Aktualno

Družina varuški ne dovoli jesti njihove hrane

Objavljeno: 24. maja, 2025 Avtor: Mama.Over.Net
varuška hrani otroke pri zajtrku
Varuška se je znašla v nezavidljivi stiuaciji. Foto: Profimedia

Sanjska služba se je hitro izkazala za ne tako idealno. Varuška opisuje mračno realnost. 

Devetnajstletnica je svojo izkušnjo delila na Redditu. Kot je pojasnila, je februarja prispela v ZDA, da bi delala kot varuška v okviru programa kulturne izmenjave. Dogovor ji je zagotavljal nastanite, prehrano in majhno štipendijo v zameno za varstvo otrok. Hitro pa je postalo jasno, da pogoji dela v resnici ne bodo, kot so bili obljubljeni. 

Opis 19-letne varuške au pair, ki ji je bilo prepovedano jesti večino hrane v domu družine gostiteljice, je sprožil ogorčenje na spletu.

V objavi na Redditu je pojasnila, da je februarja prispela v ZDA, da bi delala kot au pair, varuška v okviru programa kulturne izmenjave, ki zagotavlja nastanitev, prehrano in majhno štipendijo v zameno za varstvo otrok. Ko je pojasnila svoj položaj, pa je hitro postalo jasno, da je resničnost bolj mračna, kot je bilo obljubljeno. Od objave njenega prispevka je prejela 6.000 glasov podpore.

Težave zaradi hrane

Želja po tem, da bi bila au pair, je v njej tlela dlje časa. Čeprav uživa v skrbi za oba otroka, jo moti odnos z njunima staršema. “Odkar sem prišla, sta mi povedala, da smem jesti samo stvari iz ene omarice, nič drugega. Zalogo pa bodo obnovili samo enkrat na mesec,” je zapisala. Zagrozili so ji, da imajo kamere in bodo videli, če bo kaj poskusila. V njeni omari so samo tortilje, konzervirana zelenjava, fižol in škatle makaronov s sirom, je zapisala.

Varuška je stopila v stik z agencijo, preko katere je dobila delo. Pojasnili so ji, da “družina to lahko počne, če mi daje hrano“. Predlagali so ji, naj poskusi najti novo družino ali pa se vrne domov. Ker se ni želela “predati“, je ostala in začela kupovati svoje prigrizke z lastnim denarjem.

Ker je večino dneva preživela z otrokoma, se je zgodilo, da je prigrizke jedla pred njima, kar je povzročilo težave. Otroka sta jo začela spraševati, ali bi hrano delila z njima. Odgovorila jima je, naj vprašata starša, ker sama nima veliko za ponuditi. Ko sta to storila, je mama ponorela. Varuški je očitala, da je zelo predrzna, ker je njenima otrokoma odrekla hrano v njenem domu. Varuški je naročila, da bi morala prigrizke, če jih je jedla pred otrokoma, z njima deliti. Nato pa ji je prepovedala prinašati “takšne smeti” v njen dom. 

Številni, ki so se odzvali na njeno objavo, so ji svetovali, naj si poišče drugo družino. “Ne zagotavljajo ti dovolj hrane,” je zapisala ena oseba. “Moralo bi vam biti dovoljeno jesti vse, kar jé družina.

Druga oseba je dodala: “Čim prej se umaknite iz tega kraja. Vsak človek, ki osebi, ki živi pod njegovo streho (zaposlenemu ali ne), ne zagotavlja sveže hrane (praviš, da dobivaš le konzervirano), nato pa se razburja, ko ne deliš prigrizkov … je velik problem.

zdrav obrok
Foto: Profimedia

“Hrana ni privilegij

O dinamiki moči v taki situaciji in kako naj varuška postopa, je Newsweek vprašal Blanko Molnar, ki vodi podjetje za svetovanje staršem Awarenest. Kot družinska strokovnjakinja in nekdanja varuška tudi sama v tej zgodbi vidi zaskrbljujočo dinamiko.

Zavestno ali nezavedno odvzemanje in omejevanje hrane je ‘poteza moči’, ki kaže na nadzor nad drugo osebo, zlasti nad nekom v ranljivem položaju, kot je varuška au pair,” je dejala. “Njeni občutki so upravičeni, hrana pa ni privilegij, temveč človeška potreba.

Na vprašanje, ali je smiselno, da varuška au pair z otroki postavlja meje glede hrane, je Molnarjeva odgovorila, da vsekakor. “V tem primeru je to dejansko potrebno, vendar je lahko iz več razlogov neverjetno težko,” je dejala in navedla morebitno pomanjkanje izkušenj in samozavesti varuške ter njena omejena sredstva.

Njen nasvet varuški? “Kot nekdanja varuška au pair bi agencijo prosila, naj me poveže z drugo družino, saj menim, da se materino vedenje ne bi spremenilo, življenje s takšnim vedenjem pa izčrpava energijo in je lahko dolgoročno travmatično,” je dejala.

Za družine gostiteljice pa je dodala, da je najpomembnejše, da sprejmejo vse čustvene in logistične zahteve, ki so povezane z gostovanjem. “To ni neobvezno,” je dejala Molnarjeva. “To je temeljni del programa au pair … Au pair niso poceni delovna sila ali gospodinjska pomoč. To so mladi ljudje, ki prevzemajo vlogo skrbnika v neznanem okolju. Spoštovanje njihovih osnovnih potreb je minimum, kar morajo storiti.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Mama.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Registracija

Povezani članki

Zadnji dodani članki

Mama.Over.Net