Za otroke: “Glasba je eno najučinkovitejših nefarmakoloških sredstev”

Glasba kot zdravljenje: pomen glasbe in glasbene terapije pri obravnavi bolnih otrok na Pediatrični kliniki UKCL ter dobrodelni “Koncert za dihala“.
Glasba in glasbena terapija že dolgo veljata za učinkovito podporo pri zdravljenju – tudi otrok. Poslušanje, doživljanje in poustvarjanje glasbe lajšajo bolečine, zmanjšujejo stres in pomagajo pri okrevanju. Za vključitev v terapijo ni potrebno glasbeno predznanje – terapijo vodijo usposobljeni strokovnjaki. Na Pediatrični kliniki UKCL že vrsto let uspešno sodelujemo z glasbeniki in glasbenimi terapevti, ki z nami delijo svoje izkušnje in strokovne poglede.
Po zgledu dobrih praks iz tujine je iz tega sodelovanja vzniknila tudi ideja o dobrodelnem koncertu “Koncert za dihala“, katerega namen je zbiranje sredstev za nakup bronhoskopske opreme, nujno potrebne za diagnostiko in zdravljenje bolezni dihal pri otrocih. Koncert bo potekal v petek, 13. junija, ob 19.30 v Veliki dvorani Slovenske filharmonije, v organizaciji Rotary distrikta 1912 in Slovenske filharmonije.
Doc. dr. Marko Pokorn, dr. med., strokovni direktor Pediatrične klinike UKCL, poudarja pomen vključevanja glasbe v vsakdan bolnišnice: “Te dni mineva pol leta od prvega koncerta študentov Akademije za glasbo v avli klinike. Od takrat redno, dva- do trikrat tedensko, pripravljajo kratke nastope, ki bolnikom, staršem in zaposlenim polepšajo dan. Tudi za glasbenike so te izkušnje dragocene in edinstvene. Redno izvajamo tudi glasbeno terapijo na oddelku za otroško hematologijo in onkologijo ter na nevrološkem oddelku. Glasba in glasbena terapija pomembno dopolnjujeta zdravljenje. Verjamem, da je glasba pomemben del vsakdana naše ustanove, saj dokazano blagodejno vpliva na telesno in duševno zdravje. Poleg vrhunske medicine naj bo pri nas doma tudi umetnost.”
Glasba in zdravljenje: Tako močan vpliv ima
Izr. prof. dr. Katarina Habe z Akademije za glasbo razlaga, kako močan vpliv ima glasba na različne ravni človeškega bivanja: “Z glasbenimi obiski in terapijo na strukturiran način dosegamo cilje, kot so sprostitev otrok, ustvarjanje pozitivnega vzdušja, zmanjševanje tesnobe pri otrocih in starših. To je izjemnega pomena. Glasba je eno najučinkovitejših nefarmakoloških sredstev – vpliva na fiziološke in psihološke funkcije: od globine dihanja, srčnega utripa, izločanja hormonov, imunskega sistema do mišične napetosti. Psihološko pa vpliva na čustveno in socialno dinamiko, kar neposredno vpliva na motivacijo za zdravljenje in uspešnost medicinskih postopkov.”
Glasbena terapevtka Špela Loti Knoll poudarja pomen improvizacije in čustvenega stanja v terapiji: “Glasbena terapija se rojeva v trenutku – vodi jo čustvo. Gre za glasbeno improvizacijo, kjer glede na bolezen in čustveno stanje izbiramo inštrumente in metode. Na Pediatrični kliniki nas prepoznate po številnih glasbilih, ki jih prinašamo s seboj. Klienta želimo čim bolj aktivno vključiti v ustvarjanje. Terapija ne pomeni, da terapevt igra za nekoga, temveč z njim. Izviramo iz prepričanja, da je glasba v vsakem človeku – je univerzalni jezik, ki presega besede in sega v globlje plasti naše biti.”
Prof. dr. Karolina Šantl Zupan, prodekanja za znanstveno in umetniško raziskovalno dejavnost na Akademiji za glasbo, predstavnica Rotary kluba Ljubljana Grad in pobudnica koncerta, poudarja: “Od lani kot Rotary klub sodelujemo s Pediatrično kliniko – naši študentje z glasbo bogatijo bolnišnični vsakdan. Od prvega koncerta kvarteta flavtistk je bil odziv izjemen. Študentje so ganjeni in se z veseljem vračajo. To me je spodbudilo k organizaciji večjega dobrodelnega dogodka, ki ne le povezuje, temveč konkretno pomaga z zbiranjem sredstev za nujno opremo. Hvaležna sem vsem nastopajočim in Slovenski filharmoniji, da skupaj ustvarjamo kulturni dogodek z močnim dobrodelnim poslanstvom.”
Koncert bo potekal v Slovenski filharmoniji. Direktor Matej Šarc izpostavlja družbeno odgovornost ustanove: “Zavedamo se našega poslanstva, ki ni le zabava ali razvedrilo za elito. Glasba mora biti dostopna vsem – to načelo dosledno uresničujemo. Zato sodelujemo z dobrodelnimi organizacijami, kot je Pediatrična klinika. Veseli smo, da koncert poteka v naši dvorani, z našim orkestrom, in da bodo nastopili tudi trio Vivere ter Teja Udovič Kovačič na harmoniki. Ves čas koncerta bomo mislili na naše najmlajše, katerim so namenjena zbrana sredstva.”