Aktualno

4 računalniške igre, v katerih so otroci tarča nadlegovanja

Objavljeno: 24. januarja, 2025 Avtor: B. P.
najstnik sedi v sobi na stolu s slušalkami na glavi in igra računalniške igre na računalniku
Videoigre lahko skrivajo številne pasti. Foto: Profimedia

Videoigre so danes neizogiben del odraščanja in s tem se moramo sprijazniti. Vendar moramo paziti, katere igre otroci igrajo in jih poučiti o nevarnostih.

Do nedavnega – če temu lahko rečemo obdobje, ko so bili današnji starši otroci – nam ni bilo treba toliko skrbeti za videoigre in vse nevarnosti, ki jih prinašajo. Resda so bili že takrat starši malo zaskrbljeni zaradi teh novih oblik zabave, a to niti približno ni bilo tako nevarno kot danes. Ne govorimo o klasični nevarnosti, dejstvo pa je, da videoigre skrivajo številne pasti. Danes seveda veliko težavo predstavljajo tudi pametni telefoni.

Popolna prepoved igranja igric otroku, ki se želi igrati in raziskovati tisti svet, ni najboljša rešitev. Zato moramo poskrbeti, da otroke opozorimo na pomen varnosti in na vse pasti, ki jih skrivajo igre. Seveda je pri tem treba imeti v mislih, da niso vse igre enako nevarne.

Priljubljene igre, ki so med bolj problematičnimi

Ameriški Center za tehnologijo in družbo (ADL) je nedavno opozoril na štiri igre, v katerih so opazili, da je nadlegovanje nekoliko pogostejše in hujše kot v drugih igrah. Raziskava je pokazala, da so najstniki in majhni otroci vse bolj izpostavljeni sovraštvu in rasnemu nadlegovanju med igranjem iger, poroča Parents.com.

Kot najslabše so se izkazale igre Fortnite, Valorant, Counter-Strike 2 in Overwatch 2. Če imate doma najstnika, verjetno poznate vsaj eno od teh iger.

Zaskrbljujoča intenzivnost žalitev

Raziskava ADL je pokazala, da je uporaba rasnih žaljivk in drugih žaljivk vse pogostejša – na tovrstnih platformah postajajo vse bolj razširjene in normalizirane. Poleg tega je intenzivnost teh žalitev in zbadljivk presenetila in zaskrbela tiste, ki so preiskovali.

Raziskava z naslovom “Igre s sovraštvom: kako so ljudje z versko, etnično in nacionalno identiteto obravnavani v spletnem tekmovalnem igranju” temelji na podatkih, zbranih od konca leta 2023 do poletja 2024. Zasnovana je bila, da bi preučila, kaj se zgodi, ko igralci izrazijo ponos v različnih verskih, etničnih ali nacionalnih identitetah pri igranju spletnih iger za več igralcev.

Udeleženci, ki so se strinjali s testiranjem teh pogojev, so igrali štiri navedene igre in vsaka je odgovarjala na določena vprašanja. V igre so vstopili z lastno versko identiteto, uporabljali pa so tudi nacionalno identiteto. Natančneje, uporabljali so imena, kot so “Proud2bJewish”, “Proud2bMuslim” in podobno.

najstnik sedi za mizo in igra videoigrice
Otroke je treba opozoriti na pomen varnosti in pasti, ki se lahko skrivajo v igrah. Foto: Profimedia

Skoraj polovica enournih igralnih srečanj, v katerih so sodelovali raziskovalci, je vključevala neko obliko nadlegovanja – žalitve, omalovaževanje ali motnje igre. Ena tretjina je vključevala nadlegovanje na podlagi identitete.

Valorant in Counter-Strike 2 sta se izkazali za najbolj zaskrbljujoči. Vsaj eno vrsto nadlegovanja so zabeležili v približno dveh tretjinah igranja. Od tega je v polovici primerov šlo za nadlegovanje na podlagi identitete.

Kako zaščititi otroke med igranjem spletnih iger

Če vaš otrok igra na kateri koli od teh platform, ga lahko poskusite zaščititi.

Redno in odkrito se pogovarjajte

Z otroki se je treba pogovarjati in vedeti, kaj se dogaja na spletu. Postavite vprašanja, kot sta: “Kako se običajno pogovarjate z drugimi igralci med sabo?” ali “Ali si se med igro kdaj počutil neprijetno?” Tako boste svojemu otroku dali vedeti, da vas zanima in da ima varen prostor, kjer lahko deli svoje skrbi.

Naučite svojega otroka, kako se odzvati v primeru nadlegovanja

Poskrbite, da bo vaš otrok vedel, kako ravnati, če postane žrtev nadlegovanja. Morda mu lahko rečete, naj blokira nekoga, ki je žaljiv, naj prijavi kršitev pravil platforme ali naj se odstrani iz kroga, ki se tako obnaša.

najstnik sedi na postelji s slušalkami na glavi in kontrolerjem v roki igra igrice
V priljubljenih računalniških igricah se lahko skrivajo pasti. Foto: Profimedia

Vzpostavite meje iger

Omejite čas, preživet pred zaslonom, in se z otrokom pogovorite o pomembnosti previdnosti na spletu, ko gre za izbiro iger in zasebnosti. Naj igrajo igre, primerne njihovi starosti.

Pogovorite se o primernem in neprimernem vedenju na spletu

Ne pričakujte, da se bo vaš otrok znal obnašati na spletu ali da bo sam prepoznal nesprejemljivo vedenje. Dajte mu primer, recimo v nogometu. “Če nogometaš nadleguje ali ustrahuje drugega, je kaznovan, njegov ugled je okrnjen in lahko celo izključen iz športa.

Spoznajte virtualne prijatelje

Če je mogoče, spoznajte tiste, s katerimi vaši otrok preživlja čas na spletu.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Mama.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Registracija

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Mama.Over.Net