3 bolezni: Nosečnice naj se cepijo, da zaščitijo novorojenčka
Strokovnjaki svetujejo cepljenje nosečnic proti trem boleznim. Preberite zakaj.
“Cepljenje je najboljša zaščita pred gripo za nosečnice in tudi za otroka. Pri nosečnicah je namreč večje tveganje, da bodo zbolele za gripo in da bo potek bolezni težji oziroma ga bodo spremljali zapleti,” opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.
Kot opisujejo, nosečnost naravno zavre delovanje imunskega sistema, ki je obramba telesa pred boleznijo. Poleg tega so v nosečnosti dodatno obremenjena pljuča in srce: “Nosečnice, ki se cepijo proti gripi, zbolijo redkeje – tveganje se zmanjša za 40 do 60 odstotkov.”
Poleg tega cepljenje prepreči hude primere gripe, ki lahko škodujejo tako materi kot tudi otroku. Opozarjajo še, da je lahko gripa huda bolezen tudi za novorojenčka. Njegov imunski sistem namreč še zdaleč ni povsem razvit in se zato težje bori proti okužbi. “S cepljenjem med nosečnostjo telo ustvari protitelesa, ki prek posteljice preidejo na vašega otroka, po porodu pa dojenček protitelesa dobiva še z materinim mlekom. Ta ga ščitijo prvih šest mesecev življenja, ko dojenčki cepiva proti gripi še ne morejo prejeti. Cepljenje proti gripi med nosečnostjo zmanjša tveganje, da bo otrok v prvega pol leta življenja zbolel zaradi gripe in potreboval zdravljenje v bolnišnici,” pojasnjujejo.
Zelo nevarna bolezen, s cepljenjem zaščitimo novorojenčka
Kot smo pred kratkim pisali, je oslovski kašelj znova na pohodu, pred kratkim je umrl novorojenček star komaj 24 dni. Več o tem TUKAJ.
Na NIJZ poudarjajo, da cepljenje nosečnic proti oslovskemu kašlju zaščiti otroka pred boleznijo v prvih tednih življenja, preden vzpostavi lastno zaščito s cepljenjem, ki se začne pri treh mesecih. Poleg tega cepljenje pred boleznijo zaščiti tudi nosečnico, ki bi lahko po porodu prenesla bolezen na svojega otroka. “Cepljenje nosečnic je priporočljivo čim prej po 24. tednu nosečnosti, in sicer v vsaki nosečnosti. Cepljenje je priporočljivo, četudi ste bili cepljeni v preteklosti ali ste celo preboleli oslovski kašelj, saj zaščita ni trajna,” dodajajo.
Tretja bolezen, proti kateri predlagajo cepljenje nosečnic je RSV (respiratorni sincicijski virus), ki je najpogostejši povzročitelj akutnega bronhiolitisa pri majhnih otrocih. Približno dve tretjini dojenčkov se okužita z RSV v prvem letu življenja, do konca drugega leta pa se z RSV okuži skoraj vsak otrok.
“Cepljenje nosečnic proti RSV je priporočljivo, ker spodbudi tvorbo ustreznih protiteles. Ta se nato prenesejo z matere na otroka, kar novorojenčku nudi zaščito pred hudimi okužbami z RSV v prvih mesecih življenja ter zmanjšuje tveganje za resne zaplete in zdravljenje v bolnišnici,” opisujejo na NIJZ. Cepljenje proti RSV je priporočljivo med 24. in 36. tednom nosečnosti.
Več o cepljenju nosečnic preberite v knjižici, ki so jo pripravili na NIJZ, ki je dostopna TUKAJ.