Priljubljen program dočakali tudi starši malčkov
Brezplačni program za starše Za srečen začetek so še nadgradili in dodali uporabne nasvete za starše otrok starih od enega do petih let.
S starševstvom je danes povezanih veliko pričakovanj in navideznih idealov, ki ustvarjajo pritiske ter dvome. Starši se znajdejo pred poplavo informacij, ki niso vedno zanesljive ali strokovne, mnoge jih po nepotrebnem prestrašijo. Zato je zanesljiv program Za srečen začetek, ki so ga v sodelovanju s strokovnjakinjami pripravili v Zavarovalnici Generali, med starši zelo priljubljen. Program je namenjen pomoči mladim staršem in družinam v prvih letih z dojenčkom in kasneje z malčkom.
Program so v Zavarovalnici Generali prvič predstavili 15. marca 2021, ko je obsegal zgolj vsebine za nosečnost in prvo leto z dojenčkom. Letošnja prenova dodaja popolnoma nov sklop vsebin o prvi pomoči za dojenčke in malčke in popolnoma nov sklop nasvetov za spodbujanje samostojnosti pri malčku.
“Naš cilj je, da vam pomagamo graditi samozavest in občutek varnosti, da boste lahko mirno in odločno poskrbeli za svojega otroka in našli svojo pot v starševstvo,” poudarjajo v Zavarovalnici Generali.
Bodoči starši in starši dojenčkov ter malčkov se na program lahko prijavijo na spletni strani. Obenem se lahko v nagradno igro in program vključijo tudi fizično preko obrazca, ki ga prejmejo v Baby paketu v porodnišnici ali ob naročilu Baby paketa prek spleta.
TUKAJ se lahko v program prijavite še pred rojstvom otroka: “So stvari, ki jih morate urediti, še preden rodite. Dobili boste nasvete, kako urediti odsotnost zaradi rojstva otroka in kako brez pretiranega zapravljanja pripraviti tisto, kar boste potrebovali. Vsebine so brezplačne in namenjene vsem, ne le zavarovancem.”
Z eno prijavo prejmete za dve leti vsebin: 49 videonasvetov, osem izročkov in vodičev, strokovne nasvete in prijavo v nagradno igro, v kateri lahko prejmete štipendijo za svojega otroka.
Bolje boste razumeli vedenje in potrebe otroka
V programu sodelujeta dve strokovnjakinji: Barbara Završnik in Andreja Gerl.
Barbara Završnik je obiskovala Pedagoško fakulteto v Ljubljani in je svoje znanje prenesla v prakso, ko je delala kot specialna pedagoginja, preden je postala samostojna podjetnica in ustvarila program Pikarije in Hiša firbca. Z njenimi nasveti bodo starši bolje razumeli potrebe svojega dojenčka ter malčke lažje spodbujali k samostojnosti pri umivanju, oblačenju in v kuhinji.
Prvo leto z dojenčkom prinaša številna vprašanja in negotovosti za novopečene starše. Družbena omrežja in primerjave z drugimi te občutke pogosto še okrepijo. Barbara Završnik želi s koristnimi videonasveti to obdobje olajšati, bolje predstaviti dojenčkov razvoj in razložiti njegovo vedenje. Med drugim boste izvedeli, kaj vam dojenček želi povedati z jokom, zakaj dojenček ponoči ne spi in zakaj dojenček še ne sedi.
Barbara Završnik je pripravila uporabne in strokovno podkrepljene nasvete tudi za starše malčkov. Zelo jim bo pomagal nasvet o tem, kako malčka motivirati in mu omogočiti, da bo sodeloval pri pripravi zajtrka, ali kako ga naučiti, da sam obleče žabice.
Andreja Gerl je diplomirana medicinska sestra, zaposlena v ambulanti za nujno medicinsko pomoč. Pri svojem delu sreča veliko prestrašenih staršev, ki pripeljejo bolne ali poškodovane otroke: “Program Za srečen začetek je prava mala šola za vse starše, ki se želijo opolnomočiti tudi na področju najpogostejših zdravstvenih težav in poškodb dojenčkov in malčkov.“
“Kot medicinska sestra se v ambulanti za nujno medicinsko pomoč pogosto srečujem z negotovimi in prestrašenimi starši, ko pride do bolezni njihovih otrok. Zato smo želeli pripraviti nekakšen video vodnik, ki bo s preprostimi nasveti in triki olajšal obdobje bolezni in poškodb ter jim hkrati dal občutek, da vse, kar potrebujejo, že imajo. In to je zaupanje vase in znanje, v katerega so se odločili vložiti,” pravi Andreja Gerl.
Starši malčkov se na program lahko prijavite TUKAJ.
“Vsak dogodek, ki je povezan z zdravjem naših bližnjih, predvsem pa z zdravjem naših otrok, je na nek način stresen in nanj odreagiramo različno. To je odvisno od mnogo dejavnikov; na primer od naših preteklih izkušenj, kako spočiti smo, s katerimi drugimi izzivi se trenutno soočamo v življenju, kakšno je naše vsesplošno počutje in podobno,” nam je pojasnila diplomirana medicinska sestra.
