Mamice, ste vedele, da ima lahko tudi vaša vagina depresijo?
Strokovnjaki ocenjujejo, da za vulvodinijo trpi 15 odstotkov žensk, ne glede na starost.
Čeprav se na prvi pogled trditev, da ima lahko vaša vagina depresijo, morda zdi smešna, gre v resnici za resnično in precej zapleteno bolezen. Strokovno se omenjenemu bolezenskemu stanju reče vulvodinija, z njim pa označujemo kronično bolečino ali nelagodje okoli odprtine nožnice (vulve), za katero ni znanega vzroka in traja vsaj tri mesece, lahko pa tudi do nekaj let.
Glavna simptoma tega bolezenskega stanja sta bolečina in pekoč občutek v vagini, ki ga spremlja tudi srbečica. Bolečina, pekoč občutek ali draženje, povezani z vulvodinijo, lahko povzročijo takšno nelagodje, da postane že dolgotrajno sedenje ali spolni odnos skrajno boleč.
Bolečina pri vulvodiniji se pri vsaki posameznici sicer razlikuje, prav tako se razlikujeta njeno trajanje in lokacija. Bolečino na genitalijah lahko izzove spolni odnos ali že samo vstavljanje tampona. Pri nekaterih ženskah se bolečina širi na zadnjico in stegna.
Strokovnjaki ocenjujejo, da za vulvodinijo trpi približno 15 odstotkov žensk. Večina diagnosticiranih je starih med 20 do 60 let, vendar lahko vulvodinijo dobite ne glede na starost. Pogosto se pojavi pri ženskah, ki so sicer zdrave.
Raziskovalci še niso povsem prepričani, kaj povzroča vulvodinijo, vendar obstaja veliko možnih vzrokov, vključno z vnetjem, hormonskimi dejavniki, genetskimi dejavniki, poškodbo živcev, dolgotrajnimi reakcijami na pretekle vaginalne okužbe in oslabljenimi mišicami medeničnega dna ali mišičnimi krči.
Katere vrste vulvodinije obstajajo?
Glede na izvor bolečine obstajata dve vrsti vulvodinije:
- Lokalizirana vulvodinija: večino časa je bolečina izolirana na enem mestu, kot je denimo preddverje vulve tj. koža, ki se nahaja med notranjimi sramnimi ustnicami (vaginalne ustnice) in odprtino sečnice ter vagino) ali klitoris. Lokalizirano vulvodinijo včasih imenujemo sindrom lokalizirane vulvarne bolečine.
- Generalizirana vulvodinija: včasih bolečina ni izolirana na enem mestu. Namesto tega lahko posameznice bolečino čutijo v različnih delih vulve in/ali vagine ob različnih časih. Bolečino pa lahko čutijo tudi po vulvi.
Kako se depresivno vagino zdravi?
Oblik zdravljenja “depresivne vagine” je več, mednje sodi uporaba anestetičnega gela, zdravil proti bolečinam in celo antidepresivov. Če trpite za omenjenimi simptomi, si lahko pomagate tudi sami, in sicer z nošenjem 100-odstotno bombažnega spodnjega perila in rednim polaganjem hladnih obkladkov na boleče mesto.
O omenjeni težavi so se razpisale tudi številne Slovenke, ki se z neprijetnim bolezenskim stanje soočajo. Preverite, kaj jim je pri tem svetovala zdravnica.