Zakaj je pomembno, da dojenček ne preskoči faze plazenja?

Tako kot dojenčka učimo smeha, držanja igrače in razvoja govora, je plazenje eden ključnih razvojnih mejnikov v zgodnjem otroštvu.
Čeprav nekateri starši ponosno poudarjajo, da je njihov dojenček “preskočil” plazenje in takoj prešel na stanje ali hojo, pediatrična fizioterapevtka Ashley opozarja, da to ni ravno razlog za praznovanje.
Na svojem TikTok profilu je delila sporočilo, za katerega pravi, da bi ga moral slišati vsak starš: “Plazenje prinaša toliko koristi za celoten razvoj otroka.“
Plazenje vpliva na razvoj možganov
Ashley pojasnjuje, da plazenje neposredno vpliva na razvoj možganov, saj pomaga pri komunikaciji med levo in desno možgansko hemisfero. Je temelj za številne kasnejše spretnosti, vključno z govorjenjem, branjem in razumevanjem.
Plazenje krepi mišice trupa, rok in zapestij, kar lahko kasneje vpliva na otrokovo sposobnost samostojnega pisanja, hranjenja in oblačenja. Poleg tega je povezano z razvojem vida, prostorske zavesti in zaznavanja globine, ključnih elementov za varno in samozavestno orientacijo v prostoru.
Morda mislite, da je vaš dojenček “bolj napreden”, če je že pokonci in poskuša hoditi, vendar Ashley pojasnjuje: “Stanje in hoja sta pravzaprav lažja od plazenja, ker mnogi dojenčki v tej fazi zaklenejo sklepe in uporabljajo napetost, da ostanejo pokonci. To ni znak prave moči.“
Poleg tega poudarja, da lahko prezgodnje spodbujanje k stanju negativno vpliva na razvoj kolkov. “Tako kot smo pozorni na položaj bokov med nošenjem dojenčka v nosilki, moramo biti pozorni tudi na položaj, ko stojimo, in stanje ni zdravo za boke pred približno sedmim mesecem.“
Zakaj nekateri dojenčki ne plazijo?
Po besedah otroške delovne terapevtke Fione O’Farrell morajo dojenčki razviti določene predpogoje, da bi lahko plazili:
- zadostno število časa preživetega na trebuščku – dojenčki, ki niso preživeli dovolj časa v tem položaju, pogosto začnejo plaziti kasneje ali pa ga preskočijo.
- moč v vratu, hrbtu in okončinah ter koordinacija gibov.
- samostojno sedenje in prevračanje, koraki, ki predhodijo plazenju.
Kako spodbuditi dojenčka k plazenju?
Slecite dojenčka do plenice. Oblačila, kot so bodiji, kratke hlače ali pajkice, lahko omejujejo gibanje.
Položite ga na trebušček, na varno površino in pod nadzorom.
Najljubšo igračo postavite nekoliko izven dosega – tako bo otrok imel motivacijo, da jo poskuša doseči.
Če opazite, da se vaš otrok še vedno ne plazi, da se premika le po zadnjici ali da se zdi tog, se je dobro posvetovati s pediatričnim fizioterapevtom ali delovnim terapevtom, ki bo ocenil, ali potrebuje dodatno podporo.
- Mogoče vas zanima tudi: Kako poskrbeti, da bo dom varen za otroka