fbpx
Dojenček

5 najpogostejših napak staršev, zaradi katerih otroci zbolijo

Objavljeno: 26. oktobra, 2024 Avtor: B. P.
deklica si briše nos
Otroci se morajo prej ali slej srečati z določenimi bakterijami. Foto: Profimedia

Starši želijo otroke zaščititi pred vsemi škodljivimi elementi, tudi bakterijami, ki povzročajo bolezni. Vendar ni nujno, da je to vedno dobro.

Otroci morajo imeti stik z bakterijami, saj bo otrokov imunski sistem le tako znal škodljive bakterije prepoznati in jih nato uničiti. V skandinavskih državah, na primer, lahko vidimo pozimi vrste otroških vozičkov, postavljenih na pločniku pred kavarnami in restavracijami, medtem ko zunaj sneži ali piha veter. Starši skrbijo, da otrokom ne manjka rednega vsakodnevnega gibanja na mrzlem severnem zraku. V ozadju te prakse je splošno prepričanje, da bivanje na svežem zraku naredi otroke bolj odporne na viruse in prehlade, zadrževanje v zaprtih prostorih pa ni zdravo in povečuje možnost okužbe.

To so najpogostejše napake staršev, ki želijo zaščititi svoje otroke, v resnici pa jim samo škodijo:

Pregrevanje otrok

Starši pozabljajo, da so dojenčki občutljivi na pregrevanje. Zaradi strahu, da so premalo oblečeni in bodo zaradi tega hitreje podvrženi prehladom, jih včasih preveč oblečejo, še posebej v notranjih prostorih. Notranji prostori naj ne bodo toplejši od 22 stopinj, da ne pride do težav z otrokovim termoregulacijskim sistemom. Okvara omenjenega sistema namreč lahko vodi v večjo nagnjenost k prehladom, je za blic.rs pojasnil pediater dr. Dejan Jonev.

Pretiravanje pri vzdrževanju higiene prostora

Pretiravanje pri vzdrževanju higiene lahko privede do motenj otrokove imunosti in prispeva k razvoju alergij, astme in ekcemov. Seveda je vzdrževanje higiene zelo pomembno, a to ne pomeni, da mora človek živeti v popolnoma sterilnem okolju. Sodobni higienski izdelki so pripomogli k izkoreninjenju številnih bolezni, a če je uporaba čistil pretirana, postane okolje, v katerem otrok živi, ​​”sprožilec” za razvoj imunskih motenj.

Iz prakse vem, da veliko staršev dela napake pri higieni. In tu nastane problem, kajti kako bodo otroci pridobili imuniteto, če je okoli njih vse sterilno. Sem spadajo situacije, ko jim kaj pade na tla ali ko jih ne želijo poslati v vrtec, da ne bodo ves čas bolni. Starši ne razumejo, da se na ta način razvija imunost. Če se z okužbami ne srečajo v vrtcu, se bodo v šoli,” je pojasnil.

deček se igra v luži
Otroci uživajo, če jim dovolite skakati po lužah. Nič zato, če se pri tem umažejo. Foto: Profimedia

Ob vsakem stiku otroka z bakterijo ali virusom njegov imunski sistem začne proizvajati protitelesa, ki bodo naslednjič prepoznala “vsiljivca” in se z njim spopadla. Da do tega pride, morajo bakterije vstopiti v otrokov organizem, kar v pretirano čistem in steriliziranem okolju ni mogoče.

Brez igranja v blatu

Zdravniki pravijo, da razumejo starše, ki se bojijo, da bi se otrok umazal in prišel v stik z raznimi mikrobi, a da je to vseeno del odraščanja. Staršem priporočajo, naj otroku pustijo, da se umaže in tako krepi imunski sistem. Ko so otroci na svežem zraku, naj se dotikajo blata, dreves, rastlin, žuželk. Naj naredijo pito iz blata in vode, pa tudi če kakšen kos pomotoma dajo v usta. Ko bodo to okusili, bodo naslednjič vedeli, da si tega okusa ne želijo več imeti v ustih.

Druženje z živalmi

Pustite dojenčka ali starejšega otroka, da se igra s psom, mačkom ali drugim ljubljenčkom. Če žival redno vozite k veterinarju, je vsak strah odveč.  Raziskave so pokazale, da se na ta način zmanjša tveganje za astmo in alergije pri otrocih, otroci pa se tako naučijo tudi ljubezni do živali.

Pogosta uporaba antibiotikov

Izogibajte se antibiotikom, kadar je to mogoče, saj ubijajo slabe, a tudi dobre bakterije. Prekomerna uporaba antibiotikov lahko povzroči astmo, alergije, debelost, sladkorno bolezen in druge bolezni. To lahko povzroči tudi odpornost slabih bakterij na antibiotik in negativno vpliva na otrokov imunski sistem.

Več o tem, kdaj po bolezni v vrtec ali šolo, preberite tukaj.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Mama.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Registracija

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Mama.Over.Net