Malček

5 stvari, ki jih mora mama naučiti otroka pred 10. letom starosti

Objavljeno: 6. maja, 2025 Avtor: Mama.Over.Net
mama uči otroka peči
Otroke je treba navajati na samostojnost. Foto: Profimedia

Starševstvo je kompleksna in odgovorna naloga. Pred desetim letom starosti otroci pridobijo osnovne vrednote in veščine, ki bodo oblikovale njihovo prihodnje življenje.

Strokovnjaki, kot je dr. Dan Siegel, klinični profesor psihiatrije na UCLA in avtor knjige “The Whole-Brain Child“, poudarjajo pomen zgodnjega učenja čustvene regulacije in razvijanja samozavedanja pri otrocih, saj te veščine prispevajo k boljšemu duševnemu zdravju v odrasli dobi.

Dr. Laura Markham, ustanoviteljica strani “Aha! Parenting“, poudarja, da otrok, ki se nauči spopadati s frustracijami ali samostojno reševati konflikte na igrišču, pravzaprav gradi temelje čustvene odpornosti.

Britanska psihologinja Tanya Byron opozarja na pomen postavljanja meja z ljubeznijo, pa tudi na učenje otrok veščin resničnega življenja. Mednje sodijo organizacija, samostojnost in spopadanje z napakami, kot ključnih sestavin zdravega osebnostnega razvoja.

Ta spoznanja potrjujejo, kako so vsakdanje situacije, kot je učenje otroka zavezati vezalke, deliti igrače s prijateljem ali načrtovanje porabe žepnine, pravzaprav velike lekcije, ki pustijo globok pečat.

Mama bi tako morala po mnenju strokovnjakov za razvoj svojega otroka do 10. leta starosti naučiti naslednje stvari:

Razviti čustveno inteligenco

Razumevanje in obvladovanje lastnih čustev ter prepoznavanje in odzivanje na čustva drugih so bistveni vidiki čustvene inteligence. Otroci, ki razvijejo to veščino, se bolje spopadajo s stresom, gradijo boljše odnose in dosegajo uspeh v različnih vidikih življenja.

Starši lahko spodbujajo čustveno inteligenco z odprtimi pogovori o čustvih, učenjem empatije in dajanjem primerov ustreznega izražanja čustev. Na primer, ko otrok izrazi frustracijo, lahko starš reče: “Razumem, da si razburjen/a, ker nisi dobil/a igrače, ki si si jo želel/a. Pogovoriva se o tem, kako se počutiš in kaj lahko storimo glede tega.

Gojenje zdravih življenjskih navad

Sprejemanje zdravih navad v otroštvu postavlja temelje za dober telesni in duševni razvoj. To vključuje uravnoteženo prehrano, redno telesno aktivnost in zadosten spanec.

Starši lahko otroke spodbujajo k sodelovanju pri pripravi obrokov, kar jih ne le uči o zdravi prehrani, temveč jim pomaga tudi pri razvoju kulinaričnih spretnosti. Tudi skupne družinske dejavnosti, kot so sprehodi ali športne igre, lahko telesno dejavnost naredijo zabavno in redno. ​

Razvoj socialnih veščin in reševanje konfliktov

Učinkovita komunikacija, sodelovanje in reševanje konfliktov so ključne veščine za uspešno delovanje v družbi. Otroci se morajo naučiti, kako samozavestno izražati svoje misli in čustva, poslušati druge in sodelovati pri doseganju skupnih ciljev.

Starši lahko otrokom pomagajo razviti te veščine z igranjem vlog, kjer vadijo različne scenarije socialnih interakcij, in z dajanjem povratnih informacij o njihovem vedenju v socialnih situacijah. ​

Samostojnost in odgovornost

Učenje otrok, da so samostojni in prevzemajo odgovornost za svoja dejanja, je ključnega pomena za njihov razvoj. To vključuje opravljanje starosti primernih gospodinjskih opravil, skrb za osebne stvari in sprejemanje preprostih odločitev.

Na primer, vključevanje otrok v pripravo preprostih obrokov jih ne le nauči praktičnih veščin, temveč jim krepi tudi samozavest in prispeva k občutku dosežka. S temi dejavnostmi otroci razvijajo občutek odgovornosti in samostojnosti. ​

Razvijanje finančne pismenosti

Razumevanje vrednosti denarja in osnovnih načel finančnega upravljanja se je pomembno učiti že od malih nog. Otroci se morajo naučiti razlike med željami in potrebami, pomena varčevanja in posledic impulzivnih nakupov.

V Angliji so za otroke, stare od 5 do 16 let, uvedli pouk o finančni pismenosti, ki vključuje teme, kot sta prepoznavanje tveganj spletnega nakupovanja in razumevanje oglaševalskih taktik. Starši lahko otroke teh konceptov učijo doma v vsakdanjih situacijah, kot je načrtovanje žepnine ali skupno odločanje o nakupovanju. ​

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Mama.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Registracija

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Mama.Over.Net