Andreja Gerl dodaja, da se največkrat zgodi, da so starši najbolj prestrašeni in vidno v stresu, ko gre za določene poškodbe otrok, ki vključujejo predvsem krvaveče rane (na glavi) ali ob padcih in sumu na poškodbo glave.
V sklopu njenih videonasvetov boste v programu Zavarovalnice Generali Za srečen začetek med drugim izvedeli, kako ukrepati ob dihalni stiski otroka, ob tujku v dihalih, zastrupitvi, kako pravilno oskrbeti rano, odrgnine, udarce v glavo, zvine, kako ukrepati ob izbitju zoba in tako dalje.
Da je znanje prve pomoči tudi v primeru tujka v dihalih še kako koristno, je Andreja Gerl občutila tudi na lastni koži. Svoje znanje je morala namreč uporabiti takoj po prihodu iz porodnišnice pri njeni pet dni stari dojenčici: “Ko je šlo celo tako daleč, da sem ji morala dati pet začetnih vpihov, po katerih je spontano zadihala nazaj.” A to ni vse. Pred kratkim se je isti hčerki zaletel spolzek bonbon, “kjer smo morali ukrepati z udarci med lopaticama, kar je bilo dovolj, da je tujek zletel iz ust kak meter daleč.”
“Ko imamo določeno znanje, ki ga uspemo večkrat obnavljati, predvsem pa praktično preizkusiti na lutkah, si naše telo zapomni gibe. In tudi v trenutkih, ko se nam zdi, da glava “ne dela’’, naše telo odreagira,” pojasnjuje diplomirana medicinska sestra.
Med nasveti v programu Za srečen začetek je tudi poglavje o zastrupitvah pri otroku: “Na srečo je primerov zastrupitev otrok v naši ambulanti izredno malo. Starši nas v takih primerih pogosto takoj pokličejo po telefonu, kjer že lahko damo nekaj prvih navodil in jih hkrati usmerimo, da pridejo na pregled v našo ambulanto,” nam je pojasnila Andreja Gerl.
Po njenih izkušnjah se najpogosteje zgodi, da spijejo čistila ali pojedo kakšen del rastline. Nazadnje so imeli primer zastrupitve z detergentom za perilo. “V takih primerih najpogosteje sledi klic našega zdravnika k toksikologu, ki glede na anamnezo poda natančna navodila za ukrepe ali morebitno nadaljnje zdravljenje v bolnišnici,” dodaja. V program za starše dojenčkov se prijavite TUKAJ.
Pomen otrokovega zgodnjega razvoja za vse nadaljnje življenje in vloga staršev v njem sta tudi v osrčju delovanja gibanja The Human Safety Net v Sloveniji. The Human Safety Net je globalno gibanje, ki deluje pod okriljem Skupine Generali, v Sloveniji pa se v programu Rastemo skupaj povezuje z Zvezo Anite Ogulin in ZPM.
Nagradna igra: Štipendija za otroke
Program Za srečen začetek je povsem brezplačen za vse in zavarovanje ni pogoj, da prejmete koristne nasvete. Program je povezan tudi z nagradno igro Štipendija za otroka, kjer v Zavarovalnici Generali vsako leto med vsemi prijavljenimi v program, ki imajo otroke, mlajše od 7 let, izžrebajo nekoga, ki prejme naložbeno zavarovanje Enkratni življenjski bonus s plačilom enkratne premije 4.500 EUR.
Ko nagrajenčev otrok dopolni 18 let, se začne iz zavarovanja izplačevati mesečna štipendija. Aktualna nagradna igra poteka od 12. 3. 2024 do 10. 3. 2025, žrebanje pa bo potekalo 12. 3. 2025. “Namen nagradne igre je izobraževanje in spodbujanje, da starši že ob rojstvu otroka razmišljajo in poskrbijo za njegovo odraščanje in korak v samostojnost po 18. letu,” pojasnjujejo v Zavarovalnici Generali.
Za odgovorne starše
Ob novici o nosečnosti, ki je ena najlepših novic v življenju, se seveda pojavijo tudi skrbi o prihodnosti. Ker želimo, da je ta tudi finančno varna za nas in naše otroke, je tu naložbeno zavarovanje z obročnim plačevanjem premije Odgovorna prihodnost, ki starše razbremeni skrbi in istočasno plemeniti otrokovo premoženje.
Odgovorna prihodnost je naložbeno zavarovanje s trajnostnimi naložbami in prinaša koristi, kot so: dolgoročna stabilnost, pozitiven vpliv na okolje in družbo ter skladnost z mednarodnimi trajnostnimi standardi.
Zavarovanje je namenjeno osebam, starim med 14 in 65 let, ki želijo poleg življenjskega zavarovanja tudi dolgoročno varčevati ob upoštevanju trajnostnih načel ter so z namenom potencialnih višjih donosov pripravljeni prevzeti naložbeno tveganje. Ob najhujšem boste z zavarovanjem poskrbeli za finančno varnost svoje družine. Več o zavarovanju TUKAJ.