7 lastnosti otrok, ki jih vzgajajo “starejši” starši
Izkušnje kažejo, da “starejši” starši vzgajajo nekoliko drugače, kar se kaže tudi v nekaterih lastnostih njihovih otrok.
Število posameznikov, ki se za starševstvo odločijo v zrelejših letih, je naraslo. Razlogov za to je več – od daljšega šolanja, višjih življenjskih stroškov, težjega reševanja stanovanjskega vprašanja in še bi lahko naštevali.
Če je včasih veljalo, da je biti starejši starš slabo, je danes znano, da ima takšno starševstvo tudi veliko prednosti. Starejši starši so bolj zreli, vzdržljivi, čustveno in finančno stabilni. Vse to se preslika na njihove otroke.
Poglejmo si sedem lastnosti, ki jih pogosto najdemo pri ljudeh, ki so jih vzgajali “starejši” starši.
So zreli
Otroci starejših staršev pogosto hitro odrastejo, saj so njihovi starši že popolnoma zreli in niso nagnjeni k neodgovornosti, improvizacijam, nepričakovanemu …
Spoštujejo tradicijo
Ker so starejši starši dlje živeli in več videli, lahko svojim otrokom prenesejo več izkušenj in tradicije. Poleg tega se te izkušnje in tradicije zelo razlikujejo od sodobnih, sedanjih, zato se jih otroci naučijo spoštovati.
So motivirani za izobraževanje
Starejši starši pogosto postanejo starši po končanem dolgotrajnem izobraževanju, tako se lahko posvetijo otroku. Izobraževanju pripisujejo večji pomen. Zaradi tega so bolj pripravljeni otrokom posredovati pomen izobraževanja in jih lažje motivirati.
So potrpežljivi
Potrpežljivost je nekaj, kar se pogosto pripisuje otrokom starejših staršev prav zaradi velikih starostnih razlik med starši in otroki. Razlika v letih pogosto prinese izzive, na katere se morajo otroci velikokrat navaditi, torej potrpeti.
So vsestranski
Kadar ljudje dlje čakajo na starševstvo, je razlog za to pogosto finančne narave. Ko postanejo starši, so tako finančno že zelo stabilni. Ena od prednosti finančne stabilnosti so zagotovo večje možnosti za obšolske dejavnosti, potovanja, dodatna izobraževanja …
Odgovorni so
Starejši starši bodo od svojih otrok zahtevali večjo odgovornost, torej zgodnejše soočanje z odgovornostjo. Čutijo pritisk, da otroke čim prej pripravijo na življenje.
So bolj čustveno odporni
Starejši starši imajo lahko včasih izrazitejše zdravstvene težave, zato lahko otroci postanejo hitreje vajeni težkih trenutkov. Postanejo močnejši in “odporni” na slabe in negativne stvari.
Ne spreglejte: Kako ukrepati ob dihalni stiski otroka, ob tujku v dihalih, zastrupitvi, kako pravilno oskrbeti rano, odrgnine, udarce v glavo, zvine, kako ukrepati ob izbitju zoba in tako dalje.