navodila na drugačen način. Obrazložite mu tudi, da lahko v šoli učitelja prosi, naj mu še enkrat pojasni navodilo.
Občutek preobremenjenosti
Vsi smo imeli kdaj opravka z nalogo, ki se nam je zdela zelo obremenjujoča. Občutek, da je nekaj prevelik zalogaj za nas, ni dober. Sprašujemo se, kje sploh začeti.
Problem je treba začeti reševati postopoma. Otroka naučite, naj na naloge, ki delujejo kot ogromen zalogaj, gleda kot na kup majhnih nalog. Začne naj korak za korakom, eno majhno nalogo za drugo.