Zdravljenje koreninskih kanalov – kaj je in kako poteka?
Zdravljenje koreninskih kanalov je postopek, ki ga povezujemo z reševanjem močno poškodovanih ali okuženih zob. Čeprav se nekateri ob misli na ta postopek kar prestrašijo, je to v resnici zelo učinkovita in tudi neboleča metoda, ki omogoča ohranitev zoba in preprečuje širjenje okužbe.
V nadaljevanju preberite, za kakšno zdravljenje gre, kako poteka, komu je namenjeno ter kako poteka okrevanje po posegu.
Neizbežen postopek za reševanje poškodovanih zob
Zdravljenje koreninskih kanalov, strokovno imenovano tudi endodontsko zdravljenje, je postopek, pri katerem zobozdravnik iz notranjosti zoba odstrani poškodovano ali okuženo zobno tkivo.
Notranjost zoba sestavljajo zobna pulpa, ki vsebuje živce, krvne žile in vezivno tkivo. Če je ta pulpa poškodovana zaradi globokega kariesa, razpoke zoba ali poškodbe, lahko povzroči vnetje ali okužbo, ki se lahko razširi na okoliška tkiva in povzroči resnejše zaplete, kot je granulom – kronično vnetje na vrhu zobne korenine.
Kako poteka zdravljenje koreninskih kanalov?
Postopek zdravljenja koreninskih kanalov poteka v več stopnjah in zahteva preciznost ter strokovnost zobozdravnika.
Diagnoza
Vsako zdravljenje se začne z natančno diagnozo. Zobozdravnik opravi klinični pregled, posluša pacientove težave in opravi rentgensko slikanje zoba. Rentgenska slika omogoča vpogled v stanje koreninskih kanalov, prisotnost okužbe ali granuloma ter oceno morebitnih drugih zapletov. Na podlagi teh informacij zobozdravnik pripravi načrt koreninskega zdravljenja.
Priprava na poseg
Pred začetkom koreninskega zdravljenja zobozdravnik običajno aplicira lokalno anestezijo, da poseg poteka brez bolečin. Nato zob izolira z gumijasto opno, ki preprečuje vdor sline in bakterij v območje zdravljenja.
Odprtje zoba in dostop do koreninskih kanalov
V tej fazi zobozdravnik odpre zob in ustvari dostop do zobne pulpe. To omogoča natančno delo znotraj koreninskih kanalov.
Odstranitev poškodovanega tkiva in čiščenje kanalov
Po odprtju zoba se odstrani poškodovana ali okužena pulpa. S posebnimi instrumenti zobozdravnik očisti koreninske kanale in odstrani vse bakterije, ostanke tkiva ter vnetja.
Oblikovanje in polnjenje kanalov
Ko so kanali temeljito očiščeni, jih zobozdravnik oblikuje in pripravi za polnjenje. Nato kanale zapolni s posebnim biokompatibilnim materialom, ki preprečuje ponovno okužbo. Po potrebi zob zapre s začasno plombo.
Končna obnova zoba
Po zaključenem koreninskem zdravljenju je zob pogosto treba dodatno obnoviti z zalivko, inlay/onlay vložkom ali zobno krono, odvisno od stopnje poškodbe zoba.
Kdaj je zdravljenje koreninskih kanalov potrebno?
Koreninsko zdravljenje se priporoča v primerih, ko je notranjost zoba močno poškodovana ali okužena:
- Globok karies (ko zobna gniloba doseže zobno pulpo in povzroči bolečine ali okužbo)
- Granulom (kronično vnetje na vrhu korenine, ki lahko povzroči oteklino in bolečine)
- Poškodbe zoba
- Bolečine (dolgotrajne ali intenzivne bolečine, občutljivost na toplo/hladno ali pritisk)
Prednosti zdravljenja koreninskih kanalov
Zdravljenje koreninskih kanalov omogoča ohranitev naravnega zoba, kar je z vidika funkcionalnosti in estetike velika prednost pred odstranitvijo zoba. S tem posegom se prepreči širjenje okužbe na okoliška tkiva in odpravi bolečina, povezana z vnetjem ali poškodbo zobne pulpe.
Poleg tega je zdravljenje dolgoročna rešitev, saj lahko pravilno zdravljen zob ob ustrezni negi zdrži več let ali celo vse življenje. Ohranitev naravnega zoba prispeva tudi k boljšemu ugrizu in ohranjanju zobne strukture, kar je ključno za splošno zdravje ustne votline.
Okrevanje po koreninskem zdravljenju je hitro
Okrevanje po zdravljenju koreninskih kanalov je običajno neproblematično in hitro. Po posegu lahko pacient občuti blago občutljivost ali bolečino na prizadetem območju, kar je povsem normalno in običajno izzveni v nekaj dneh. Za obvladovanje bolečine lahko zobozdravnik priporoči analgetike.
Ključno za uspešno okrevanje pa je:
- Upoštevanje navodil zobozdravnika – redna higiena, izogibanje žvečenju trde hrane na zdravljenem zobu in redne kontrole.
- Pravočasna obnova zoba – če je bila nameščena začasna plomba, je nujno poskrbeti za trajno rešitev (zalivka ali krona).
Če se po koreninskem zdravljenju pojavijo oteklina, močne bolečine ali drugi neobičajni simptomi, se čimprej posvetujte z zobozdravnikom!
Zdravljenje koreninskih kanalov je torej učinkovit postopek, ki omogoča ohranitev poškodovanih ali okuženih zob. Kljub temu, da se tega postopka še vedno mnogi bojijo, je s sodobnimi tehnikami in opremo varen in zelo uspešen, predvsem pa neboleč. Po posegu lahko z ustrezno nego in strokovnim pristopom zobozdravnika vaš zob ostane zdrav in funkcionalen še dolga časa.