fbpx
Dojenček

Dojenčkom do enega leta ne dajajte listnate zelenjave!

Objavljeno: 4. maja, 2024 Avtor: A. Š.
Špinače ne dajajte dojenčkom. Foto: Profimedia
Špinače ne dajajte dojenčkom. Foto: Profimedia

Glavni vidni znak je modra koža, zato se imenuje tudi ” blue baby ” sindrom.

Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) je že pred časom prav zaradi nitratov opozarila na možne škodljive učinke špinače ter zelene solate na zdravje otrok, so pisali na straneh Inštituta za nutricionsitiko Nutrisa. “Špinača in zelena solata lahko vsebujeta visoke količine nitratov, ki lahko privedejo do motenj v oskrbi telesa s kisikom,” so opozarjali.

Tveganje za otroke, ki uživajo preveč špinače

EFSA je namreč v svojem poročilu objavila, da lahko listnata zelenjava, kamor sodita tudi špinača in zelena solata, negativno vpliva na zdravje otrok, če vsebuje večje količine nitratov.

“Kakorkoli, pa dosedanji podatki, ki obsegajo več kot 45.000 analiz o uživanju hrane pri otrocih, kažejo, da za večino otrok zvišana vsebnost nitratov v špinači in zeleni solati ni škodljiva za zdravje. Tveganje je prisotno le pri otrocih, ki pogosto uživajo špinačo in sicer več kot 200 gramov na dan in zeleno solato z visoko vsebnostjo nitratov,” pravijo na Nutrisu.

Ko se nitrati pretvorijo v nitrite

Pojasnjujejo, da se v telesu nitrati pretvorijo v nitrite: “Pri reakciji nitritov s hemoglobinom nastane methemoglobin – oblika hemoglobina, ki nima sposobnosti vezanja kisika.” Posledično se kisik ne more prenašati po telesu ter pride do methemoglobinemije oziroma pomanjkanja kisika v tkivih. Glavni vidni znak je modra koža, zato se imenuje tudi ” blue baby ” sindrom.

Dojenčkom do starosti šestih mesecev oziroma enega leta po njihovih besedah ni priporočljivo uživanje listnate zelenjave, saj imajo zaradi manjšega izločanja želodčne kisline nekoliko višji pH želodca: “To predstavlja ugodno okolje za pretvorbo nitratov v nitrite. Iz istega razloga omenjeno priporočilo velja tudi za otroke obolele z gastrointestinalnimi infekcijami.”

Pomembno je tudi shranjevanje zelenjave

“Koncentracija nitratov v zelenjavi je odvisna tudi od njenega shranjevanja. Kopičenje nitratov v zelenjavi lahko preprečimo s pravilno pripravo in pravilnim shranjevanjem. Priporočljivo je uživanje sveže zelenjave ter takojšnja poraba kupljene zelenjave,” svetujejo strokovnjaki Inštituta za nutricionistiko.

Pripravljeno kuhano zelenjavo, zelenjavne pireje in juhe moramo po njihovem nasvetu takoj porabiti, lahko jih shranimo le za kratek čas v hladilniku, nikakor pa ne na sobni temperaturi, saj je lahko nevarno zaradi povečane pretvorbe nitratov v nitrite.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Mama.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Registracija

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Mama.Over.Net